„Polska za granicą” – to określenie powoli wchodzi do języka potocznego i staje się synonimem s
Drukuj
Dlaczego warto pracować w Niemczech?
artykuł sponsorowany

„Polska za granicą” – to określenie powoli wchodzi do języka potocznego i staje się synonimem słowa obciach. Ale czy słusznie?

Nasi rodacy od wielu lat wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Włoch, Austrii, Niemiec, Holandii i zostają tam cenionymi fachowcami. Wielu z nas albo było już za granicą, albo planuje wyjechać tam do pracy – na stałe lub sezonowo. Przyczyną są, rzecz jasna, atrakcyjniejsze pobory. Według statystyk, drugim najczęściej wybieranym miejscem emigracji zarobkowej są Niemcy. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jakimi pracownikami są Polacy i Niemcy, czym zajmują się „nasi” za zachodnią granicą oraz gdzie i w jakim charakterze najlepiej szukać w tym kraju pracy. Być może i Ty zdecydujesz się na wyjazd? Dowiedz się nieco więcej na ten temat, sprawdź nasze oferty pracy za granicą i poznaj swoje opcje!

Polak i Niemiec – jakimi są pracownikami?
Według badań przeprowadzonych przez CBOS aż 95% Polaków stwierdziło, że warto być pracowitym i każdy zawsze – bez względu na stanowisko – powinien wykonywać swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Ankietowani uznali, że kluczem do sukcesu jest gorliwość – bo tylko ona może zagwarantować powodzenie. Polacy na pracę poświęcają średnio 40 godzin w tygodniu, lecz zarobki bywają nieadekwatne do wysiłku w nią włożonego. Wciąż pozostajemy na końcu europejskiej listy płac i, zdaniem ekspertów, nieprędko ją opuścimy. Z kolei Niemcy nie skarżą się na niskie zarobki, a na presję psychiczną. Nie przywiązują się oni do jednej profesji, często zmieniają miejsce zamieszkania, a nader wszystko cenią sobie wysoki komfort życia.

Gdzie mieszkają Polacy w Niemczech?
Największym skupiskiem Polaków jest Nadrenia Północna-Westfalia – mieszka tam aż 132 tysiące rodaków. Polskich emigrantów spotkamy też w Bawarii, Dolnej Saksonii, Badenii oraz Nadrenii. Znaczna ich część mieszka w zachodnich landach, bo tam można najwięcej zarobić. W landach wschodnich sytuacja jest zgoła odmienna – pracodawcy wymagają dobrej znajomości języka, płacą mniej, a w dodatku panuje wysokie bezrobocie. Na terenie Niemiec są jednak obszary, które gwarantują zatrudnienie, np.: Saksonia, Berlin, Turyngia, Brandenburgia.

Praca w Niemczech – kto ma na nią szanse i jakie są zarobki?
Pomimo powszechnego bezrobocia Niemcy poszukują: budowlańców, rolników, hotelarzy, kucharzy, opiekunów, inżynierów i informatyków. W tych branżach najczęściej pracują też za zachodnią granicą Polacy. Aby znaleźć odpowiednie stanowisko, warto skorzystać z usług rodzimych  agencji zatrudnienia. Ich zaletą są rozmowy rekrutacyjne w języku polskim, które odbywają się na terenie kraju. W Niemczech nie ma regulacji ustawowej dotyczącej płacy minimalnej, więc pracodawcy mają w tej kwestii dowolność. Zabezpieczeniem przed zbyt niskimi zarobkiem jest Tarifvertrag, czyli układ regulujący wynagrodzenie w danej branży. Przy pracach fizycznych, np. budowlanych, o ile posiadamy odpowiednie kwalifikacje, możemy zarobić całkiem pokaźne sumy. Równie zadowalające wynagrodzenie czeka na opiekunów osób starszych.

Opiekun – zawód z przyszłością
Według badań przeprowadzonych przez Federalny Urząd Statystyczny, 16,9 miliona Niemców to emeryci. Ich ilość z każdym rokiem się zwiększa, a do 2060 roku populacja tego kraju spadnie o jedną piątą.  Jeżeli jesteś osobą ambitną, zdeterminowaną i empatyczną, to opieka nad osobą starszą może być doskonałym zajęciem dla Ciebie, które pozwoli Ci zarobić oraz rozwinąć się zawodowo. Szukasz sprawdzonej agencji pracy? Zaufaj ProSenior24.pl! Dbamy o interesy osobiste naszych pracowników i zapewniamy najwyższy poziom świadczonych usług.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

W niedzielę głosuję na Stelę!

Rewolucja w grach mobilnych: jak mikropłatności generują miliardy dolarów przychodów dla deweloperów

Co robić kiedy pada deszcz – typy rozrywki

Do wynajęcia mieszkanie w Wadowicach

Zakupy online – co warto wiedzieć