W uzasadnionych przypadkach, gdy problematyczne jest umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską, m
Jak zdobyć L4 przez Internet? Podpowiadamy!
artykuł sponsorowany

W uzasadnionych przypadkach, gdy problematyczne jest umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską, można skorzystać z konsultacji zdalnych z lekarzem. Ich efektem, jeśli lekarz uzna, że pacjent jest czasowo niezdolny do świadczenia obowiązku pracy, może być wystawienie L4 przez Internet. Jak można zdobyć zwolnienie przez Internet? Sprawdzamy!

L4 internetowo – czy to legalne?

Każdy ubezpieczony pacjent zapewne wie doskonale, co to jest L4 oraz w jakich sytuacjach jest ono wystawiane, jednak nie każdy wie, że można otrzymać L4 przez Internet. Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie ma możliwości skorzystania ze stacjonarnych konsultacji z lekarzem, postawić może na telemedycynę, w tym między innymi na konsultacje zdalne. Usługi z zakresu telemedycyny są w Polsce legalne, dlatego korzystając z rzetelnego portalu medycznego, nie trzeba się martwić o ewentualne problemy prawne. Oczywiście i od pacjenta wymagana jest w tym przypadku rzetelność, czyli zgodne z prawdą opisanie swoich dolegliwości w czasie przeprowadzanego wywiadu medycznego.

Zaletą telemedycyny niewątpliwie jest oszczędność czasu. Kontakt z lekarzem przez Internet zazwyczaj nie wymaga rejestracji z wyprzedzeniem, ponadto nie ma potrzeby dojazdu do przychodni oraz tracenia czasu w kolejce do lekarza. Wadą jest natomiast brak możliwości zbadania pacjenta przez lekarza – podstawą jest w tym przypadku wywiad medyczny z pacjentem, który nie zawsze okazuje się wystarczający. Jeśli zatem pacjent potrzebuje badania, lepszą opcją dla niego będzie dojazd do przychodni, mimo że bardziej czasochłonny.

 

Jak zdobyć zwolnienie lekarskie online?

Pacjenci, którzy nie potrzebują pilnie badania i nie mają możliwości dojazdu do lekarza przyjmującego stacjonarnie, mogą otrzymać L4 internetowo. Zwolnienia lekarskie elektronicznie wystawiane stacjonarnie i internetowo nie różnią się – różni się wyłącznie sama forma kontaktu z lekarzem. L4 przez Internet można otrzymać po konsultacjach zdalnych, chociażby za pośrednictwem strony: https://l4online.pl/. O tym, czy pacjentowi przysługuje zwolnienie lekarskie online, każdorazowo decyduje lekarz, analizując informacje zebrane w wywiadzie medycznym.

Aby otrzymać zwolnienie przez Internet, należy opłacić koszt konsultacji prywatnej z lekarzem, a następnie wypełnić formularz medyczny, który zastępuje ustny wywiad lekarski. Formularz następnie przesyłany jest do lekarza, który sprawdza odpowiedzi pacjenta dotyczące jego stanu zdrowia, leczenia i historii medycznej. Na tej podstawie lekarz może stwierdzić o zasadności wystawienia pacjentowi zwolnienia L4 bądź braku wskazań do zwolnienia. Jeśli w opinii lekarza pacjent kwalifikuje się do L4, niezwłocznie zostanie ono mu wystawione.

 

Otrzymujesz zwolnienia lekarskie elektronicznie? O tym pamiętaj!

Opłacenie prywatnych konsultacji z lekarzem (stacjonarnych czy internetowych) nie stanowi gwarancji, że pacjent otrzyma e-L4, ponieważ jest to decyzja lekarza. Jeśli jednak specjalista podejmie decyzję, by wystawić pacjentowi L4 przez Internet, automatycznie dokumentacja cyfrowa zostanie przesłana przez program dalej. Kopia zwolnienia dostępna będzie do wglądu pacjenta w jego IKP oraz osobistym PUE ZUS. Dokumenty cyfrowe przesyłane są również bezpośrednio do ZUS, a oprócz tego o zwolnieniu lekarskim pracownika informowany jest pracodawca (posiadający PUE ZUS).

Dzięki cyfryzacji wyeliminowano konieczność dostarczania do zakładu pracy papierowego zwolnienia. Bywało to dość problematyczne, gdy pacjent nie czuł się na siłach, by sam stawić się w firmie, a jednocześnie nie miał osoby, która mogłaby zwolnienie zanieść za niego. Jeśli pracodawca posiada profil PUE ZUS (a dla większości pracodawców jest on obowiązkowy), otrzymuje okrojoną kopię zwolnienia bezpośrednio na swój profil. Jest ona wystarczająca, by prawidłowo wyliczyć pracownikowi świadczenie przysługujące w danym okresie.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl