Czy w miastach i na ulicach staną w końcu lampy solarne?
Czy w miastach i na ulicach staną w końcu lampy solarne?
artykuł sponsorowany

Czy w miastach i na ulicach staną w końcu lampy solarne?

Smart city, to określenie mniej więcej od nowego milenium przewija się w wielu publikacjach, na forach i konferencjach dotyczących miast i samorządów. Jest na ustach włodarzy i ekspertów z dziedziny innowacyjnych rozwiązań. Smart city to nic innego jak miasto, które wykorzystuje technologie nowej generacji do poprawy jakości świadczenia usług publicznych. Na początku idea smart city skupiała się w obszarze rozwiązań IT, jednak dyskurs w tym temacie ewaluował i na przestrzeni ostatnich lat nabrał bardziej przyjaznej, ludzkiej twarzy. Smart city to miasto które dba o swoich mieszkańców i samo wybiera korzystne rozwiązania, aby podnieść komfort życia. Oprócz dbania o infrastrukturę, samorządy powinny troszczyć się także o nasze portfele. Ekonomiczne rozwiązania wprowadzone w miastach, generują mniej kosztów, a tym samym może to wpłynąć na fakt, że nasze podatki nie podniosą się. Wzrost cen za energię elektryczną miał nie objąć samorządów, stało się jednak inaczej. Miasta borykają się z coraz wyższymi fakturami. Na czym miasta mogą zaoszczędzić? Najbardziej racjonalnym sposobem jest odcięcie się od państwowego źródła prądu i poszukania alternatywnych źródeł zasilania, przynajmniej w niektórych obszarach.

Latarnie uliczne są stałym elementem miejskiego krajobrazu już od czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Po lampach olejnych, naftowych i gazowych oświetlenie uliczne zrewolucjonizowało się i na ulicach miast w 1875 roku stanęły znane nam lampy elektryczne. Po wielu latach świetności tradycyjnych latarni, pojawiła się alternatywa. Nowoczesne energooszczędne rozwiązanie, które czerpie energię ze słońca. To źródło energii jest odnawialne, powszechnie dostępne i DARMOWE. Czy miasta zdecydują się na zastąpienie lamp elektrycznych, ekologicznymi i energooszczędnymi lampami solarnymi, które nie wymagają zasilania z sieci energetycznej?

Zalety oświetlenia solarnego

Latarnie solarne są świetną alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia ulic, parków, skwerów czy placów zabaw. Ich wykorzystanie zapewnia oszczędność na kosztach energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają także ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i nie przyczyniają się do zużywania nieodnawialnego zasobu paliw naturalnych. Takie lampy to inwestycja w przyszłość i w ekologię. Dodatkowo warto wspomnieć także o tym, że diody LED, wykorzystywane w tego typu oświetleniu, cechują się o wiele większą żywotnością w porównaniu do żarówek stosowanych w klasycznych lampach, która może wynosić nawet do 100 000 godzin świecenia, czyli około 7 lat. 

Czy jednak wiązka światła jaka dają lampy solarne jest wystarczająca, aby doświetlić ulice czy skwery miast? Zdecydowanie tak. Nowoczesne oświetlenie solarne daje strumień światła o mocy do 6000 lumenów. Dzięki temu skutecznie oświetlają one przestrzeń publiczną, zapewniając jej użytkownikom komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Szukasz oświetlenia solarnego? Sprawdź oferty sklepów Ardant.pl i Lumigo.pl

Mówiąc o zaletach oświetlenia solarnego należy wspomnieć także o walorach estetycznych. Ogromny popyt na tego typu rozwiązanie sprawił, że na rynku pojawia się coraz więcej niebanalnych propozycji stylu, kształtów i form. Lampy można odpowiednio dobrać do otaczającej infrastruktury miejskiej, tak aby nie odbiegały od bazowej koncepcji, tylko tworzyły spójna i harmonijna całość.

Kolejnym atutem jest to, że są one banalnie proste w montażu, nie potrzebują przyłączy elektrycznych.

 

Lampy solarne to nie tylko 100% oszczędności, ale także rozwiązanie przyjazne środowisku

Oszczędność to jedno, a dbanie o środowisko naturalne to kolejny argument przemawiający za zastosowaniem oświetlenia solarnego na ulicach miast. To inwestycja w przyszłość i ekologię. Lampy solarne  nie czerpie prądu z sieci energetycznej, w której pojawia się w wyniku niestety wciąż w największej mierze spalania węgla tylko z odnawialnego źródła energii – energii słonecznej. Zastosowanie w miastach lamp solarnych jest zatem w stanie w znaczącym stopniu zniwelować ilość uwalnianego do atmosfery smogu, będącego efektem spalania. Ten wskaźnik drastycznie wzrasta w poszczególnych miastach i staje się ogromnym problemem dla samorządów i mieszkańców.

Wiela miast w Polsce stosuje już takie innowacyjne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Miejmy nadzieją, że kolejne miasta będą smart i wdrożą oświetlenie solarne w przestrzeni publicznej. Działa to z korzyścią na budżet, mieszkańców, a także istotnym elementem wizerunkowym dla miasta.

 

Lampy solarne w przydomowym ogrodzie

Moda na oświetlenie solarne zawitała również do przydomowych ogrodów. Spowodowana jest kilkoma przyczynami:

  • Rosnące ceny energii elektrycznej
  • Designerskie wykonanie i ponadczasowy wygląd
  • Klimatyczne dekoracje w ogrodzie
  • Bezpieczeństwo wokół posesji
  • Użyteczność – czujniki ruchu i zmierzchu

To zapewne nie jedyne zalety, które posiada oświetlenie solarne, ale statystyki mówią jasno – popyt na tego typu technologie w ostatnim roku wzrósł o około 300%. Prawdopodobnie w kolejnych latach dalej będziemy świadkami rosnącego zapotrzebowania i wzrostu produkcji tego oświetlenia, zarówno na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych jak i gmin, miast oraz samorządów.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl