Przez gminę Brzeźnica przemknęło 121 zawodników IV etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego
Przez gminę Brzeźnica przemknęli kolarze ważnego międzynarodowego wyścigu

Przez gminę Brzeźnica przemknęło 121 zawodników IV etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Było na co popatrzeć: na całym odcinku nie brakło widzów, którzy dopingowali kolarzy.

W piątek (6.07) dokładnie 121 zawodników stanęło na starcie IV etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Wyścig ten jest po Tour de Pologne najważniejszą imprezą w kraju. Startują w nim wszystkie najsilniejsze ekipy z Polski i wiele zza granicy. Posiada swoją kronikę, jest szeroko komentowany w mediach. Drużyny wystawiają w nim silne składy, ma on dobrą otoczkę i pomaga w popularyzacji kolarstwa, szczególnie w miastach, przez które przejeżdża.
 
Zanim jednak kolarze wsiedli na rowery przed sądeckim ratuszem odbyła się dekoracja najlepszej ekipy w klasyfikacji drużynowej, prezentacja liderów wszystkich klasyfikacji oraz podpisywanie listy startowej. O godzinie 12:50 na rynku odbył się start honorowy czwartego, a jednocześnie najdłuższego etapu.
 
Kolarze pokonali trasę z Nowego Sącza do Jaworzna, czyli dokładnie 197,9 kilimetrów. 4. etap wyścigu, objął m.in. teren powiatu wadowickiego. Początkowo trasa wyścigu przebiegała drogą krajową nr 44 przez miejscowości gminy Brzeźnica: Brzezinka – Brzeźnica - Nowe Dwory – Kossowa – Tłuczań – Półwieś – Ryczów. W miejscowości Ryczów (za kościołem- gmina Spytkowice) wyścig skręcił w prawo na drogę powiatową w kierunku Łączan. Na końcu ulicy Krakowskiej kolarze skręcili do Rusocic opuszczając teren naszego powiatu.
    
Do Brzeźnicy pierwsza wjechała dwójka kolarzy z numerami 62 i 122. Mieli oni ponad 3.5 minuty przewagi nad zasadniczym peletonem. Jednak peleton który jechał   w całości tą przewagę zniwelował i na 15 kilometrów do mety wchłoną uciekinierów. O zwycięstwie zdecydował sprint z peletonu. Zwycięzcom  czwartego etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został  Belg Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23).

W tym czasie na całej trasie przejazdu kolarzy kierowcy musieli się liczyć  z utrudnieniami związanymi z zabezpieczeniem wyścigu. Odbywało się ono bardzo dynamicznie w warunkach ograniczonego ruchu drogowego którym kierowali policjanci, służby porządkowe organizatora oraz strażacy jednostek OSP z terenu gminy Brzeźnica. Wszystkie skrzyżowania były zabezpieczone przez strażaków a newralgiczne odcinki dróg obstawione przez ich patrole. Sukcesywnie po przejeździe peletonu, wozów transmisyjnych, samochodów technicznych wyścigu ruch na danym odcinku był przywracany.       

Wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-2018) zyskało patronat honorowy prezydenta RP.

(GA)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.