Podstawą leczenia z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej jest postawienie właściwego rozpoznania
Zabiegi i leczenie z zakresu ortopedii
artykuł sponsorowany

Podstawą leczenia z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej jest postawienie właściwego rozpoznania. Lekarz opiera się nie tylko na szczegółowym badaniu klinicznym, ale także na ocenie badania USG i innych badań dodatkowych. W zakres ultrasonografii narządu ruchu wchodzi również badanie interwencyjne więzadeł, mięśni, ścięgien i stawów. Warto poznać nieco bliżej zabiegi, które może wykonać chirurg ortopeda.

Zabiegi rekonstrukcyjne w gabinecie ortopedycznym

Do zabiegów rekonstrukcyjnych wykonywanych przez ortopedę należy m.in. szycie łąkotki, meniscektomia i rekonstrukcja łąkotki. Po postawieniu właściwego rozpoznania lekarz wybiera jedną ze stosowanych metod. Tak zwane „naprawialne” uszkodzenia łąkotek są szyte za pomocą szwów i implantów metodą all in, a do tego celu używa się nici z kotwicami. Inny sposób to outside in czyli poprzez wprowadzenie szwu przez punktowe nacięcia kolana.

 

Szycie łąkotki lub implant i regeneracja komórkami macierzystymi

Jakich metod używa się w przypadku braku możliwości naprawy łąkotki? Ortopeda może wykonać w tej sytuacji częściową minimalną meniscektomię (usunięcie części łąkotki). Podejmując decyzję o kwalifikacji do zabiegu rekonstrukcji łąkotki, lekarz uprzedza pacjenta, że należy wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko niepowodzenia i możliwość przeprowadzenia ponownej operacji. Jeżeli istnieje konieczność całkowitej meniscektomii (usunięcia całej łąkotki) wskazany jest przeszczep łąkotki lub zastosowanie materiału zastępczego, który umożliwia regenerację łąkotki. Po zabiegach i leczeniu operacyjnym przychodzi leczenie czynnikami wzrostowymi i komórkami macierzystymi, które są w chirurgii ortopedycznej stosowane coraz częściej.

 

Korekcja haluksa i innych deformacji stóp

W stadium zaawansowanym haluks (paluch koślawy) jest tak zagięty, że krzyżuje się z drugim palcem, tworząc bolesne nagniotki, a nawet owrzodzenia. Z czasem zmienia się sposób chodzenia, a w konsekwencji może dochodzić do zmian w stawach kolanowych i w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, wpływając na znaczne pogorszenie jakości życia.

Paluch koślawy można nazwać złożoną deformacją stopy, która polega na odchyleniu bocznym (na zewnątrz) palucha w stronę pozostałych palców. Haluksowi towarzyszy odchylenie pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym (do wewnątrz). Dochodzi do zniekształcenia stawu i powstania wyrośli kostnej, pojawia się ból i miejscowy stan zapalny z takimi dolegliwościami jak pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie bocznej strony stawu śródstopno-paliczkowego.

Lekarze ostrzegają, że nieleczony paluch koślawy prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu stopy, a także wtórnie do zmian zwyrodnieniowych w obrębie kolan oraz kręgosłupa. Zadowalające rezultaty w leczeniu palucha koślawego dają metody operacyjne np. metoda McBride’a zmodyfikowana lub procedura Silver’a. Lekarze stosują również mix kilku metod, jeżeli uznają, że ten sposób leczenia przyniesie najlepsze efekty.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl