Popularność aplikacji typu PWA (Progressive Web Apps – progresywne aplikacje webowe) stale rośnie, g
Czym są progresywne aplikacje webowe i jak działają?
artykuł sponsorowany

Popularność aplikacji typu PWA (Progressive Web Apps – progresywne aplikacje webowe) stale rośnie, głównie z uwagi na wiele korzyści dla użytkowników urządzeń mobilnych. Co warto wiedzieć na ten temat?

PWA – co to jest?

Progresywne aplikacje webowe już teraz stały się integralną częścią oferty firm produkujących oprogramowanie – wśród dostawców takich rozwiązań można wymienić np. polski software house X-ONE - https://x-one.pl/pwa. Czym jednak wyróżniają się takie propozycje? Warto zacząć od koncepcji, które przyświecają aplikacjom tego rodzaju – to przede wszystkim wieloplatformowość i brak potrzeby instalacji oprogramowania. Wynika to z faktu, że PWA łączą cechy stron internetowych i standardowych aplikacji. Do ich rozwoju wykorzystuje się technologie webowe – w tym HTML, CSS czy frameworki JavaScript. To z kolei przekłada się na liczne zalety dla użytkowników, wśród których warto wymienić:

  •  dostęp do tych samych funkcji na różnych urządzeniach;
  •  wygodną obsługę na urządzeniach mobilnych;
  •  szybki czas ładowania – przeważnie mniejszy niż 2–3 sekundy;
  •  integrację z funkcjami systemu operacyjnego, takimi jak powiadomienia push;
  •  wysoki poziom bezpieczeństwa, m.in. dzięki wykorzystaniu szyfrowanego protokołu HTTPS.

 

Jak działają progresywne aplikacje webowe?

Z perspektywy użytkownika aplikacje PWA mogą być używane dokładnie tak samo, jak strony internetowe lub natywne aplikacje. Nie ma potrzeby instalacji oprogramowania – wszystkie funkcje są dostępne za pośrednictwem przeglądarki. Aby ułatwić dostęp do aplikacji, można dodatkowo dodać skrót do ekranu głównego, dzięki czemu uruchamianie będzie odbywać się w taki sam sposób, jak przy „zwykłej” aplikacji. Ponadto nie trzeba przejmować się aktualizacjami – wszystkie update’y są wykonywane automatycznie po stronie serwera, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jednocześnie aplikacje PWA muszą być zgodne z wytycznymi firm takich jak Google, dzięki czemu można liczyć na skuteczne zabezpieczenie przed zagrożeniami online.

Od strony technicznej podstawą funkcjonowania aplikacji PWA jest plik Web App Manifest w formacie JSON. To główne źródło informacji o oprogramowaniu – określa się w nim m.in. język, nazwę, orientację ekranu czy ikonę. Dzięki temu sposób korzystania z PWA może być bardzo zbliżony do użytkowania aplikacji natywnych. Kolejnym plusem jest możliwość działania offline. Nawet przy braku dostępu do sieci aplikacja zapewnia synchronizację w tle z użyciem tzw. Service Workerów, co przekłada się na stały dostęp do wcześniej wyświetlanych treści niezależnie od połączenia z Internetem.

 

PWA – korzyści dla biznesu

Zalety PWA dla użytkowników przekładają się również na szereg korzyści dla firm, które stawiają na takie rozwiązania. W tym przypadku warto szczególnie podkreślić sprawniejsze działanie i szybki czas ładowania. Responsywność aplikacji ma decydujące znaczenie pod względem konwersji – nawet niewielkie przyspieszenie może znacząco wpłynąć na liczbę osób korzystających z oferty firmy. Do tego dochodzi także tańszy koszt rozwoju aplikacji (nawet 2–3 razy mniej niż przy aplikacjach natywnych) i usprawnienie procesów prowadzonych na różnych platformach. Dzięki temu znaczenie PWA stale rośnie w obszarze rozwiązań mobilnych – warto się zainteresować możliwościami tych aplikacji.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl