Dieta wegetariańska to popularny sposób żywienia wybierany szczególnie przez osoby ceniące sobie dob
Dieta wegetariańska – plusy i minusy jej stosowania okiem dietetyka
artykuł sponsorowany

Dieta wegetariańska to popularny sposób żywienia wybierany szczególnie przez osoby ceniące sobie dobro zwierząt, a także planety. Przemawiającym argumentem jest również chęć zadbania o swoje zdrowie. Decydując się na przejście na dietę wegetariańską, należy rozważnie przeanalizować korzyści i zagrożenia z niej płynące, ponieważ mała wiedza na temat prawidłowego bilansowania diety wegetariańskiej może mieć wiele negatywnych skutków.

Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm to sposób żywienia polegający na wykluczeniu produktów mięsnych. Dieta opiera się głównie na potrawach pochodzenia roślinnego, które są przygotowane na bazie roślin strączkowych, zbożowych, a także warzyw i owoców. Istnieje wiele rodzajów diety wegetariańskiej, w których dopuszczalne jest spożywanie wybranych produktów. Najczęściej można spotkać się z następującymi odmianami wegetarianizmu:

 • Owowegetarianizm - będąc owowegetarianinem można spożywać jaja,
 • Laktoowowegetarianizm - będąc laktoowowegetarianinem można spożywać mleko i jaja,
 • Laktowegetarianizm - będąc laktowegetarianinem można spożywać mleko i jego przetworzy,
 • Semiwegetarianizm - będąc semiwegetarianinem należy wykluczyć z diety mięso czerwone (np. wołowinę, wieprzowinę), ale dopuszczalne jest spożywanie mięsa białego (np. drób, ryby).

Co o tej diecie może powiedzieć dietetyk?

 

Plusy diety wegetariańskiej

Do niewątpliwych korzyści płynących z przejścia na zbilansowaną dietę wegetariańską należy:

 • Zmniejszone występowanie zaparć - co jest konsekwencją spożywania większej ilości warzyw i owoców,
 • Zwiększone spożywanie produktów naturalnych i niskoprzetworzonych,
 • Mniejsze spożycie sodu,
 • Niska zawartość cholesterolu w diecie,
 • Większa podaż węglowodanów złożonych i błonnika,
 • Mniejsze spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, a zwiększone spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
 • Często większa wiedza na temat żywienia wynikająca ze stosowania diety wegetariańskiej w porównaniu do osób na diecie tradycyjnej.

 

Minusy diety wegetariańskiej

Przechodząc na dietę wegetariańską, bez wcześniejszego pogłębienia wiedzy na jej temat, narażeni jesteśmy na niedobory różnych składników co w konsekwencji może prowadzić do wielu schorzeń. Aby dieta pozbawiona mięsa była prawidłowa, powinna być pełnowartościowa i dobrze zbilansowana. Z pomocą może przyjść dietetyk, który na początku drogi z wegetarianizmem odpowie na nurtujące pytania i wskaże gotowe rozwiązania.

Minusy źle zbilansowanej diety wegetariańskiej:

 • Zbyt mała podaż białka.

Nieumiejętne komponowanie posiłków może prowadzić do niedoboru białka. Możliwymi konsekwencjami niedostatecznej podaży tego składnika jest m.in. spadek siły mięśniowej, słaba kondycja włosów i paznokci, powolna regeneracja po urazach. Co prawda produkty zwierzęce mają mniejszą zawartość białka w porównaniu do produktów odzwierzęcych, ale jego pokrycie z produktów roślinnych nie jest niemożliwe. Dieta wegetariańska powinna obfitować w źródła białka takie jak: soja, groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, orzechy, nasiona i produkty zbożowe.

 • Brak pokrycia zapotrzebowania na energię

Źle zbilansowana dieta wegetariańska może wprowadzić osobę w ciągły deficyt energetyczny, czego możliwą konsekwencją jest ciągłe uczucie zimna, brak koncentracji, złe samopoczucie i ogólne osłabienie.

 • Niedobory witamin B12 i D.

Wegetarianie tak samo jak osoby będące na tradycyjnej diecie powinny przyjmować witaminę D zgodnie z zaleceniami ze względu na trudności z jej pokryciem ze zwyczajową dietą. Brak roślinnych źródeł witaminy B12 może spowodować jej niedobory, co w konsekwencji może wiązać się z pojawieniem anemii. Aby tego uniknąć należy regularnie badać poziom witaminy B12, a jeżeli to koniecznie wprowadzić do diety suplementację. W diecie laktoowowegetariańskiej witamina ta dostarczana jest głównie z mleka i jego przetworów, a także jaj.

Przed wprowadzeniem do swojego życia diety wegetariańskiej należy szczegółowo zapoznać się z jej zasadami, aby zyskać same korzyści z niej płynące i uniknąć możliwych zagrożeń.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl