Czym są audyt i świadectwo energetyczne budynku? ➢ Po co się je sporządza? ➢ Termomodernizacja bu
Audyt Energetyczny Budynku - Do Czego Się Przydaje?
artykuł sponsorowany

Czym są audyt i świadectwo energetyczne budynku? ➢ Po co się je sporządza? ➢ Termomodernizacja budynków i aktualne dopłaty do niej. Sprawdź!

Do czego przyda się audyt energetyczny?

Zetknąłeś się z takimi określeniami jak świadectwo i audyt energetyczny, ale nie wiesz, czym się różnią, czego dokładnie dotyczą i do czego się przydadzą? Ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania.

 

Co to jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który określa zapotrzebowanie obiektu na energię potrzebną do działania wentylacji, ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji i do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego spoczywa na właścicielu lub inwestorze danego obiektu. Do zadań właściciela budynku należy udostępnienie projektu budowlanego (lub dokumentu z przeprowadzonej inwentaryzacji obiektu) audytorowi, który przygotuje takie świadectwo.

Zgodnie z prawem budowlanym świadectwa energetycznego nie muszą posiadać:

  • budynki zabytkowe,
  • miejsca działalności religijnej,
  • pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe i rolnicze, których zużycie energii elektrycznej nie przekracza 50 kWh/(m²·rok),
  • obiekty, których użytkowanie będzie krótsze niż 2 lata,
  • mieszkania przeznaczone do użytkowania na czas nie dłuższy niż 4 miesiące,
  • i obiekty wolnostojące, których powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 50 m2.

Sporządzanie świadectwa energetycznego reguluje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

 

Jak sporządzić świadectwo energetyczne?

Poza wspomnianym wyżej dokumentem, zasady sporządzania świadectwa energetycznego reguluje również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.

Świadectwa energetyczne mogą sporządzać osoby wpisane do centralnego rejestru prowadzonego przez ministra do spraw budownictwa. Podczas sporządzania świadectwa energetycznego można kierować się metodą uproszczoną, obliczeniową oraz zużyciową. Metoda obliczeniowa przyjmuje standardowy sposób użytkowania i uwzględnia uśrednione parametry elementów i instalacji zestawione w tabelach. Bardziej miarodajną metodą jest ocena zużycia energii w budynkach ogrzewanych gazem lub z sieci zdalaczynnej. Ciepłomierze, które są zamontowane w instalacji grzewczej określają rzeczywiste zapotrzebowanie na energię cieplną.

W przypadku nowych budynków informacje o parametrach energetycznych znajdziemy w dokumentacji projektowej, w której umieszczana jest zaplanowana charakterystyka energetyczna. Za jej pomocą można także spisać świadectwo energetyczne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ważne jest przez 10 lat, jednakże jeżeli w tym czasie w obiekcie przeprowadzi się termorenowację lub inne roboty modernizacyjne, będzie wymagane nowe świadectwo energetyczne. Ceny świadectw energetycznych mieszczą się w przedziale 500-1000 zł.

 

Co musi się znaleźć w świadectwie energetycznym?

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzane jest na formularzu zgodnym z przepisami. Dotyczy ono całego budynku lub jego wyodrębnionej części. Na pierwszej stronie podane są podstawowe informacje o budynku (adres, powierzchnia użytkowa, kubatura, rok budowy), jego zdjęcie i podstawowe wskaźniki obliczeniowe, czyli EP (roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w przeliczeniu na jednostkę powierzchni), EK (zapotrzebowanie na energię końcową) oraz EU (energia użytkowa). W kolejnej części powinna się znaleźć charakterystyka energetyczna, czyli opisanie rodzajów źródeł energii i jej zużycie w rozbiciu na przeznaczenie (oświetlenie, wentylacja, ciepła woda i ogrzewanie).

Jednakże, wartość wskaźnika EP ma znaczenie jedynie w ujęciu globalny związanym z ochroną środowiska, ponieważ nie okazuje faktycznego zużycia energii na potrzeby budynku i zależy głównie od rodzaju wykorzystywanego paliwa.

Nie może zabraknąć także podstawowych parametrów techniczno-użytkowych obiektu (m.in. temperatura wewnątrz pomieszczeń, kubatura, parametry i rodzaje instalacji) oraz podstawowe wskaźniki energetyczne EU, EK i EP w rozbiciu na konkretne instalacje oraz zalecenia co do możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię w danym obiekcie.

projekt sieci energetycznej

 

Czym jest i co zawiera audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny to także dokument określający zapotrzebowanie budynku lub obiektu na energię, ale dodatkowo znajdziemy w nim poprawę efektywności energetycznej budynku wraz ze szczegółową analizą obejmującą obliczenia ekonomiczne odnoszące się do czasu zwrotu konkretnych rodzajów inwestycji termomodernizacyjnych.

Audyt energetyczny powinien określić:

  • stan techniczny budynku,
  • koszty energii,
  • przedstawić rozwiązania techniczne, propozycje zmian lub modernizacji mających doprowadzić do oszczędności energii,
  • w jaki sposób wprowadzić te zmiany,
  • jaki będzie ich koszt i efekty
  • oraz jak to opłacić (czyli ulga termomodernizacja, programy dofinansowania, kredyt i środki własne).

Przedmiotem audytów energetycznych mogą być budynki mieszkalne, budynki zbiorowego zamieszkania, budynki wykorzystywane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz lokalne sieci ciepłownicze i źródła ciepła.

Audyty energetyczne reguluje Ustawa z 21.11.2008 r., o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU 223 poz. 1459 ). Natomiast szczegółowe wymagania dotyczące opracowania audytu energetycznego określa Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego w Dzienniku Ustaw nr 43/2009, poz. 346 ze zmianami w dzienniku z 2015, poz. 1606.

 

Dlaczego warto skorzystać z audytu energetycznego?

Audyt energetyczny w kompleksowy sposób zaprezentuje nam zakres prac modernizacyjnych w budynku mających na celu zmniejszenie zużycia i strat energii cieplnej i elektrycznej. Audyt energetyczny przeprowadzany jest przez specjalistę z zewnątrz, który kolejno sprawdza wszystkie elementy wpływające na zużycie energii. Dodatkowo, audytor energetyczny może wskazać prace modernizacyjne, które należy wykonać priorytetowo. Przykładowo, ważniejsza będzie wymiana nieszczelnych okien niż inwestycja w pompę ciepła.

Potrzebujesz świadectwa lub audytu energetycznego? Sprawdź ofertę Prusdis. Firma działa na rynku od 2006 roku i zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą sporządzać dokumenty zgodne ze wszystkimi wymogami prawnymi. Wśród oferowanych usług świadczonych w całej Polsce można wymienić sporządzanie świadectw i audytów energetycznych, sprawdzanie szczelności pomieszczeń i budynków, wykrywanie wycieków wody, wykonywanie pomiarów termowizyjnych oraz sprzedaż produktów izolacyjno-budowlanych.

efektywność energetyczna budynku

 

Termomodernizacja budynku - co się na nią składa?

Skutkiem złej izolacji przegród zewnętrznych, nieszczelnych okien i niesprawnej instalacji grzewczej są nadmierne straty ciepła, które generują wysokie koszty użytkowania obiektu. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania warto zainteresować się termomodernizacją.

Przeprowadzenie termomodernizacji ma na celu zredukowanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Termomodernizacja domu to szereg działań w skład których wchodzi między innymi:

  • ocieplenie domu - położenie na ściany zewnętrzne i stropodach warstwy o wysokich właściwościach izolacyjnych,
  • wymiana okien/drzwi wejściowych na bardziej szczelne i energooszczędne,
  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne,
  • modernizacja wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego,
  • modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • budowa własnych mikro-instalacji do produkcji energii - korzystanie z paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Należy pamiętać, aby przegrody budynku po termomodernizacji spełniały wymagane warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, obowiązujące od 31 grudnia 2020 roku.

 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która pozwala na odliczenie od podatków (PIT 28, 36, 36L, 37) wydatków (udokumentowane fakturami VAT) przeznaczonych na termomodernizację budynku. Ulga ta obejmuje tylko budynki już wybudowane.

Co można odliczyć? Instalację fotowoltaiczną i osprzęt, przyłączenie do sieci ciepłowniczej i gazowej, zainstalowane ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie stropu, ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych, wdrożenie wentylacji, a także materiały budowlane służące do ocieplenia wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów. Wykonanie audytu energetycznego i dokumentacja projektowa także podlega uldze.

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej, określenie komu przysługuje i na co dokładnie, reguluje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

 

Aktualne programy dofinansowania na termomodernizację

Rok 2022 jest idealnym rokiem na staranie się o dofinansowanie na termomodernizację. Do wyboru jest kilka programów, z których można skorzystać,

Czyste Powietrze

Od roku 2018 aż do dzisiaj działa program „Czyste powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dofinansowanie do termomodernizacji budynku. Celem projektu jest ograniczenie emisji pyłu i dwutlenku węgla generowanego właśnie przez domy jednorodzinne.

Dofinansowanie obejmuje prace mające za zadanie zwiększyć termoizolacyjność budynku i zakładanie ekologicznych instalacji grzewczych. Prace te to między innymi ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej na bardziej szczelną i energooszczędną, zdecydowanie się na odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne) i instalacja systemu wentylacji mechanicznej.

 

Mój prąd

Program Mój Prąd obejmuje dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki, przydomowych magazynów energii, magazynów ciepła i chłodu, ładowarek do samochodów elektrycznych i systemów zarządzania energią. Celem projektu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z pieniędzy będą mogli skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się za energię elektryczną w systemie net-billingu.

 

Stop Smog

Program Stop Smog kierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych spełniających kryterium dochodowe, mieszkających w gminach objętych przez uchwałę antysmogową. Stop Smog to dofinansowanie na wymianę pieca, ocieplenie budynku lub podłączenie go do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

 

Ciepłe mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie jest przeznaczony dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, które korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Dofinansowanie obejmuje takie prace jak: wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu na bardziej ekologiczne, podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ogrzewania, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i wymiana drzwi i okien.

 

Zainwestuj w audyt energetyczny i poznaj rozwiązania, które pozwolą płacić mniej za rachunki!

Audyt energetyczny budynku pozwoli na ograniczenie wykorzystania energii cieplnej i gazowej, co bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzone pieniądze i dbanie o środowisko. Jego sporządzenie pozwoli na poznanie wszystkich prac modernizacyjnych, dzięki którym Twój budynek stanie się bardziej oszczędny i ekologiczny. Biorąc pod uwagę rosnące w zastraszającym tempie ceny materiałów opałowych i liczne obowiązujące programy dopłatowe, znajdujemy się obecnie w najlepszym momencie na przeprowadzenie termomodernizacji.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl