Rzucanie palenia to proces, który można podzielić na kilka następujących po sobie bądź nawet nakł
Drukuj
Jakie są etapy rzucania palenia?
artykuł sponsorowany

Rzucanie palenia to proces, który można podzielić na kilka następujących po sobie bądź nawet nakładających się na siebie etapów. Najtrudniej jest z reguły przetrwać pierwsze z nich, choć z czasem mogą pojawić się również mocno dające się we znaki problemy natury zdrowotnej. Jakie są poszczególne etapy rzucania palenia?

Etapy rzucania palenia - od ostatniego papierosa aż po kaszel palacza

Pierwszy etap rzucania palenia rozpoczyna się już niedługo po wypaleniu ostatniego papierosa. Według ekspertów zmiany mogą nastąpić już po 20 minutach, choć wiele zależy od stopnia uzależniania i liczby wypalanych każdego dnia papierosów. Wyróżnia się następujące etapy rzucania palenia:

 

Etapy oczyszczania organizmu

Organizm palacza oczyszcza się w kilku fazach. Pierwszą z nich jest pozbywanie się z organizmu dwutlenku węgla - etap ten następuje w ciągu maksymalnie kilku godzin od wypalenia ostatniego papierosa. Po około ośmiu godzinach można zaobserwować wzrost stężenia tlenu we krwi, dzięki czemu krew zaczyna lepiej krążyć po całym organizmie. Po około dobie płuca mogą rozpocząć proces oczyszczania, bowiem dwutlenek węgla zostaje niemal całkowicie usunięty z organizmu. Po trzech dniach palacz może poczuć różnicę w oddychaniu, na skutek rozszerzających się oskrzeli. Kolejne etapy oczyszczania organizmu obejmują:

 

Dlaczego warto rzucić palenie?

Nikotyna wpływa w sposób destrukcyjny na cały nasz organizm, począwszy od płuc i układu krwionośnego, na jamie ustnej i skórze skończywszy. Warto mieć na uwadze, że samo rzucanie palenia to długotrwały proces, dlatego im szybciej zdecydujemy się na zmiany, tym lepiej dla naszego zdrowia. Organizm, aby po latach nałogu powrócił do dawnej kondycji, potrzebuje około 15 lat na pełną regenerację. Co istotne, procesu tego nie można w żaden sposób przyspieszyć, natomiast jeśli zdecydujemy się rzucić palenie, dobrze jest wytrwać w swoim postanowieniu. Najgorsze są pierwsze etapy rzucania nałogu, które zwykle kojarzą się z rozdrażnieniem, nadmierną nerwowością czy ciągłym bólem głowy lub mięśni. Warto jednak pokonać chęć sięgnięcia po papierosa - tak, aby w perspektywie kilku kolejnych lat wrócić do formy.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Życzenia od władz Powiatu Wadowickiego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Dieta niskowęglowodanowa a aktywność fizyczna: Jak utrzymać energię bez węglowodanów

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Czy wysłanie paczki do Danii jest trudne? Mając tę wiedzę, pójdzie Ci jak z płatka!

Męskie wieczory sportowe – jak je urozmaicić? 5 najlepszych sposobów