Szczególnie dokuczliwą, niestety też najpowszechniejszą dermatozą skóry jest trądzik. Nawet gdy je
TOP 10 sposobów na przebarwienia po trądziku
artykuł sponsorowany

Szczególnie dokuczliwą, niestety też najpowszechniejszą dermatozą skóry jest trądzik. Nawet gdy jego objawy ustępują, często pozostają po nich nieestetyczne ślady w postaci lokalnej zmiany kolorytu skóry. Na szczęście obecnie przebarwienia po trądziku z dużą skutecznością można zredukować, a nawet całkowicie usunąć. Sprawdź 10 sposobów – domowych i profesjonalnych!

Czym są i jak powstają przebarwienia po trądziku? 

Koloryt cery uwarunkowany jest pracą melanocytów – komórek produkujących barwnik skóry o nazwie melanina. Jeśli pigment ten rozkłada się nierównomiernie, w postaci lokalnych skupisk, mowa o przebarwieniach. 

Najczęstszą przyczyną przebarwień jest nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Do nieprawidłowej melanogenezy dochodzi jednak również pod wpływem innych czynników, zwłaszcza zaburzeń hormonalnych i stanów zapalnych skóry. Natomiast problemy takie towarzyszą zmianom trądzikowym. 

Przebarwienia po trądziku powstają zwłaszcza przy jego ciężkiej postaci, charakteryzującej się obecnością głębokich i rozległych wykwitów. Do rozwoju trwałych śladów na skórze predysponuje niedostateczna pielęgnacja cery trądzikowej.   

 

Samodzielne usuwanie przebarwień – domowe metody i kosmetyki 

Jeśli przebarwienia po trądziku są niewielkie, czyli płytkie i stosunkowo jasne, można spróbować usunąć je samodzielnie za pomocą odpowiedniej pielęgnacji cery. 

 

Przede wszystkim ochrona UV

Naskórek ulega naturalnej odnowie – wymianie komórek. Z tego powodu płytkie przebarwienia z dużym prawdopodobieństwem mogą się samoistnie rozjaśnić. Ważne jest jednak, aby nie narażać cery na promienie słoneczne i podrażnienia, co mogłoby pogłębić widoczność przebarwień.  

 

Masaż twarzy

Proces przebudowy naskórka można stymulować za pomocą masażu – dłońmi, kamiennymi płytkami lub specjalnymi rollerami. Zabiegi takie poprawiają też mikrokrążenie, co przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry. 

 

Intensywne nawilżanie skóry

Podczas codziennej pielęgnacji nie zapominaj o kremie nawilżającym. Przebarwienia stają się szczególnie widoczne na suchej, matowej cerze. Ponadto cząsteczki wody są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. 

 

Składniki kosmetyków o właściwościach rozjaśniających 

W drogeriach i aptekach znajdziesz kosmetyki przeznaczone do cery z przebarwieniami. Zwykle zawierają one składniki, które hamują produkcję melaniny, rozjaśniają plamy pigmentacyjne i wyrównują koloryt cery. Do takich należą m.in. witaminy C, A, E, a także kwasy oraz inne substancje o właściwościach złuszczających i zmiękczających.    

 

Samodzielne wykonywanie peelingów 

Systematyczne wykonywanie peelingów usuwa warstwę rogową naskórka, a wraz z nią część komórek barwnikowych. Domowe peelingi są skuteczne zwłaszcza przy płytkich zmianach. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt częsta i intensywna ingerencja w naskórek może podrażnić cerę i pogłębić produkcję melatoniny. 

 

Specjalistyczne sposoby na przebarwienia po trądziku 

Ciemniejsze, rozległe plamy pigmentacyjne, a zwłaszcza te, które obejmują nie tylko naskórek, a głębsze warstwy skóry można usunąć za pomocą zabiegów. Poniżej znajdziesz kilka metod, które mogą pomóc w odzyskaniu jednolitego kolorytu skóry. Są to zaledwie przykłady, a wybór konkretnego sposobu powinien być ustalony indywidualnie, w zależności od kondycji cery i rodzaju przebarwień. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego zabiegu, każda klinika medycyny estetycznej w Warszawie dysponuje różnymi metodami, o które można zapytać podczas konsultacji. 

 

Mezoterapia na przebarwienia 

Zabieg taki wykonuje się metodą igłową lub mikroigłową. Polega on na wprowadzaniu różnych substancji do głębszych warstw skóry. Rodzaj preparatu dobiera się do potrzeb skóry – w przypadku przebarwień mogą być to substancje o właściwościach rozjaśniających. Ponadto generowane mikronakłucia stymulują skórę do odnowy.

 

Łagodne zabiegi mechaniczne 

Jednym ze sposobów przeznaczonych m.in. do redukcji przebarwień są zabiegi złuszczające, np. wykonywane przy użyciu specjalnej głowicy zakończonej płytką o odpowiednim gradiencie i wykorzystujące siłę podciśnienia.  

 

Peelingi chemiczne 

Profesjonalne peelingi wykonywane w klinikach złuszczają warstwę naskórka głębiej niż w przypadku domowych zabiegów. Pozwala to na znaczną redukcję przebarwień po trądziku.

 

Zabiegi intensywnie oczyszczające 

W klinice możesz zapytać również o zabiegi oczyszczające, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają skórę. Metody takie rozpoczynają się od dokładnego oczyszczenia cery. Gdy skóra jest przygotowana, za pomocą ciśnienia wtłacza się do niej różne substancje. Niektóre z takich zabiegów można stosować także przy aktywnym trądziku.  

 

Usuwanie przebarwień laserem  

Utrwalone, nawet ciemne przebarwienia można zredukować lub całkowicie usunąć za pomocą zabiegów laserowych. Pod wpływem wiązki lasera dochodzi do uszkodzenia komórek pigmentu, które są następnie wchłaniane przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl