Nadmierna masa ciała stanowi poważny problem, zwiększa ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń. Nadwaga i
Drukuj
Saxenda - Jak działa? Kiedy się stosuje?
artykuł sponsorowany

Nadmierna masa ciała stanowi poważny problem, zwiększa ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń. Nadwaga i otyłość wymagają leczenia. Oczywiście zawsze trzeba dobrać odpowiedni preparat do danego pacjenta, jego stanu zdrowia, wieku, zaawansowania choroby itd. Popularnym lekiem stosowanym w celu zredukowania nadmiernej masy ciało jest Saxenda Trzeba od razu zaznaczyć, że lek ten nie stanowi żadnego remedium na otyłość i nadwagę. Nie można liczyć na to, że samo stosowanie jakiegoś środka pozwoli pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Niezbędne jest także wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej.

Jakie działanie ma lek Saxenda?

Saxenda jest jest lekiem przepisywanym pacjentom, którzy zmagają się z nadwagą i otyłością. Zawarta w nim substancja czynna w postaci liraglutydu sprzyja zredukowaniu masę ciała. Preparat Saxenda jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że trzeba mieć na niego receptę. Występuje w formie roztworu, który trzeba wstrzykiwać. Związek czynny w leku ma wpływ na receptory mózgowe, które decydują o regulowaniu ośrodka sytości i głodu. Przyjmowanie preparatu Saxenda ma na celu zmniejszenie łaknienia, aby pacjent szybciej czuł się najedzony. Można wobec tego liczyć na to, że zje mniej, bo wcześniej pojawi się uczucie sytości, więc spożyje mniejszą ilość kalorii. Sprzyja to redukowaniu masy ciała.

Substancja czynna skutecznie imituje hormon, który jest wydzielany w zwiększonej ilości w jelitach po przyjęciu pokarmu. Lek Saxenda przepisuje się przede wszystkim osobom, które mają BMI co najmniej 27. Wskazaniem do jego stosowania jest wystąpienie nadwagi lub otyłości wraz z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, bezdechem sennym. Oczywiście w celu uzyskania pożądanych efektów leczenie musi wiązać się także z wprowadzeniem aktywności fizycznej i obniżeniem ilości zjadanych kalorii w ciągu doby. Istotne jest, aby powstał deficyt kaloryczny co wzmaga utratę nadprogramowych kilogramów. Lek Saxenda nie może być podawany dożylnie ani domięśniowo. Stosuje się go podskórnie, czyli wstrzykuje w ramię, brzuch lub udo.

 

Czy mogą wystąpić jakieś działania niepożądane przy sterowaniu preparatu Saxenda?

W przypadku prawidłowego przyjmowania leku Saxenda, czyli zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinny wystąpić żadne negatywne skutki uboczne. Oczywiście każdy organizm reaguje inaczej, może dojść do wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. U osób przyjmujących preparat Saxenda mogą pojawić się nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. U niektórych pacjentów występują także: zawroty głowy, uczucie zmęczenia, niestrawność, suchość w ustach, problemy z bezsennością, zaburzenia smaku, refluks, kamica żółciowa. Zdecydowanie rzadziej zgłaszane są przypadki pacjentów z pokrzywką, złym samopoczuciem, stanem zapalnym jelit, odwodnieniem, tachykardią, zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Oczywiście nigdy nie można wykluczyć wystąpienia mniej lub bardziej groźnych powikłań po zażyciu leku Saxenda.

Źródło: Saxenda - Medyk Online

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

W niedzielę głosuję na Stelę!

Rewolucja w grach mobilnych: jak mikropłatności generują miliardy dolarów przychodów dla deweloperów

Co robić kiedy pada deszcz – typy rozrywki

Do wynajęcia mieszkanie w Wadowicach

Zakupy online – co warto wiedzieć