Urząd Miejski w Wadowicach oraz Klub Szachowy TKKF Leskowiec Wieża Wadowice zapraszają  na Plac Jana
Dzień szachów na wadowickim rynku

Urząd Miejski w Wadowicach oraz Klub Szachowy TKKF Leskowiec Wieża Wadowice zapraszają  na Plac Jana Pawła II. Odbędą się tutaj obchody Międzynarodowego Dnia Szachów.

20 lipca przypada  Międzynarodowy Dzień Szachów, obchodzony na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej.  Warto przypomnieć, że szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. Od V wieku naszej ery ludzie stają do boju w pojedynkach szachowych. Uznaje się, że pierwotna wersja gry w szachy powstała w Indiach. Skąd trafiła do Persji, następnie spopularyzowała się wśród Arabów, a później w Europie. Stopniowo gra była dopracowywana. Wiele obecnych zasad wprowadzili Persowie między innymi szach i mat, gdzie w języku perskim "szach mat" oznacza "król jest otoczony". Do naszego kraju szachy przywędrowały prawdopodobnie z Rosji lub Czech. Już w średniowieczu były znane jako gra królewska, choć mieszczanie, a później i szlachcie też chętnie grali w szachy. Obecnie istnieje wiele odmian tej gry. Odbywają się turnieje szachów losowych, zostały stworzone plansze dla trzech lub czterech graczy. Można spotkać warianty z inną ilością figur np. szachy atomowe. Na bazie szachów powstała gra Ultima. Dużym zainteresowaniem, również cieszą się szachy heksagonalne tzw." polskie", stworzone przez Władysława Glińskiego. W tym wariancie gra w szachy odbywa się na polach w kształcie sześcianu.  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów w czwartek (20.07) od godziny 14:30 Urząd Miejski w Wadowicach oraz Klub Szachowy TKKF Leskowiec Wieża Wadowice zapraszają na wyjątkowe wydarzenia na wadowickim rynku.

W programie przewidziano "daj mata Burmistrzowi" (okazja do rozegrania partii szachowej z burmistrzem Wadowic Mateuszem Klinowskim), symultane szachową z wielokrotnym mistrzem Wadowic km Jerzym Bakunowiczem, pokaz gry "na ślepo" i rozegranie partii "blitc" a także możliwość spróbowania swoich sił przy szachownicy z szachistami klubu "Wieża" oraz poznania zasady gry pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Organizatorzy zapraszają na wadowicki rynek wszystkich miłośników tej królewskiej gry: dzieci, dorosłych, amatorów i arcymistrzów.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.