W dzisiejszym zabieganym i szybko rozwijającym się świecie, dbanie o zdrowie jamy ustnej wymaga coraz
Chirurgia stomatologiczna - co to jest i czym się zajmuje?
artykuł sponsorowany

W dzisiejszym zabieganym i szybko rozwijającym się świecie, dbanie o zdrowie jamy ustnej wymaga coraz bardziej zaawansowanych podejść. Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną wyrastającą poza standardowe procedury dentystyczne. Daje szansę na zażegnanie problemów związanych z jamą ustną. Chirurgia stomatologiczna - co to jest? Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna? Odpowiadamy poniżej!

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką, prewencją, leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz chirurgiczną rehabilitacją defektów i schorzeń jamy ustnej, twarzy, żuchwy oraz związanych z nimi struktur anatomicznych. Nierzadko zdarza się, że pacjent wymaga interwencji chirurgicznej, np. ekstrakcji zęba. Chirurgia stomatologiczna powstała z myślą o takich bardziej skomplikowanych zabiegach.

Dziedzina ta zajmuje się różnego rodzaju schorzeniami języka oraz szczęki, choć trzeba zaznaczyć, że chirurgia stomatologiczna oraz chirurgia szczękowa to dwie zupełnie inne specjalizacje. Zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej i jej obrębie wykonywane są przez chirurga stomatologa - specjalistę w ów dziedzinie.

 

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się m.in. usuwaniem guzów - włókniaków, torbieli, brodawczaków. To także podejmowanie się leczenia chorób ślinianek, próba leczenia przetok i ropni, usuwanie zainfekowanych korzeni zębów, odsłanianie zatrzymanych zębów, wstawianie wszczepów zębowych, terapia ortodontyczna złamań zębów, chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do dalszego leczenia protetycznego oraz sterowanie regeneracją kości wyrostka zębodołowego.

 

Ekstrakcja zęba

Chirurg stomatologiczny przeprowadza zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej. Ekstrakcja zęba to jeden z nich. Chirurgiczne usuwanie zęba może być mniej lub bardziej skomplikowane - praca chirurga czasami wymaga usuwania zębów zatrzymanych. Usuwanie zębów mądrości - trzecich zębów trzonowych - również jest domeną chirurga stomatologa.

Chirurgia stomatologiczna Kraków to specjalistyczne usuwanie, wyrywanie i leczenie zębów.

 

Usuwanie guzów

Włókniak w jamie ustnej to łagodna zmiana dermatologiczna o nowotworowym podłożu. Zwykle występuje w formie krostek, grudek lub wypustek. Dzięki chirurgii stomatologicznej jest szansa na zażegnanie tego problemu. Torbiel zębopochodna (czyli kolisty twór otoczony torebką łącznotkankową i wypełniony płynem) również musi zostać usunięta podczas zabiegu chirurgicznego nazywanego wyłuszczeniem, o ile nie wyleczy jej wcześniejsze leczenie endodontyczne. Do guzów łagodnych zwalczanych dzięki chirurgii stomatologicznej zaliczyć można także brodawczaki, kostniaki, nadziąślaki czy ziarniniaki szczelinowate.

 

Leczenie chorób ślinianek

Ślinianki to gruczoły produkujące ślinę. Ich zły stan wpływa negatywnie na jakość i produkcję śliny. Do chorób ślinianek zaliczamy m.in. zapalenie oraz nowotwory ślinianek. Kolejnym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest właśnie zabieg związany z leczeniem ślinianek, tj. usunięcie guza ślinianki (w zdrowych granicach). Chirurg stomatolog podejmuje się wycięcia guza razem z sąsiadującymi z nim tkankami, w których stwierdzono obecność komórek nowotworowych.

 

Implantologia

Do zadań chirurga stomatologicznego należy także wszczepianie implantów dentystycznych, tj. sztucznych korzeni zębowych służących do mocowania koron, protez zębowych czy mostów. Kolory koron implantów dopasowuje się do koloru naturalnych zębów pacjenta. Implanty stosowane są u osób, które straciły więcej lub jednego zęba.

 

Chirurgia periodontologiczna

Periodontologia jest jedną z najmłodszych dziedzin w stomatologii. Leczenie chirurgiczne obejmuje leczenie chorób przyzębia, usuwanie kamienia nazębnego, przeszczepianie kości i chirurgiczne odsłanianie korzeni zębowych. Niestety, choroby przyzębia są dość powszechne, a nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić do utraty zębów, ale dzięki chirurgii można tego uniknąć.

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej, to kolejny zabieg chirurgiczny, o którym warto wspomnieć. Polega on na wprowadzeniu kościozastępczego materiału pod błonę śluzową wyścielającą zatokę szczękową. Dzięki zabiegowi przeprowadzonemu przez chirurga stomatologicznego możliwe jest zwiększenie ilości kości wyrostka zębodołowego, co w praktyce oznacza poprawienie warunków kostnych w jamie ustnej.

 

Chirurgia rekonstrukcyjna szczęki

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również rekonstrukcją oraz korekcją szczęki. Specjalne zabiegi pozwalają dokonać korekty urazów szczęki oraz pozbyć się problemów z tkankami miękkimi spowodowanymi urazem. Chirurgia rekonstrukcyjna żuchwy oraz szczęki ma za zadanie przywrócić estetyczny wygląd oraz funkcjonalność. Takie operacje często wymagają przeszczepu skóry, kości czy nerwów z innej części ciała.

Podsumowanie

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się niektórym z wyrywaniem ósemek i niczym ponadto. To błąd! W takim razie co to jest chirurgia stomatologiczna? Ta specjalizacja medyczna ukierunkowana jest na leczenie operacyjne i samej szczęki i żuchwy. Dotyczy nie tylko zębów, ale też ich okolic. Zabiegi wykonywane są przez doświadczonego chirurga stomatologicznego. Wyglądają różnie, w zależności od rodzaju operacji i stopnia skomplikowania. Chirurgia stomatologiczna obejmuje m.in. ekstrakcje zębów, usuwanie guzów, leczenie chorób ślinianek, wszczepianie implantów dentystycznych, leczenie chorób przyzębia, podnoszenie dna zatoki szczękowej czy chirurgię rekonstrukcyjną szczęki.

Artykuł powstał we współpracy z: Dentysta Kraków.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl