Refleksologia sposobem na stres i problemy ze snem? Poczytajcie co na ten temat mówi dr Katarzyna Kubasi
Refleksologia stóp i głowy - o podłożu biologicznym i skuteczności zabiegu
artykuł sponsorowany

Refleksologia sposobem na stres i problemy ze snem? Poczytajcie co na ten temat mówi dr Katarzyna Kubasiak, właścicielka Centrum YAS w Choczni, w którym skorzystacie z zabiegu (zapisy i więcej informacji pod numerem 502 288 986).

W swojej pracy wykorzystuję tylko i wyłącznie metody oparte na podstawach anatomii i fizjologii tkanek oraz posiadające kliniczne dowody skuteczności i bezpieczeństwa ich wykorzystania. Dlatego też przed wprowadzeniem zabiegu refleksologii do gabinetów YAS dokładnie zapoznałam się z dostępnymi na ten temat publikacjami oraz wnikliwie omówiłam proces terapii z naszą Specjalistką Terapii Refleksologicznej, Danutą Juchą. Sama wzięłam udział w sesji terapeutycznej i w tej chwili mogę z czystym sumieniem zaprosić na zabiegi Refleksologii w gabinecie YAS w Choczni - mówi właścicielka Centrum YAS, dr Katarzyna Kubasiak.

 

O refleksologii nieco naukowo

Podczas zabiegu refleksologii stóp wykonywana jest seria precyzyjnych nacisków pokrywających cały obszar stopy [1]. Podstawy teoretyczne refleksologii oparte są na założeniu, że w obszarze stóp i dłoni znajdują się punkty, do których przypisane są wszystkie strefy naszego ciała. Refleksologia to stosunkowo nowa forma terapii, jednak bazuje na sposobie podejścia od setek lat wykorzystywanym w medycynie dalekiego wschodu. U podstaw refleksologii stoi „terapia strefowa”, opracowana na początku XX wieku przez amerykańskiego lekarza Williama Fitzgeralda. Zasugerował on, że ciało podzielić można na dziesięć równych, pionowych stref. Twierdził także, że odpowiedni nacisk stosowany na obrzeżach tych stref (w stopach i dłoniach) może mieć wpływ na zmiany fizjologiczne w tkankach leżacych w tych samych strefach pionowych. Jednocześnie uważał, że tkliwość i bolesność obszaru stopy, odpowiadającemu danej strefie, odzwierciedla zaburzenia w innym miejscu strefy [2]. Terapia strefowa z czasem rozwinięta została w „masaż uciskowy” a z czasem przekształcona, przez Eunice Ingham, w refleksologię. Eunice to terapeutka ciała i fizjoterapeutka pracująca w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. To Ingham opracowała, znane obecnie na całym Świecie, kolorowe mapy stóp.

 

Jak rozumieć przebieg zabiegu

Przekładając to na język mniej naukowy, jeśli w jednej strefie leży pęcherzyk żółciowy i mały palec stopy to problemy z pęcherzykiem mogą manifestować się tkliwością palca małego, z kolei uciski stosowane na ten palec mogą korzystnie wpływać na proces leczenia pęcherzyka. Na tym właśnie bazuje refleksologia. Każdy obszar naszego ciała ma swoją reprezentację w stopie. Na przykład duży palec to głowa. Podczas zabiegu Terapeutka pracuje więc na stopie, wykonując uciski oraz masaż całej stopy, połączony z jej ruchem. Efekty, które uzyskujemy dotyczą jednak nie tylko stopy ale całego ciała. Chciałabym jednocześnie nadmienić, że szereg metod wykorzystywanych w współczesnej fizjoterapii i osteopatii również opiera się na połączeniu ze sobą odległych obszarów ciała. Podłożem tych powiązań jest budowa układu krążenia, nerwowego, hormonalnego i powięziowego. Podobieństwa dotyczące sposobu myślenia skłoniły mnie do pochylenia się właśnie nad tą formą terapii i zaproszenie do współpracy Refleksologa.

 

Biologiczne i naukowe podstawy działania zabiegu refleksologii

Często przedstawianym wyjaśnieniem dla skuteczności refleksologii jest oparcie jej działania na „przywróceniu równowagi” autonomicznego układu nerwowego [3]. To podejście również pokrywa się z pracą fizjoterapeutyczną, a znalezienie sposobu na pobudzenie układu przywspółczulnego (uspokajającego) i odpoczynek okazuje się być panaceum na wiele schorzeń. Mówi się, że już sam czas spędzony w fotelu refleksologa jest momentem wyciszenia i może mieć wartość terapeutyczną. Istnieje szereg naukowych opracowań wskazujących wspomagający wpływ refleksologii dla terapię wielu schorzeń.  Refleksologia stóp uznana jest za ważną terapię uzupełniającą w wielu objawach występujących powszechnie w różnych przypadłościach, szczególnie przewlekłych. Wykazano pozytywny wpływ zabiegów refleksologii na stany niepokoju, stresu, bólu czy zmęczenia. [4] Zabiegi przynoszą także znaczną poprawę jakości snu [5]. Pojawia się coraz więcej dowodów na wspomagające działanie dla terapii także innych problemów, np. leczenie zaparć czynnościowych [4]. U podstaw skuteczności tej formy zabiegów leżą także powięziowe połączenia stopy z innymi obszarami ciała oraz wrażliwość receptorów stopy na ucisk, który przekształcany jest na zmiany biochemiczne [6]. Odpowiednio stosowany nacisk może więc wywoływać szereg zmian w organizmie. Osoby pragnące zgłębić temat szerzej zachęcam do lektury przedstawionych w bibliografii pozycji naukowych. ze szczególnym uwzględnieniem pozycji 1, która podsumowuje wszelkie możliwe teorie wyjaśniające podłoże oddziaływania ucisków stóp.

Z zabiegu refleksologii mieszkańcy Wadowic i okolic skorzystać mogą w Choczni, w Centrum YAS u dyplomowanej refleksolożki Danuty Juchy.

 

CENTRUM FIZJOTERAPII  I FACEMODELINGU YAS

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

502288986

Lokalizacja:

Wadowice (Chocznia, ul. Tadeusza Kościuszki 250):

Kraków (ul. Galicyjska 3c/3):

 

Facebook: https://www.facebook.com/centrumYAS

Instagram: @dr_katarzynakubasiak

 

 

  1. Whatley J, Perkins J, Samuel C. 'Reflexology: Exploring the mechanism of action'. Complement Ther Clin Pract. 2022 Aug;48:101606. doi: 10.1016/j.ctcp.2022.101606. Epub 2022 May 18. PMID: 35613519.]
  1. Fitzgerald, W.H. and E.F. Bowers, Zone Therapy; or, Relieving Pain at Home. 1917, Columbus, Ohio: Project Gutenberg.
  1. . Pflügner, C. Maier, T. Weitzel The direct and indirect influence of mindfulness on techno-stressors and job burnout: a quantitative study of white-collar workers

Comput. Hum. Behav., 115 (2021), p. 106566

  1. Yaqi H, Nan J, Ying C, Xiaojun Z, Lijuan Z, Yulu W, Siqi W, Shixiang C, Yue Z. Foot reflexology in the management of functional constipation: A systematic review and meta-analysis. Complement Ther Clin Pract. 2020 Aug;40:101198.
  1. Huang HC, Chen KH, Kuo SF, Chen IH. Can foot reflexology be a complementary therapy for sleep disturbances? Evidence appraisal through a meta-analysis of randomized controlled trials. J Adv Nurs. 2021 Apr;77(4):1683-1697.
  1. T. Findley Fascia research II: second international fascia research congress

International Journal of Therapeutic Massage and Bodywork: Research, Education, and Practice, 2 (3) (2009), pp. 4-9

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl