Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi si
Podesty przejezdne – cechy, zastosowanie
artykuł sponsorowany

Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą dostać się w trudno dostępne miejsce na wysokości, sprawdzi się podest przejezdny – niewielki i stosunkowo tani rodzaj podnośnika. Choć wielu niezaznajomionych może uznać go za starszego brata wózka widłowego, gdyż z pozoru może przypominać widlaka, przeznaczeniem tej maszyny nie jest przewożenie i unoszenie ładunków, ale szybkie transportowanie ludzi na stanowiska robocze wysoko ponad ziemią. Jakie są najważniejsze cechy podestów przejezdnych oraz w jakich okolicznościach używa się ich najczęściej?

Podest ruchomy przejezdny – definicja

Według definicji Urzędu Dozoru Technicznego  podest ruchomy przejezdny  to urządzenie przeznaczone do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują prace z platformy roboczej zwanej również koszem, w którym znajdują się elementy sterownicze. Maszyna wyposażona jest również w wysięgnik oraz podwozie.

Podesty ruchome przejezdne – rodzaje

Maszyny tego rodzaju należą do zdecydowanie najbardziej popularnej grupy podnośników. Dzielą się na trzy podstawowe rodzaje ze względu na sposób poruszania się oraz szczegóły obsługi:

  • podesty ruchome wolnobieżne,
  • podesty ruchome przewoźne,
  • podesty ruchome samojezdne.

Pierwsza grupa to samodzielne, zasilane elektrycznie lub spalinowo maszyny z napędem na dwa lub cztery koła. Druga to urządzenia montowane na podwoziu przyczepy i przystosowane do ciągnięcia osobnym pojazdem. Trzecia to z kolei pojazdy montowane na podwoziu samochodowym i dopuszczone do ruchu drogowego.

center>

 

Podest przejezdny – najważniejsze parametry techniczne

Dobór odpowiedniego podestu ruchomego przejezdnego do konkretnego zlecenia wymaga znajomości miejsca i okoliczności jego wykonania, a także charakteru pracy oraz szacunkowego czasu jej trwania. Tylko mając te dane, zleceniobiorca jest w stanie dobrać maszynę pod kątem jej technicznych parametrów. O jakich parametrach mowa?

  • Udźwig nominalny  – największe obciążenie, jakie może przenieść platforma robocza podestu ruchomego.
  • Maksymalna wysokość platformy roboczej  – największa możliwa pionowa odległość od poziomu ustawienia podestu ruchomego do poziomu podłogi kosza.
  • Maksymalna wysokość robocza  – największa możliwa odległość pionowa od poziomu ustawienia podestu ruchomego do poziomu, przy którym pracownik znajdujący się w koszu może w bezpieczny sposób wykonywać swoją pracę
  • Zasięg roboczy platformy roboczej  – odległość pozioma między osią obrotu podestu ruchomego przejezdnego a skrajnym położeniem kosza.
  • Wymiary platformy roboczej  – długość i szerokość platformy roboczej
  • Masa podestu  – łączna masa wszystkich części maszyny przygotowanej do pracy, bez obciążenia.

Najczęstsze zastosowanie

Podesty ruchome przejezdne  sprawdzą się wszędzie tam, gdzie, żeby wykonać zlecenie, pracownicy muszą wznieść się na konkretną wysokość. Stanowią mobilny i przez to często dużo tańszy ekwiwalent tradycyjnych rusztowań.  Maszyny świetnie sprawdzą się więc podczas wykonywania wielu etapów prac konstrukcyjnych, przy pracach wykończeniowych oraz dekarskich, przy renowacji rzeźb, obrazów i obiektów architektonicznych, montowaniu banerów, reklam wielkoformatowych oraz ozdób świątecznych, a także myciu okien i elewacji budynków.

Obsługa podestów ruchomych przejezdnych

W koszu każdego podestu, czyli w miejscu pracy operatora maszyny, znajduje się panel sterowania urządzeniem. Poszczególne gałki i przyciski odpowiadają za poruszanie się maszyną do przodu i do tyłu oraz skręcanie kołami (w przypadku podestów samojezdnych), poruszanie się koszem do góry i w dół, a także wielowymiarową obsługę wysięgnika urządzenia (w przypadku podestów teleskopowych, przegubowych czy nożycowych).  Oprócz nauki zasad bezpiecznej pracy, budowy maszyny czy też poznania odpowiednich przepisów to właśnie praktyczna obsługa podestów ruchomych przejezdnych stanowi podstawę każdego kursu na operatora podnośnika. Profesjonalne szkolenie to obowiązkowy warunek w tym zawodzie.

 

Podesty ruchome przejezdne – pytania i odpowiedzi

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz poradnik, choć traktuje o podstawowej wiedzy dotyczącej podestów ruchomych przejezdnych, może nie odpowiadać na wiele pytań technicznych. W wielu kwestiach niezbędne może okazać się sięgnięcie po instrukcję obsługi konkretnej maszyny lub skonsultowanie się bezpośrednio z producentem. Poniżej znajdziecie najczęściej zadawane pytania dotyczące cech podestów ruchomych oraz ich doboru, a także nasze sugerowane odpowiedzi.

FAQ

  1. Czym różni się podest ruchomy przejezdny od podnośnika teleskopowego?

Podnośnik teleskopowy to jeden z kilku rodzajów podestów ruchomych wolnobieżnych. „Teleskopowy” opisuje sposób konstrukcji nośnej, która podpiera kosz.

  1. Praca musi zostać wykonana na wysokości 7 m. Czy wystarczy jeśli maksymalna wysokość platformy roboczej będzie miała 7 m?

Lepiej zostawić sobie nieco zapasu i wynająć podest ruchomy o większej wysokości. Praca może okazać się łatwiejsza, jeśli kosz znajdzie się nieco wyżej.

  1. Do wykonania zlecenia potrzebne są 3 osoby: operator maszyny oraz dwóch pracowników. Czy każdy podest ruchomy się sprawdzi?

Nie. Przy wyborze zwyżki należy zwrócić uwagę na maksymalną liczbę osób, które mogą znajdować się w koszu podczas pracy.

  1. Czy obsługi zwyżki nauczą mnie w miejscu jej wypożyczenia?

Z pewnością nie. Może się zdarzyć, że na miejscu wypożyczenia wynajmujący otrzyma krótką instrukcję dotyczącą obsługi maszyny. W żadnym wypadku jednak nie pozwala ona na pełnoprawne użytkowanie maszyny. Legalna i bezpieczna obsługa podnośnika jest możliwa tylko pod warunkiem ukończenia profesjonalnego kursu na operatora.

  1. Co ile wykonywać przegląd i badania okresowe maszyny?

Przeglądy konserwacyjne powinny być regularnie wykonywane co 30 dni, jeśli producent nie określi inaczej. Badania okresowe z kolei zaleca się przeprowadzać co roku. Wszystkie zmiany i uaktualnienia techniczne powinny być odnotowywane w specjalnym dzienniku konserwacji.

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl