Kolonoskopia jest jednym z najczęstszych badań przesiewowych, którego celem jest wykrycie nawet niewie
Drukuj
Kolonoskopia ratuje życie. 5 sygnałów, że powinieneś wykonać badania przesiewowe
artykuł sponsorowany

Kolonoskopia jest jednym z najczęstszych badań przesiewowych, którego celem jest wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości w obrębie jelita grubego. I chociaż zabieg budzi różne, często nieprzyjemne skojarzenia, to warto je odczarować, ponieważ na szali znajduje się zdrowie, a nawet życie ludzkie.

Kolonoskopia jest bezpieczną procedurą, która pozwala lekarzom znaleźć i usunąć polipy lub inne zmiany, zanim te będą miały szansę przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Co ważne, zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu nieprzyjemne doznania są minimalizowane.

Kiedy warto zdecydować się na kolonoskopię? Istnieje przynajmniej kilka przesłanek ku temu. Oto one.

 

Wiek powyżej 50. roku życia

Pierwszą przesłanką jest wiek. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego drastycznie wzrasta po 50. roku życia, a nowotwór może długo się rozwijać bez żadnych niepokojących objawów. Zaleca się, aby osoby, które osiągnęły ten wiek, poddawały się badaniom przesiewowym co 10 lat, szczególnie gdy zauważą także inne sygnały, o których niżej.

 

Grupa ryzyka

Badaniom przesiewowym powinny się bezwzględnie poddawać osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Zalicza się do nich osoby, u których:

 

Krew w stolcu

Krew w stolcu może mieć różne przyczyny (np. hemoroidy), ale również poważne zaburzenia w obrębie jelita grubego. Kolonoskopia pozwala lekarzowi zidentyfikować powód występowania krwi i podjąć odpowiednie działania. Nie zawsze oznacza to wyrok w postaci nowotworu jelita grubego, ale badanie kolonoskopowe zidentyfikuje również inne przyczyny i ułatwi wdrożenie najlepszego leczenia.

 

Nagła utrata wagi

Nagła utrata wagi niezwiązana z żadną konkretną przyczyną powinna budzić niepokój, ponieważ jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być rak jelita grubego. Oczywiście, za gwałtowny spadek wagi mogą odpowiadać także inne kwestie, ale kolonoskopia pozwoli wykluczyć/potwierdzić wstępną diagnozę lekarską.

 

Ból brzucha/ból podczas wypróżnień

Ból brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej lub ból podczas wypróżnień to powszechne objawy, które mogą wskazywać na nowotwór jelita grubego. Niestety, wiele osób ma tendencję do ignorowania tych objawów i nie szuka porady lekarskiej, a to błąd, ponieważ wczesna diagnoza znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Każdy z powyższych sygnałów powinien zostać skonsultowany z lekarzem-specjalistą, który podejmie odpowiednie działania w celu wystawienia diagnozy. Warto jednak samodzielnie zadbać o swoje zdrowie i korzystać m.in. z programów mających na celu poprawę świadomości i zwiększenie wczesnej wykrywalności raka jelita grubego. Pamiętaj, że wczesne wykrycie to większa szansa na szybki i pełny powrót do zdrowia. Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka lub zauważyłeś u siebie występowanie jednego z opisanych wyżej sygnałów zgłoś się lekarza w celu wykonania badania kolonoskopowego.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego" można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

 

 

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Co robić kiedy pada deszcz – typy rozrywki

Do wynajęcia mieszkanie w Wadowicach

Zakupy online – co warto wiedzieć

Tylko do końca czerwca badania profilaktyczne 40+

Bezpłatne badanie prenatalne w ramach NFZ w Allmedica