Nawilżacze powietrza powoli przestają być urządzeniami luksusowymi. Dziś traktujemy je jak standardo
Jakie nawilżacze powietrza sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu?
artykuł sponsorowany

Nawilżacze powietrza powoli przestają być urządzeniami luksusowymi. Dziś traktujemy je jak standardowe wyposażenie domu lub mieszkania. Nie masz jeszcze nawilżacza? Koniecznie kup go, zanim na dobre zacznie się zima.

Dlaczego warto mieć w domu nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to jedyny stuprocentowo skuteczny sposób na utrzymanie w mieszkaniu wilgotności na optymalnym poziomie. Jeśli powietrze jest zbyt suche, śluzówka nosa wysusza się, a drobnoustroje łatwiej wnikają do organizmu.

Suche powietrze prowadzi też do wysuszenia gardła, chrypki, kaszlu, nasilenia objawów astmy lub alergii. Także oczy nie lubią suchego powietrza – objawia się to szczypaniem i bolesnością.

Suche powietrze utrudnia zapadnięcie w zdrowy mocny sen, jest przyczyną bólów głowy i ogólnego przemęczenia.

Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Dość powiedzieć, że nawilżacz w sezonie grzewczym jest niezbędny w każdym domu tak samo, jak lodówka lub pralka.

 

Jak wybrać nawilżacz powietrza do domu?

Nawilżacze powietrza różnią się między rodzajem i funkcjonalnością. Poniżej krótka lista cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Wydajność nawilżacza – producenci określają ją w metrach kwadratowych, nietrudno więc ustalić, czy urządzenie będzie się nadawało do naszego domu lub mieszkania. Większość nawilżaczy z powodzeniem obsłuży małe i średnie pokoje, ale tylko te najwydajniejsze nadają się do salonów.

Higrostat – działa podobnie jak znany wszystkim termostat – kontroluje poziom nawilżenia powietrza i przełącza nawilżacz w stan czuwania, gdy zostanie osiągnięta oczekiwana wartość.

Tryby pracy – przydatne są przynajmniej dwa: ciągły i automatyczny.

Zabezpieczenie na wypadek braku wody i przegrzania – w każdym z tych przypadków urządzenie powinno się wyłączyć.

Sposób napełniania zbiornika – coraz częściej nawilżacze powietrza napełniane są od góry, podobnie jak dzbanki. To dużo praktyczniejsze rozwiązanie niż konieczność wymontowywania zbiornika na wodę, napełnianie go pod kranem, zakręcanie i odwracanie. Napełnianie od góry daje znacznie mniej możliwości uszkodzenia nawilżacza.

Czas pracy na pełnym zbiorniku – powinien być przynajmniej na tyle długi, by urządzenie mogło pracować bez przerwy całą noc.

Sterowanie pilotem – drobiazg, który znacząco ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z nawilżacza.

 

Jakie są rodzaje nawilżaczy i który jest najlepszy?

Na pierwsze pytanie można łatwo odpowiedzieć: są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Natomiast kwestię, który będzie dla nas najlepszy, musimy rozstrzygnąć samodzielnie.

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują mechanizm naturalnego parowania wody i są uważane za najzdrowsze. Jednocześnie są dość kłopotliwe w używaniu, trzeba je często czyścić i wymieniać maty ewaporacyjne.

Nawilżacze parowe generują ciepłą mgiełkę, która przyczynia się do usuwania drobnoustrojów i bakterii z powietrza. Są bardzo drogie w eksploatacji, nie należą też do cichych.

Nawilżacze ultradźwiękowe mają szereg dodatkowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bardziej komfortowe. Na przykład ultradźwiękowy nawilżacz powietrza NU10 roll z funkcją jonizacji pomaga oczyszczać powietrze z patogenów chorobotwórczych. Na plus trzeba przyznać nawilżaczom ultradźwiękowym cichą pracę.

Który zatem będzie najlepszy? Wszystkie mają wady i zalety, ale chyba najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie nawilżacz ultradźwiękowy, który z powodzeniem można ustawić na noc w sypialni.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl