Prowadząc biznes online lub rozwijając markę osobistą, zawsze potrzebujesz dla swojej strony internet
Dobry hosting dla twojego biznesu online. Na co się zdecydować?
artykuł sponsorowany

Prowadząc biznes online lub rozwijając markę osobistą, zawsze potrzebujesz dla swojej strony internetowej, serwisu albo sklepu niezawodnej usługi przechowywania plików witryny. Bez hostingu nawet najbardziej efektowna strona nie będzie widoczna dla potencjalnego klienta czy użytkownika. Dlatego wybierając hosting, warto wiedzieć jaka jego forma będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Czym jest hosting?

Mówiąc o stronie internetowej zazwyczaj mamy na myśli wyświetlaną w przeglądarce witrynę w postaci estetycznej reprezentacji treści, zdjęć, filmów wideo, mapek, formularzy itp. Tymczasem strona www to jednocześnie zbiór danych, które muszą zostać gdzieś umieszczone, najczęściej fizycznie na jakimś komputerze. Zwykle pliki stron internetowych zostają zapisane na serwerach firm hostingowych, choć można także do tego celu posłużyć się zwykłym laptopem czy pecetem. Nie jest to jednak rozwiązanie najlepsze. Jego zasadniczym minusem jest konieczność nieprzerwanej pracy urządzenia, a także stałego połączenia z internetem, żeby strona była widoczna w sieci. Dlatego choć przechowywanie plików witryny na komputerze jest możliwe, to jednak lepszą alternatywę stanowi hosting współdzielony,  serwer VPS, albo rozwiązanie w chmurze.

 

Hosting – oferta dostawców usług internetowych?

Serwery dostawców usług internetowych ISP (ang. Internet Service Provider) w ramach hostingu są udostępniane klientom na kilka sposobów. Najbardziej popularne to:

  • serwery dedykowane;
  • hosting VPS;
  • hosting współdzielony.

Każda z form hostingu stanowi odpowiedź na zróżnicowane potrzeby klientów i jest przeznaczona dla innej grupy użytkowników.

 

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane to zdecydowanie najdroższa forma hostingu. W ramach tej usługi ISP  zapewnia klientowi dostęp do fizycznego serwera, którym użytkownik może zarządzać zgodnie ze swoimi potrzebami. Z serwerów dedykowanych korzystają najczęściej duże instytucje przetwarzające spore ilości danych, a w szczególności danych osobowych, w tym tzw. danych wrażliwych. Będą to np. banki, uczelnie, urzędy czy szpitale.

 

Prywatne serwery wirtualne VPS

Wirtualny serwer prywatny VPS (ang. Virtual Private Server) to usługa, która polega na udostępnieniu do wyłącznej dyspozycji klienta pewnej przestrzeni fizycznego serwera. Użytkownik może dowolnie zarządzać taką przestrzenią i organizować ją odpowiednio do własnych potrzeb tak jak w przypadku serwerów dedykowanych. VPS jest rozwiązaniem właściwym dla dużych sklepów internetowych, a także serwisów notujących dzienne wejścia na stronę w setkach i tysiącach.

 

Prywatne serwery wirtualne VPS

Najczęściej wybieraną przez użytkowników formą hostingu jest hosting współdzielony. W ramach tej usługi ISP udostępnia klientowi swoje zasoby, zarządzając jednak serwerami samodzielnie. Dla użytkowników, którzy nie mają wystarczającej wiedzy o administrowaniu serwerami ta opcja jest najkorzystniejsza. Tym bardziej że hosting współdzielony jest tani. Warto przy tym podkreślić, że jego niewysoka cena nie wynika z niskiej jakości usługi, lecz z jej formy. Dzięki optymalizacji przestrzeni serwerów zgodnie ze swoimi potrzebami operator może obniżyć cenę hostingu, nie obniżając jakości usługi.

 

Cloud Server – rozwiązanie w chmurze

Hosting w chmurze jest rozwiązaniem alternatywnym dla hostingu opartego o fizyczne serwery. W przypadku Cloud Server serwisy www utrzymywane są przez ISP w chmurze i z tego miejsca udostępniane klientom. Niesie to ze sobą szereg zalet dla użytkownika. Będzie to np. elastyczność w zakresie przepustowości. Taki hosting z łatwością dopasowuje się do zmiennych obciążeń. W związku z tym płatności można skonfigurować nieco inaczej niż w przypadku serwerów fizycznych, gdzie klient opłaca potencjalny dostęp do zasobów. W przypadku hostingu w chmurze klient płaci wyłącznie za  ich realne wykorzystanie – koszt hostingu obejmuje te usługi, z których użytkownik faktycznie skorzystał. Jeszcze jedną ważną zaletą hostingu w chmurze jest jego odporność na awarie. Dane zgromadzone w chmurze można przetransferować natychmiast, dlatego takie rozwiązanie nie generuje przestojów spowodowanych usterkami.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl