Umowy zawierane osobiście w siedzibie danej firmy są coraz mniej powszechne. Obecnie zawieramy umowy ba
Czy umowa zawarta przez telefon jest ważna?
artykuł sponsorowany

Umowy zawierane osobiście w siedzibie danej firmy są coraz mniej powszechne. Obecnie zawieramy umowy bardzo często na odległość – przez internet lub telefonicznie. Taka forma jest szybka i wygodna, jednak wiąże się z pewnymi obowiązkami (zwłaszcza przedsiębiorcy z relacji z konsumentem), ale także ryzykiem. Warto więc wiedzieć, na co uważać, jeśli decydujemy się na rozmowę z konsultantem telefonicznym, a zwłaszcza na samo zawarcie umowy w ten sposób. Tłumaczymy, co i jak powinno wyglądać.

Rozmowa telefoniczna z konsultantem i zawarcie umowy

Często dzwonią do nas różne firmy, oferując umowę na wykonywanie danych usług. W takiej sytuacji dobrze zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Często bowiem oferta wydaje się niezwykle kusząca, niekoniecznie zapamiętujemy jej postanowienia, a i tak pod wpływem impulsu decydujemy się na jej zawarcie. Z tych powodów potrzeba sporo czujności, by nie deklarować się w danej kwestii, jeśli nie mamy czasu do namysłu. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że taka forma jest wygodna i szybka – obie strony nie uczestniczą fizycznie w podpisaniu umowy. Z drugiej strony jednak jest okazja na przedstawienie warunków i jej zapisów. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem – na podstawie ustawy o prawach konsumentów. Przepisy tego aktu prawnego nakładają przede wszystkim obowiązki na oferenta. A zatem dzwoniący do nas konsultant musi przedstawić nam cel rozmowy, podać dane firmy, w której imieniu dzwoni, oraz poinformować nas dokładnie o danej ofercie. Jeśli powyższe warunki są spełnione, deklaracją własnej woli możemy zawrzeć umowę telefonicznie. Jak zatem widać, dokonanie takiej czynności wcale nie jest kłopotliwe i skomplikowane – tym bardziej należy zachować czujność i racjonalność.

 

Odstąpienie od umowy telefonicznej

Na szczęście w razie wątpliwości albo zmiany decyzji po przemyśleniu warunków mamy prawo odstąpienia od umowy zawartej telefonicznie. Możemy tego dokonać do 14 dni od daty jej zawarcia. Co więcej, obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie nam formularza umożliwiającego odstąpienie od tej umowy (w szybkim terminie). Jeśli jako konsument nie dostaniemy takiego dokumentu, prawo do odstąpienia od umowy bez żadnych negatywnych konsekwencji wydłuża się aż do 12 miesięcy.
Należy jednak pamiętać, że za czas faktycznego otrzymywania usługi musimy zapłacić – niezależnie od faktu odstąpienia od umowy.

 

Ważność umowy

Aby umowa była ważna, konieczne jest jej potwierdzenie na tzw. trwałym nośniku. Jest nim najczęściej podpis – w formie tradycyjnej (odesłanie podpisanego egzemplarza umowy), ale także podpis elektroniczny czy pisemne podpisanie umowy przez e-maila. Tak czy inaczej firma ma obowiązek przesłania papierowej umowy na adres konsumenta. Oczywiście umowa jest ważna dopiero wtedy, gdy obie strony wywiązują się ze swoich zobowiązań. Dana firma musi świadczyć określoną usługę na naszą rzecz, a my musimy za to płacić. Jeśli któraś ze stron nie wykonuje swoich zobowiązań, druga ma prawo bronić się przed takim zachowaniem. Konsument może zgłosić sprawę do sądu, a przedsiębiorca – wezwać do zapłaty, wypowiedzieć umowę, skierować sprawę do sądu i do egzekucji.

 

Umowa przez telefon między dwoma przedsiębiorcami

Warto też pamiętać, że jeśli dostajemy ofertę jako firma, wiele obowiązków drugiej strony nie istnieje. Wystarczy przedstawienie oferty (nawet bez szczegółów) i wymuszenie na nas potwierdzenia woli jej zawarcia. Z tego względu umowy między przedsiębiorcami przez telefon niosą wysokie ryzyko podjęcia nieobiektywnej decyzji.

Więcej informacji na: OdpowiedziPrawne.pl - Porady prawne

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl