Wiele osób chciałoby pozyskać nowe auto w jak najkorzystniejszy sposób. Dróg istnieje wiele, od zaku
Auto w abonamencie - przykłady i korzyści
artykuł sponsorowany

Wiele osób chciałoby pozyskać nowe auto w jak najkorzystniejszy sposób. Dróg istnieje wiele, od zakupu auta, do leasingu, aczkolwiek tak samo wiele z nich związana jest z wyłożeniem sporych środków pieniężnych na start. Ciekawym rozwiązaniem może być wybór pojazdu w abonamencie. Abonament na auto jest bardzo ciekawą formą, aby móc posiadać nowy samochód. Jednak pewnie wiele osób zastanawia się nad innymi korzyściami tego rozwiązania oraz pozostałymi kwestiami. Czytając ten poradnik, być może znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przeczytaj!

Auto na abonament, czyli długoterminowy wynajem samochodu

Pod nazwą "Auto na abonament", kryje się inne, równie popularne pojęcie, jak wynajem długoterminowy. Okazuje się, że jest to ciekawy sposób finansowania, który można zdefiniować poniekąd jako dzierżawę i użytkowanie samochodu, jak i wliczony w cenę pakiet usług dodatkowych — auto zastępcze i nie tylko.

Wynajem polega na tym, że po podpisaniu umowy wchodzi się w posiadanie pojazdu wybranej marki itp. oraz korzysta się z niego przez czas, jaki został określony w umowie. Oczywiście wszystkie wymienione kwestie, wiążą się z uiszczaniem comiesięcznych opłat (rat).

Najpopularniejszym okresem, na który decydują się osoby wybierające auto w abonamencie to około 2-5 lat.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części poradnika!

Wynajem samochodu. Uścisk ręki

 

Długoterminowy wynajem pojazdu

Rozwiązanie to, dostępne jest zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Ogólne warunki zawierania umów są podobne w obydwu przypadkach. Płacenie comiesięcznych rat również działa w podobny sposób.

Po zakończeniu okresu umownego osoba wynajmująca ma dwie możliwości do wyboru wobec tego, co stanie się z danym pojazdem. Pierwszą jest możliwość zwrócenia samochodu firmie wynajmującej. Kolejno można zrezygnować z nowej umowy bądź podpisać ją i wynająć samochód na kolejny okres umowny. Druga możliwość to wykup pojazdu - wynajęte auto staje się własnością wynajmującego. Zazwyczaj kwota określona jest w umowie i wynika z wysokości płaconych opłat comiesięcznych.

Okresy trwania umów w wynajmie długoterminowym są różne - zazwyczaj jest to minimum 12 miesięcy, a maksymalny okres to około 5 lat. Co ciekawe, krótszy okres najmu, jak czas wymieniony powyżej, określony jest nazwą wynajmu krótkoterminowego.

 

Wybierasz samochód, podpisujesz umowę i otrzymujesz dodatkowe korzyści

Wspominając o wynajmie długoterminowym, nie można zapomnieć o tym, że dany sposób finansowania pojazdu niesie za sobą wiele korzyści. Otóż okazuje się, że w comiesięcznej racie za pojazd wliczone są wszelkie kwestie dotyczące pojazdu, jak np.:

 • wymiana opon,
 • przechowywanie opon,
 • serwis samochodu,
 • koszty związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym,
 • samochód zastępczy
 • odbiór auta z określonego miejsca, po zakończonej umowie przez firmę wynajmującą

i wiele innych.

Podpisywanie umowy

 

Wynajem długoterminowy, a umowa

W umowie samochodu na abonament zawarte jest kilka kwestii, które są istotne dla obydwu stron. Oto niektóre:

 • Wysokość comiesięcznej raty — która związana jest z użytkowaniem pojazdu i tym ile kosztuje auto.
 • Szacowany przebieg samochodu — na tę kwestię należy przede wszystkim zwrócić uwagę, gdyż od niej być może będą zależeć ewentualnie dodatkowe koszty. Deklarowany przebieg samochodu określa się z góry podczas podpisywania umowy (np. 100 tys. km. w 1 rok). Przekroczenie zadeklarowanego limitu będzie wiązało się z naliczeniem opłat, które poniesie kupujący. Często takowe naliczane są od każdego dodatkowo przejechanego kilometra ponad zadeklarowany przebieg.
 • Okres trwania umowy.
 • Dodatkowe warunki — do tej kwestii zalicza się m.in. możliwość wykupu pojazdu po wypełnieniu umowy, ubezpieczenie, serwis auta, możliwość udostępniania auta osobom trzecim inne kwestie, np. związane z wymianą i przechowywaniem opon

 

