W weekend dwustu zawodników walczyło w czasie Turnieju Szermierczego „V Puchar Miasta Kalwarii Zebrzy
200 zawodników walczyło szpadą w Kalwarii. Przyjechali nawet z Wenezueli!

W weekend dwustu zawodników walczyło w czasie Turnieju Szermierczego „V Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej” w szpadzie sportowej.  Było na co popatrzeć.

Tak  w latach ubiegłych, turniej miał międzynarodowy charakter. Oprócz zawodników z niemal wszystkich polskich klubów szermierczych, Kalwaria Zebrzydowska gościła przedstawicieli Białorusi, Węgier, Ukrainy, Czech a nawet egzotycznej Wenezueli. Organizatorem piątej edycji turnieju, rozgrywanego pod patronatem burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego  i starosty wadowickiego Bartosza Kalińskiego, był Klub Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria” szkolący młodych szpadzistów pod fachowym okiem trenera Felixa Frasia. Zmagania  rozgrywane były w formule walk grupowych gdzie walczono systemem każdy z każdym a następnie na podstawie rankingu po grupach, dalsza część turnieju była rozgrywana systemem pucharowym aż do wyłonienia zwycięzcy.

Widowiskowe walki szermiercze odbywały się jednocześnie na dziesięciu profesjonalnych planszach szermierczych wyposażonych w aparaty sygnalizujące trafienia i obsługiwanych przez licencjonowanych sędziów. Zawody można było oglądać na miejscu a także w internecie dzięki transmisji "na żywo".

W poszczególnych kategoriach wiekowych podzielonych na chłopców i dziewczęta zwyciężyli: w kategorii "skrzat" (roczniki 2010-2011) Kamila Dolecka z UKS Trójka Radlin oraz Marcel Siwek z PKSzerm Warszawa, w kategorii "zuch" (2008-2009) Martyna Milińska z UKS Gryfek Szczecin oraz Piotr Włodarczyk z KS Szpada Wadowice, w kategorii "dzieci" (2006-2007) Liliana Porwoł z UKS Trójka Radlin oraz Szymon Walkowiak z AZS AFW Wrocław, w kategorii "młodzik (2004-2005) Emilia Krokus z klubu Muszkieter Gliwice oraz Stanisław Dziura z PTG Sokół 1893 Mielec, w kategorii "junior młodszy" (2001-2003) Gloria Klughardt z UKS MDK Olimp Lubin oraz Piotr Urban z MKS Gryf Mielec. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem zagranicznym był Jose Rodriguez z Wenezueli który w kategorii "junor młodszy" wywalczył drugie miejsce.

Gospodarze turnieju w tym roku niestety wystąpili osłabieni przez trwające choroby. W związku z tym nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu kiedy zdobyli cztery medale na kalwaryjskich zawodach. Jedyny brązowy medal dla SKS Grass-Hooper Kalwaria wywalczyła Alicja Goczał w kategorii "dzieci". Do finałowej ósemki zakwalifikował się ponadto Ireneusz Filek.

W trakcie turnieju rozegrano również turniej indywidualny i drużynowy dla "amatorów" a więc osób które przygodę z szermierką rozpoczęli w dorosłym życiu i trenują w ramach wolnego czasu i zdrowego trybu życia.

Dzieci, a także osoby dorosłe, które chciałyby spróbować swoich sił i wystartować kiedyś w takich zawodach Klub Grass-Hopper zaprasza do zapisów.  Więcej informacji na stronie www.szermierka-kalwaria.pl.

 

(AS)
(zdjęcia: Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.