Aranżacja wnętrz może wydawać się prosta, w istocie jednak może okazać się nie lada wyzwaniem. Pr
Kim jest architekt wnętrz? Jak wybrać dobrego architekta?
artykuł sponsorowany

Aranżacja wnętrz może wydawać się prosta, w istocie jednak może okazać się nie lada wyzwaniem. Projektowanie wnętrz naszego mieszkania, domu, to proces skomplikowany i wielowątkowy, wymagający sporej wiedzy i dużego doświadczenia. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy architekta wnętrz.

Kim jest architekt wnętrz?

     Architekt wnętrz jest osobą, która zawodowo prowadzi szerokie usługi projektowe i aranżacji wnętrz budynków. Profesjonalny architekt wnętrz powinien legitymować się  dyplomem ukończenia studiów o kierunku architektura wnętrz, jednak nie musi zdobywać uprawnień branżowych. Architekt wnętrz zajmuje się przygotowaniem koncepcji oraz projektów przestrzeni użytkowej, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Na etapie projektowania uwzględniając potrzeby i sugestie swoich klientów, wykonuje rysunki techniczne oraz wykonawcze, które uwzględniając zarówno gusta i upodobania klientów jak również, co nie mniej ważne, ich budżet. Architekt wnętrz jest odpowiedzialny nie tylko za wygląd i estetykę miejsc zamieszkania czy pracy, ale również za ich funkcjonalność i dostosowanie do wymagań użytkowników pomieszczeń.

 

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

     Coraz więcej osób podejmuje decyzję, aby w temacie zaprojektowania wnętrza swojego mieszkania, domu, czy miejsca pracy, podjąć współpracę z architektem wnętrz. Proces projektowania wnętrz jest bowiem wieloetapowy i wymaga fachowej wiedzy. Przygotowując projekt, architekt zadba o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, w oparciu o nasze sugestie.

     Pierwszym krokiem w pracy architekta wnętrz będzie więc zbadanie potrzeb inwestora i podpisanie stosownej umowy. Poznanie oczekiwań klienta jest kluczowe w dalszych pracach nad projektem, tak jak budżet, którym klient dysponuje na kompleksowe wykończenie wnętrz.

     Kolejnym krokiem będzie inwentaryzacja wnętrz, dokładne pomiary ścian i podłóg oraz przygotowanie rzutów pomieszczeń z góry, z naniesionymi wymiarami. Na bazie tych przygotowań wykonywana jest wizualizacja 3D pomieszczeń z zaaranżowanymi ścianami, podłogami, oświetleniem meblami oraz elementami dekoracyjnymi. Przygotowanie takiej wizualizacji znacznie ułatwi podjęcie decyzji dotyczącej wyboru konkretnych rozwiązań, czy doboru materiałów.

     Ostatnim etapem, najbardziej pracochłonnym, będzie przygotowanie dokumentacji z naniesieniem najdrobniejszych szczegółów oraz kosztorysu, aby klient miał świadomość, z jakimi kosztami wiąże się realizacja projektu.

 

Jak wybrać dobrego architekta?

     Przy wyborze architekta wnętrz należy wziąć pod uwagę nie tylko prestiż i dorobek biura projektowego, ale należy sprawdzić konkretnego architekta, któremu zamierzamy powierzyć aranżację wnętrz naszego mieszkania/budynku, w którym będziemy spędzać dużo czasu przez wiele następnych lat.

     Praca architekta wnętrz wymaga bowiem pewnych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Przede wszystkim dobry architekt wnętrz, to osoba wykonująca ten zawód z pasją, kreatywna, z szeroką, przestrzenną wyobraźnią i poczuciem estetyki.

     Szukając dobrego architekta wnętrz należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie w tej branży. Możemy poprosić go, aby przedstawił nam jakieś już zrealizowane projekty, na podstawie których będziemy mogli sobie wyrobić zdanie o stylu, jaki preferuje, jego talencie, umiejętnościach, estetyce, doborze materiałów itp. Na podstawie zrealizowanych projektów będziemy mogli ocenić, czy aranżacje danego architekta wpisują się w nasze upodobania, poczucie piękna, czy zaprojektowane przestrzenie są funkcjonalne, czy moglibyśmy tak mieszkać.

     Architekta wnętrz, z którym potencjalnie moglibyśmy zawrzeć umowę, warto zaprosić na rozmowę, którą należy przeprowadzić w pomieszczeniach przewidzianych do wykonania projektu aranżacji. Podczas takiej rozmowy będziemy mogli zorientować się, czy dany architekt projektował już wnętrza o podobnym zakresie, czy ma rozeznanie na rynku materiałów, czy wsłuchuje się w nasze sugestie itp.

     Analizując ofertę architekta wnętrz należy zwrócić uwagę na to, ile koncepcji aranżacji dostaniemy w ramach wynegocjowanej ceny, czy projekty będą zawierać rysunki wykonawcze, niezbędne wykonawcom do realizacji projektu, czy do projektu będą dołączone karty katalogowe zawierające wykaz ilościowy i cenowy przewidzianych do użycia materiałów, wskazanie sklepów, gdzie wykorzystane w projekcie materiały będzie można kupić itp.

 

Podstawy dobrej współpracy z architektami wnętrz

     Podstawą dobrej współpracy z architektem wnętrz, przynoszącej zadowolenie z końcowego efektu jest przedstawienie swoich oczekiwań, sugestii i preferencji wobec wnętrza, które będzie przedmiotem aranżacji. To klient musi określić architektowi, co mu się podoba, na czym mu zależy, nie wchodząc w szczegóły, czy drobiazgi, ale zarysowując przynajmniej podstawy rozwiązań, na których będzie bazował architekt wnętrz.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl