Cena ubezpieczenia OC jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy - dokładnie tak samo będzie w r
Co będzie miało wpływ na wysokość składki OC w 2023 roku?
artykuł sponsorowany

Cena ubezpieczenia OC jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy - dokładnie tak samo będzie w roku 2023. Nie zmienia to jednak faktu, że wpływ na jej wysokość mają różne, jasno sprecyzowane czynniki. Dziś wyjaśnimy, na co konkretnie zwracają uwagę ubezpieczeniodawcy, zanim zaproponują konkretną stawkę za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Cechy pojazdu

Jedną z najważniejszych kwestii, która zdecyduje o tym, na jak tanie oc możemy liczyć, są cechy naszego samochodu. Czynników, które mogą mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej jest sporo. Do najważniejszych należą między innymi: 

  • wielkość silnika - reguła jest tu taka, iż im bardziej pojemny silnik ma nasz samochód - z tym większą wysokością ceny ubezpieczenia OC będziemy musieli się liczyć. Jest to związane z faktem, iż pojazdy o większym silniku są w stanie rozwinać znacznie większą prędkość. To zaś, zdaniem ubezpieczycieli, oznacza, że im większy silnik, tym większe ryzyko spowodowania lub uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.
  • wiek pojazdu - co oczywiste, bardzo ważną kwestią jest także wiek pojazdu. Im starszy jest nasz asamochód, tym większą kwotę pieniędzy będziemy musieli zapłacić za jego ubezpieczenie. W roku 2023 zasady panujące w tym zakresie niczym nie będą się zatem różnić od tych panujących obecnie.
  • marka oraz model  samochodu - oczywiście, nie bez znaczenia jest także marka oraz model pojazdu. Ubezpieczyciele posiadają bowiem szczegółowe dane dotyczące tego, jak często konretne pojazdy konkretnego producenta uczestniczą w wypadkach i zdarzeniach drogowych. Pozwala im to opracować system, zgodnie  z którym właściciela “problematycznych” pojazdów zapłacą za polisę nieco więcej, niż właściciele tych “bezpiecznych”.
  • przebiegu - kolejną bardzo ważną kwestią, na jaką uwagę z pewnością zwróci każdy ubezpieczyciel jest przebieg auta. Im wyższy przebieg, w tym w naturalny sposób wyższa będzie kwota, jaką zapłacimy za ubezpieczenie takiego auta. Dotyczy to również aut nowych, poruszających się po drogach od niedawna.

Cechy naszego pojazdu mają niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o to, ile zapłacimy za jego ubezpieczenie. Nie są to jednakoż jedyne czynniki, jakie powinniśmy mieć na uwadze.  

 

Cechy kierowcy

Pragnąc uzyskać tanie oc, powinniśmy pamiętać, że nie bez znaczenia jest to, jakimi umiejętnościami mogliśmy się dotąd wykazać jako kierowca. Nasza historia zainteresuje ubezpieczyciela równie mocno, co historia pojazdu, jakim się poruszamy. Na jakie konkretnie czynniki zwrócić uwagę?

  • wiek - bardzo ważną kwestią, na którą ubezpieczyciel na pewno zwróci uwagę, jest wiek osoby, która pragnie ubezpieczyć pojazd. Niestety, młodsi kierowcy są tu pokrzywdzeni, jako, że to oni zapłacą więcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe uznają bowiem, że młodzi kierowcy nie są w stanie wykazać się odpowiednio długą historią bezszkodowej jazdy, aby mogli oni otrzymać niezbędne zniżki. 
  • długość posiadania prawa jazdy - siłą rzeczy, równie ważną kwestią, co wiek kierowcy, jest długość posiadania przez niego prawa jazdy. Jak nietrudno się domyślić, kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna liczyć się muszą z wyższą kwotą takiego ubezpieczenia
  • stan cywilny - towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dane, z których wynika, że osoby, które wyszły za mąż i posiadają potomstwo cechują się spokojniejszą i ostrożniejszą jazdą. Z tego też powodu single i osoby bezdzietne muszą liczyć się z większą kwotą, jaką przyjdzie im zapłacić za ubezpieczenie OC.
  • Miejsce zamieszkania - co ciekawe, niemały wpływ na wysokość stawki ubezpieczeniowej będzie miało także miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej się do ubezpieczenia. Ponieważ w większych miastach panuje większy ruch, a tym samym łatwiej o wypadek, ich mieszkańcy zobowiązani będą do zapłacenia wyższej stawki ubezpieczeniowej.

 

Cena polisy OC a współwłaściciele pojazdu

O wysokości ubezpieczenia OC zdecydują także dane ewentualnych współwłaścicieli pojazdu. Jeżeli współwłaścicielem jest osoba młoda - cena ubezpieczenia OC zapewne wzrośnie. Jeśli jednak współwłaścicielem auta jest kierowca z dużym doświadczeniem, posiadający prawo jazdy już od dawna, cena polisy najprawdopodobniej spadnie. Wysokość kwoty ubezpieczenia OC wylicza się bowiem z danych wszystkich właścicieli pojazdu.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl