Profilaktyka antynowotworowa to działania, które mają na celu zapobieganie rozwojowi nowotworu. I choc
Jak uchronić się przed rakiem? Profilaktyka antynowotworowa
artykuł sponsorowany

Profilaktyka antynowotworowa to działania, które mają na celu zapobieganie rozwojowi nowotworu. I chociaż za rozwój raka odpowiada wiele różnych czynników, to można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby poprzez podjęcie odpowiednich działań.

W przypadku raka jelita grubego, profilaktyka obejmuje m.in.:

  • regularne badania lekarskie,
  • stosowanie odpowiedniej diety,
  • ograniczenie używek,
  • ruch i aktywność fizyczna.

Każdy powyższy punkt to jeden filar, na którym opiera się Twoje dobre zdrowie. Warto więc zadbać o wszystkie z nich, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i sprawnością przez wiele lat.

Regularne badania lekarskie

Rokowania w przypadku raka jelita grubego są zwykle dość dobre, jeśli choroba jest wykryta we wczesnym stadium. Nowotwór często nie daje żadnych objawów na wczesnym etapie i tylko odpowiednia badania profilaktyczne mogą go wykryć. Co to za badania?

 

W przypadku raka jelita grubego stosuje się:

  • kolonoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, które ma na celu ocenę stanu błony śluzowej i ewentualne pobranie wycinków do badania histologicznego,
  • badania na krew utajoną w kale,
  • badania per rectum, czyli badanie przez odbytnicę.

Warto przy tym pamiętać, że każde z tych badań ma swoje wady i zalety. I tak kolonoskopia uznawana jest za najefektywniejszą formę badania, z kolei per rectum i na krew utajoną można wykonać bardzo łatwo, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa.

Kiedy zdecydować się na przeprowadzenie badań? Nie tylko w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. krew w stolcu, bóle brzucha lub nagła utrata wagi), ale regularnie po 50. roku życia.

 

Dieta profilaktyczna

Nie da się ukryć, że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. W końcu stare przysłowie mówi jesteś tym, co jesz. Dlatego warto karmić swój organizm pełnowartościowymi produktami. W przypadku diety antynowotworowej będą to produkty bogate w błonnik, który można znaleźć w warzywach i owocach (np. jabłka, pomarańcze, śliwki, brokuły) oraz produkty pełnoziarniste (np. Płatki owsiane, kasza gryczana).

Ponadto dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze (np. witamina C i E) i flawonoidy (zawarte m.in. w cebuli, czosnku, soi), które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu. Dodatkowo warto ograniczyć wysokoprzetworzone pokarmy oraz tłuszcze nasycone. Zaleca się także picie dużej ilości wody (ok. 1,5 litra dziennie), która oczyszcza organizm i usprawnia pracę jelit.

Dodatkowym atutem będzie urozmaicenie diety i sięganie po sezonowe produkty.

 

Ograniczenie używek

Wielokrotnie udowodniono, że nikotyna, alkohol i nadmierna ilość kawy znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Dlatego też warto ograniczyć (kawa i alkohol) lub całkowicie zrezygnować ze spożywania tych substancji (nikotyna).

Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, ale nadmierne spożywanie tych substancji przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeżeli chcesz wprowadzić zdrowe nawyki i ograniczyć ryzyko powstania i rozwoju raka jelita grubego, warto zrezygnować przede wszystkim z palenia papierosów i ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum.

 

Ruch i aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko samopoczucie, ale również procesy naszego organizmu, w tym m.in. procesy trawienne. Co więcej, aktywność fizyczna pozwala walczyć z otyłością, która również może przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego.

Wbrew pozorom codzienny sport nie musi być czasochłonny ani wyczerpujący – wystarczy pół godziny spaceru lub jazdy na rowerze. Ważne, aby pamiętać, że kluczem jest systematyczność, dlatego warto wybrać taką formę aktywności, którą można wykonywać o każdej porze roku. Oczywiście, można korzystać z różnych form sportu i przeplatać aktywności – w końcu mają one także sprawiać przyjemność.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego" można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl