Piękne, białe zęby jak u modelek czy gwiazd filmowych są marzeniem wielu kobiet oraz mężczyzn. Dost
Bezpieczne wybielanie zębów: jak uniknąć niepożądanych skutków i zachować zdrowe zęby?
artykuł sponsorowany

Piękne, białe zęby jak u modelek czy gwiazd filmowych są marzeniem wielu kobiet oraz mężczyzn. Dostępnych jest wiele metod wybielania zębów, zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i warunkach domowych. Poznaj bezpieczne metody na białe zęby i sprawdź jakich sposobów unikać, aby zachować piękny uśmiech.

Domowe sposoby wybielania zębów - co warto wiedzieć?

Bielsze zęby bez wizyty u stomatologa i wysokich nakładów finansowych? Czy rzeczywiście można osiągnąć, zamierzony efekt stosując wybielające pasty, nakładki czy naturalne metody wybielania zębów? Okazuje się, że obietnice producentów środków wybielających zęby do użytku domowego mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto wiedzieć, że wybielanie zębów powinno być poprzedzone ich wyleczeniem oraz usunięciem kamienia nazębnego. Wybielania zębów nie należy stosować w przypadku:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • osób poniżej 16 roku życia,
  • borykających się z chorobami dziąseł,
  • uczulonych na składniki preparatów wybielających,
  • posiadających elementy uzupełnienia uzębienia.

Środki wybielające do użytku domowego zawierają znacznie mniej substancji czynnej, dlatego trudno uzyskać pożądane rezultaty. Nadtlenek wodoru w pastach i nakładkach do użytku domowego zazwyczaj pozwalają wybielić zęby zaledwie o jeden odcień. Dla porównania w gabinecie stomatologicznym możliwe jest wybielenie o kilka odcieni. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest naturalne wybielanie zębów czyli stosowanie takich środków jak: węgiel aktywny, kurkuma, ocet jabłkowy, soda oczyszczona, skórka banana. Naturalne metody wybielania zębów cieszą się ogromną popularnością, ale warto wiedzieć, że mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną, węglem aktywnym czy płukanie ust octem jabłkowym może negatywnie wpłynąć na szkliwo zębów i doprowadzić do poważnych problemów, w tym utraty zębów. Warto również zauważyć, że domowe sposoby rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty wybielające, dotyczy to zarówno metod naturalnych, jak i past lub nakładek wybielających. 

 

Skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów

Wybielanie zębów może skutkować skutkami ubocznymi takimi jak: uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwość, podrażnienia dziąseł. Zabiegi wybielające w gabinecie stomatologicznym poprzedza konsultacja i szczegółowy wywiad z pacjentem, co pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych i uzyskać satysfakcjonujące efekty. Do skutecznych metod wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym należą:

  • nakładka wybielająca - stomatolog wykonuje wycisk w celu idealnego dopasowania nakładki pokrytej specjalnym żelem wybielającym, dla uzyskania optymalnych efektów nakładkę należy nosić przez kilka tygodni,
  • naświetlanie - najszybszy sposób wybielania zębów polegający na naświetlaniu lampą polimeryzacyjną, pożądane rezultaty widoczne są już po jednym zabiegu
  • wybielanie nadboranem sodu - stopniowe wybielanie zębów również martwych z pomocą substancji czynnej, 
  • wybielanie zębów martwych - nazywane także termokatalitycznym wybielaniem zębów, stosuje się w przypadku zębów martwych, pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt wybielania.

W niektórych przypadkach wybielanie powyższymi metodami, zwłaszcza zębów martwych nie jest możliwe, dlatego stosuje się licówki, czyli specjalne nakładki na zęby. Dopasowanie metody wybielania zębów uzależnione jest od stanu uzębienia, naturalnego odcienia szkliwa, a także oczekiwań pacjenta. Zabiegi w gabinecie stomatologicznym pozwalają cieszyć się pięknymi, białymi zębami i znacznie zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych.

Decydując się na wybielanie zębów, warto skonsultować się ze stomatologiem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania i dopasuje metodę do indywidualnych potrzeb.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl