Obecnie coraz więcej i głośniej mówi się o wpływie diety i stylu życia na nasze zdrowie i samopocz
Dlaczego warto kupować zdrową żywność?
artykuł sponsorowany

Obecnie coraz więcej i głośniej mówi się o wpływie diety i stylu życia na nasze zdrowie i samopoczucie. Co istotne, jako jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. cukrzycy, próchnicy zębów, nadciśnienia, otyłości, etc., podaje się niewłaściwe nawyki żywieniowe. Dlatego też warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu produkty zakwalifikowane jako „zdrowa żywność”. Czym one są? Czy warto je kupować? Poniżej odpowiadamy!

Czym jest zdrowa żywność? 

Mianem zdrowej żywności określa się produkty spożywcze, w składzie, których nie znajdziemy sztucznych dodatków, aromatów, nawozów syntetycznych, a także innych chemicznych poprawiaczy smaku. Co istotne, zdrowa żywność nie zawiera również sztucznych konserwantów. Dzięki temu jest ona powszechnie uznawana za znacznie korzystniejszą dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Zdrowa żywność zwykle utożsamiana jest z żywnością ekologiczną, która produkowana jest za pomocą metod właściwych dla rolnictwa ekologicznego, czyli bez pestycydów i nawozów sztucznych. Proces powstawania tego typu żywności podlega ścisłej kontroli i jest on udokumentowany. Co więcej, produkty ekologiczne podlegają certyfikacji, a na ich opakowaniach znajdziemy m.in. unijne logo rolnictwa ekologicznego. Warto przy tym pamiętać, że na sklepowych półkach znajdziemy szereg zdrowych produktów, które niekonieczne są jednocześnie ekologiczne. 

 

Dlaczego warto jeść zdrową żywność? 

Niemal dla każdego z nas oczywistym jest fakt, że należy się zdrowo odżywiać, a powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nadal pozostaje aktualne. Mimo że stale rośnie świadomość na temat wpływu naszej codziennej diety na zdrowie i samopoczucie, to i tak wiele osób wciąż bagatelizuje jej rolę. Istnieje wiele badań naukowych, które udowodniają, że długotrwałe spożywanie produktów przetworzonych, zawierających konserwanty, sztuczne barwniki, aromaty i wzmacniacze smaku, przyczynia się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. nowotworów. Co więcej, tego typu produkty biorą również znaczący udział w patogenezie alergii i nietolerancji pokarmowych. 

 

Podstawowe zasady zdrowego odżywania 

Wybór zdrowej żywności jako podstawy naszej codziennej diety to zaledwie połowa sukcesu. Niezwykle istotną zasadą zdrowego odżywiania jest prawidłowe zbilansowanie diety tj. dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego też należy dbać o urozmaicenie swoich posiłków i wystrzegać się monotonności w tym aspekcie. Wśród innych, równie ważnych, zasad zdrowego odżywiania, należy wymienić: 

  • regularność posiłków: trzy podstawowe posiłki – śniadanie, obiad i kolacja, a także dwie przekąski – II śniadanie i podwieczorek. (ważne: przerwy pomiędzy posiłkami powinny być ok. 2-3-godzinne), 
  • nawadnianie organizmu: najlepiej pić niegazowaną wodę źródlaną bądź mineralną. W zależności od płci i trybu życia należy pić co najmniej 1,5-2 l wody dziennie,
  • wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych, w tym przede wszystkim fast-foodów, a także niezdrowych i słonych przekąsek, 
  • wybieranie „dobrych” źródeł węglowodanów, czyli takich produktów, które mają niski indeks glikemiczny. Mowa tu przede wszystkim o makaronach razowych i warzywnych (np. z soczewicy), chlebie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, etc. 
  • jedzenie warzyw i owoców, które są drogocennym źródłem wielu łatwoprzyswajalnych substancji odżywczych. Szczególnie istotne są warzywa, które charakteryzują się dużą zawartością błonnika (czerwona i biała fasola), brukselka, kapusta i marchewka. Nie należy zapominać również o warzywach zielonych: jarmużu, szpinaku, które zawierają sporo chlorofilu. 

Warto pamiętać o powyższych zasadach zdrowego odżywiania i wdrożyć je do swojej codziennej diety. Niemniej istotny jest również styl życia, na który oprócz sposobu żywienia, składa się również: aktywność fizyczna oraz unikanie sytuacji stresogennych. Ważna jest także higiena umysłu, czas na relaks czy też medytacje.

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl