Co prawda pogoda za oknem nie rozpieszcza, ale wcale nie znaczy to, że nie można urządzać pieszych wy
Co zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę?
artykuł sponsorowany

Co prawda pogoda za oknem nie rozpieszcza, ale wcale nie znaczy to, że nie można urządzać pieszych wycieczek dla zdrowia. Może niekoniecznie od razu w góry, ale można pojechać na przykład do lasu czy przejść się po mało wymagających szlakach turystycznych. Oprócz wybrania trasy bardzo ważne jest zabranie ze sobą niezbędnych przedmiotów, które muszą znaleźć się w plecaku każdego turysty.

Co zapakować na pieszą wycieczkę?

Oprócz prowiantu, który omówimy poniżej, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, które mogą przydać się podczas podróżowania. Przede wszystkim jest to apteczka pierwszej pomocy wraz z całym wyposażeniem. W jej wnętrzu powinny znaleźć się między innymi: opatrunki indywidualne o różnych rozmiarach, opaski elastyczne, chusty opatrunkowe i trójkątne, kompresy na rany, plastry z opatrunkiem, przylepce oraz nożyczki. W przypadku zaplanowania dłuższej wycieczki lub też niesprzyjającej pogody do apteczki warto włożyć także koc termiczny, który jest wręcz niezbędny podczas spacerowania po górach. Apteczki turystyczne są lekkie oraz nie zajmują dużo miejsca w plecaku, a w sytuacjach kryzysowych mogą nawet uratować życie.

Każda osoba wybierając się na pieszą wycieczkę musi zabrać ze sobą odzież dopasowaną do pory roku oraz do pogody. Standardowo przyjęło się, że najlepiej jest ubrać się warstwowo, tak aby w każdym momencie można było założyć lub zdjąć konkretny element odzieży. Do plecaka dobrze jest też wrzucić ciepłą ale lekką kurtkę, a także płaszcz przeciwdeszczowy, który jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu niż parasol.

Niezwykle ważne jest też posiadanie w pełni naładowanego telefonu oraz powerbanka, którym w razie potrzeby będzie można go naładować. Bez telefonu nie będzie można wezwać pomocy lub też poinformować najbliższych albo znajomych, gdzie jesteśmy i gdzie się udajemy. Inne przydatne w plecaku gadżety i urządzenia to latarka wraz z dodatkowymi bateriami oraz kompas.

 

Jakie jedzenie zabrać na pieszą wycieczkę?

To, jaki prowiant ze sobą zabierzemy, także ma znaczenie. Podczas krótkich wypraw wystarczy kilka zwykłych przekąsek oraz woda, natomiast dłuższe wycieczki wymagają więcej planowania oraz przygotowywań. Powinno się zaopatrzyć między innymi w batoniki energetyczne, które szybko uzupełnią zapasy sił oraz w pożywne kanapki. Najlepiej jest przygotować je z pieczywa pełnoziarnistego oraz produktów spożywczych, które dobrze zniosą przebywanie poza lodówką. W przypadku kanapek z serem czy wędliną należy spożyć je w pierwszej kolejności.

Podczas wysiłku fizycznego, a do tej kategorii na pewno zaliczają się piesze wycieczki, niezbędne jest picie odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie organizmu może mieć poważne konsekwencje oraz powodować utratę sił. Natomiast podczas spacerowania w czasie chłodniejszych miesięcy lub kiedy warunki pogodowe nie są sprzyjające, warto mieć w plecaku termos z kawą lub rozgrzewającą herbatą.

 

O czym pamiętać jeszcze przed wyjściem z domu?

Przygotowanie się do wycieczki jest bardzo ważne. Trzeba wybrać i zaplanować trasę, a w przypadku bardziej zaawansowanych szlaków warto też poszukać informacji o nich w Internecie. Dzięki temu będziemy przygotowani na pokonanie ewentualnych przeszkód w postaci strumyków przecinających ścieżkę, czy też stromych podejść. Kilka dni przed planowanym wyruszeniem warto śledzić też prognozę pogody. Jeżeli będzie się ona dynamicznie zmieniać, lepiej odłożyć wycieczkę na inny termin.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl