Racjonalne odżywianie powinno opierać się o produkty naturalnego pochodzenia, których spożycie jest
Drukuj
Zdrowa żywność – co to takiego?
artykuł sponsorowany

Racjonalne odżywianie powinno opierać się o produkty naturalnego pochodzenia, których spożycie jest bezpieczne dla organizmu. Dlaczego należy sięgać po zdrową żywność i jakie produkty powinno się wykluczyć z jadłospisu?

Zdrowe odżywianie – na czym polega?

Zbilansowana dieta ma na celu dostarczenie optymalnej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Powinna zabezpieczać organizm w niezbędne witaminy i minerały. Prawidłowo skomponowany jadłospis zawiera naturalne, najlepiej świeże produkty ekologicznego pochodzenia.

Niski stopień przetworzenia żywności będzie korzystnie wpływał na stan odżywienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku żywienia dzieci, w okresie kiedy młody organizm rozwija się i wzrasta. Uwzględnienie wszystkich niezbędnych substancji przy zachowaniu zapotrzebowania energetycznego warunkuje właściwy rozwój psychofizyczny.

Sztuczne dodatki, wzmacniacze smaku, konserwanty, duża ilość soli, czy innych substancji przedłużających trwałość produktu może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie ustroju. 

Posiłki najlepiej przygotowywać samodzielnie uwzględniając właściwe formy obróbki termicznej takie jak gotowanie na wodzie i na parze, duszenie, czy krótkie grillowanie. Należy unikać smażenia i pieczenia w głębokim tłuszczu. 

Podczas komponowanie posiłków należy uwzględnić źródła pełnowartościowego białka, zdrowe tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego w Kielcach, Krakowie, czy innych miastach gdzie dostępna jest dieta pudełkowa. Można wybrać wówczas odpowiednią kaloryczność i rodzaj diety dostosowany do potrzeb i preferencji. 

 

Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?

Podstawowym argumentem, który przemawia za wyborem żywności ekologicznej, jest jej wysoka jakość. Chodzi tu zarówno o wyższą zawartość składników odżywczych, lepszy smak i aromat oraz zminimalizowanie ryzyka skażenia żywności. Gospodarstwa ekologiczne są prowadzone w zrównoważony sposób przy zdecydowanym ograniczeniu chemii rolnej i weterynaryjnej.

Produkcja żywności odbywa się w sposób uwzględniający troskę o środowisko naturalne i zasoby takie jak gleba, czy woda. Żywność ekologiczna nie jest modyfikowana genetycznie, dlatego też zbiory płodów rolnych nie są tak obfite, jak w przypadku upraw konwencjonalnych. Dlatego jej spożycie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. 

 

Żywność ekologiczna nie zawiera:

Produkcja zwierzęca w gospodarstwach ekologicznych odbywa się z poszanowaniem godności zwierząt. Nie stosuje się także antybiotyków (bez konieczności ich użycia), hormonów wzrostu, czy pasz, które zostały wytworzone w niewłaściwy sposób. Zwierzęta mają dostęp do światła słonecznego, trawy, gleby, a ich egzystencja odbywa się w ekosystemie najbardziej zbliżonym do ich naturalnego. 

 

Zdrowa żywność – na co zwrócić uwagę?

Wybierając produkty spożywcze, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na skład z etykiety. Producenci są zobowiązani ustawą do podawania pełnej listy zawartych substancji oraz dokładnej zawartości makroskładników. 

 

Jakich substancji należy unikać?

Bardzo pomocne podczas dokonywania świadomych zakupów, będą oznaczenia wskazujące na „bio” żywność organiczną i ekologiczną. 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Życzenia od władz Powiatu Wadowickiego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Dieta niskowęglowodanowa a aktywność fizyczna: Jak utrzymać energię bez węglowodanów

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Czy wysłanie paczki do Danii jest trudne? Mając tę wiedzę, pójdzie Ci jak z płatka!

Męskie wieczory sportowe – jak je urozmaicić? 5 najlepszych sposobów