Koszty w wynajmie długoterminowym

Temat kosztów jest zazwyczaj bardzo krótki i zawiera w zasadzie 3 podstawowe kwestie. Należą do nich:

 • Wysokość raty za pojazd — opłatę abonamentową zawsze określa się przed podpisaniem umowy i zależna jest od kilku czynników.
 • Ewentualna opłata wstępna — jej uiszczenie pozwoli na obniżenie raty za auto na cały okres trwania umowy. Oczywiście wnoszenie opłaty nie jest konieczne, a jedynie dobrowolne.
 • Opłaty dodatkowe — kwestia ta związana jest głównie z możliwością przekroczenia określonego limitu kilometrów bądź np. ponadnormatywnego zużycia pojazdu podczas oddawania go do firmy wynajmującej.
Nowy samochód, który można wynająć

 

Auto na abonament kontra leasing

Wiele osób myli lub często porównuje wynajem długoterminowy z klasycznym leasingiem. Nic w tym dziwnego, gdyż obydwie formy finansowania są stosunkowo podobne — wybierając którąkolwiek, np. możesz jeździć nowym samochodem. Istnieje jednak kilka różnic pomiędzy obydwiema kwestiami.

Stając przed wyborem, jednej bądź drugiej możliwości, wpierw powinno paść pytanie, czy po wypełnieniu umowy zechcemy wykupić pojazd, czy nie. Jak już wiadomo, w obydwu przypadkach istnieje taka możliwość, lecz w jednej będzie bardziej obligatoryjny, w drugiej niestety nie.

Wykup pojazdu jest całkiem dobrym rozwiązaniem w przypadku leasingu — wiąże się to z kupnem auta po preferencyjnej cenie. W przypadku aut na abonament opcją korzystniejszą jest podpisanie nowej umowy i wejście w posiadanie innego auta.

Leasing jednak jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem, aniżeli wynajem. Ponadto nie obejmuje w cenie wielu usług jak wymienione w poprzedniej części tekstu.

Klucze do samochodu. Finansowanie aut

 

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Wszystkie formy finansowania, tak i wynajem długoterminowy, mają swoje zalety i wady. Poniżej niektóre z nich:

Zalety

 • Dobrowolna opłata wstępna — kwestia dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.
 • Stałe koszty — wysokość raty określona w umowie zazwyczaj nie ulega zmianom.
 • Brak przymusu wykupu auta po zakończonej umowie — wybierając wynajem długoterminowy, klient może, lecz nie musi decydować się na wykup samochodu.
 • Wiele zaoszczędzonego czasu — zaleta ta tyczy się głównie przedsiębiorstw, dla których czas jest szczególnie cenny. Wszystko polega na tym, iż nie trzeba martwić się większością obowiązków administracyjnych, czy serwisowych danego auta. Przedsiębiorca otrzymuje także jedną, zbiorczą fakturę za wszystkie pojazdy wchodzące w skład floty.
 • Marka i model auta nie będzie stanowił problemu — wynajem długoterminowy wiąże się z możliwością wyboru pomiędzy naprawdę wieloma samochodami różnych klas. Od małych, miejskich aut, poprzez duże limuzyny, aż po auta dostawcze.
 • Brak ryzyka odnoszącego się do spadku wartości pojazdu — zaleta dotyczy tego, że dany pojazd przez cały czas jest własnością firmy wynajmującej, więc nie trzeba martwić się spadkiem wartości pojazdu.
 • Możliwość posiadania stale nowego samochodu — kontynuując umowę, otrzymujemy nowy samochód. Model samochodu jest oczywiście dobrowolny do wyboru (firmy wynajmujące posiadają szeroką ofertę samochodów). W taki sposób ciągle można jeździć nowym autem.

Wymienione, to oczywiście nie wszystkie zalety związanie z wynajmem długoterminowym.

 

Wady

 • Limit kilometrów — należy na tę kwestię bardzo uważać i zawsze bacznie brać ją pod uwagę podczas podpisywania umowy.
 • Konieczność serwisowania pojazdu w ASO — w zasadzie można to uznać za zaletę, jednak jest pewien haczyk. Otóż w przypadku chęci wykupienia auta przez klienta, pod uwagę zostanie wzięty przeprowadzany dotychczas serwis samochodu (w ASO), co odbije się na cenie pojazdu (będzie wyższa).
 • Inne warunki zapisane w umowie — niekiedy np. aby móc wyjechać pojazdem poza granice kraju, trzeba będzie uzyskać pozwolenie wynajmującego. Inny przykład to udostępnianie pojazdu osobom trzecim itp.

 

Podsumowanie

Wynajem auta wydaje się bardzo korzystny zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Rozwiązanie to niesie za sobą zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad — jest np. świetną alternatywą dla zakupu samochodu za gotówkę.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl