Transport to jeden z wyższych wydatków w budżecie każdego Polaka. Jest to zauważalne zwłaszcza tera
Drukuj
Ecodriving – jak w prosty sposób obniżyć spalanie?
artykuł sponsorowany

Transport to jeden z wyższych wydatków w budżecie każdego Polaka. Jest to zauważalne zwłaszcza teraz, gdy na skutek różnych zmian na rynkach światowych ceny paliw na stacjach benzynowych systematycznie rosną. W związku z tym warto się zastanowić, jak zaoszczędzić, jeżdżąc autem. Można to zrobić, korzystając z zasad ecodrivingu.

Rocznie do baków samochodów Polaków trafia 32,5 m3 paliw silnikowych. Kierowcy najczęściej sięgają po olej napędowy – stanowi on 60% paliw tankowanych przez naszych rodaków. Druga pod względem popularności jest benzyna, która stanowi 19% sprzedaży. Co roku na paliwa samochodowe Polacy przeznaczają ponad 132 mld zł.

Do 2050 roku unijny sektor transportu ma zmniejszyć emisję CO2 aż o 90%. Z tego powodu Polska musi znaleźć ekologiczny zamiennik dla paliw takich jak olej napędowy, benzyna i LPG. Ważną rolę w tym procesie mogą odegrać auta na baterie, których potencjał systematycznie rośnie. Dodatkowo okazuje się, że segment samochodów elektrycznych okazał się odporniejszy na skutki pandemii koronawirusa niż sektor tradycyjnej motoryzacji. Widać to w statystykach – rejestracja „elektryków” wzrosła o 78% w ujęciu rocznym, a sprzedaż pojazdów z tradycyjnymi silnikami spadła o 29%. Dopóki jednak tradycyjne paliwa nie zostaną zastąpione przez alternatywne na dużą skalę, każdy kierowca powinien poszukać sposobu na oszczędności w eksploatacji auta. Odpowiedzią może być ecodriving.

 

Ecodriving – co to jest?

Coraz wyższe koszty utrzymania auta sprawiają, że zaczynamy szukać sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Do najdroższych wydatków związanych z autem należą koszty napraw, paliwo oraz polisa OC.

– Aby zaoszczędzić na wydatkach związanych z autem, warto w pierwszej kolejności poszukać taniego ubezpieczenia OC – zwraca uwagę ekspert Punkta.pl. – Najłatwiej to zrobić za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki takiemu narzędziu szybko – nawet w ciągu kilku minut – znajdziemy najtańszą na rynku ofertę ubezpieczenia i załatwimy wszystkie formalności, nie ruszając się z domu – podkreśla ekspert.

OC to jedna kwestia. Pozostają jeszcze pozostałe wydatki związane z samochodem. Koszty napraw będą mniejsze, gdy systematycznie będziemy dbać o wymianę oleju, filtrów itd. Warto także na bieżąco naprawiać nawet drobne usterki, co pozwoli uniknąć poważniejszych awarii. Jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić na paliwie, wtedy warto zacząć stosować zasady ecodrivingu. To inaczej ekojazda lub jazda ekonomiczna. W ten sposób określa się najszybsze pokonanie trasy przy zachowaniu bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Jeżdżąc w ten sposób, kierowcy nie tylko redukują spalanie paliwa, ale także wydłużają żywotność części samochodu. Dodatkowo ecodriving skutecznie ogranicza emisję szkodliwych substancji wytwarzanych przez pojazdy do atmosfery. Głównym założeniem ekojazdy jest prowadzenie samochodu w sposób płynny i świadomy.

 

Ecodriving – technika jazdy

Zasady ecodrivingu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy samej techniki jazdy, a druga – zasad związanych z zachowaniem kierowcy na drodze.

Najważniejszą zasadą ekojazdy jest prawidłowe ruszanie z miejsca postoju. Ważne, aby wyruszać w drogę od razu po zapaleniu silnika, ponieważ motor, który pracuje na postoju, zużywa się szybciej i spala więcej paliwa. Warto pamiętać także o tym, że dłuższy niż minutowy postój auta z włączonym silnikiem jest zabroniony i zagrożony mandatem w wysokości 100 zł. W zasadach ekojazdy istotny jest również właściwy dobór biegów oraz ich płynna zmiana. Pierwszy bieg należy stosować tylko do ruszania z miejsca, następnie po przejechaniu kilku metrów należy go zastąpić biegiem drugim. Trzeci bieg powinien być wrzucony przy prędkości 30 -50 km/h.

Ogólna zasada ecodrivingu to jazda ze stałą prędkością na możliwie najniższym biegu przy zachowaniu jak najniższych obrotów silnika. Istotne jest, aby dobrze wyczuć moment, w którym należy zmienić bieg. Przy silnikach benzynowych przełożenie powinno się zmieniać najpóźniej przy 2500 obr./min, natomiast przy dieslu należy to robić przy 2000 obr./min. Ecodriving to także hamowanie silnikiem polegające na redukcji biegów przy wytrącaniu prędkości i wciskaniu sprzęgła dopiero przed zatrzymaniem pojazdu.

Więcej wskazówek jak jeździć, aby oszczędzać paliwo, znajdziesz pod adresem https://punkta.pl/akademia/ubezpieczenia-komunikacyjne/ekodriving-%F0%9F%9A%97-jak-jezdzic-czy-sie-oplaca/.

 

Ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

Ecodriving opiera się na ekonomicznej, płynnej jeździe. Jednak oprócz tego ważne jest także, aby dobrze przygotować auto do podróży i zachować bezpieczeństwo na drodze. Płynna jazda samochodem to szybkie ruszanie z postoju, dynamiczne przyspieszanie i unikanie gwałtownego hamowania. Ważne jest także optymalne zmienianie i redukowanie biegów. Kierowca powinien również dbać o samochód i jego silnik poprzez regularne sprawdzanie stanu technicznego i ciśnienia w oponach, wymianę oleju i filtrów. Planując dłuższą podróż, warto unikać tras o zwiększonym natężeniu ruchu oraz tych, które są aktualnie remontowane. Dodatkowo w ecodrivignu ważne jest dokładne obserwowanie sytuacji na drodze. Dzięki temu można kontrolować sytuacje i odpowiednio wcześnie zareagować np. na zmiany świateł.

Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda, to sposób na zmniejszenie spalania oraz mniejsze zużycie części. Ekojazda zależy przede wszystkim od kierowcy. Powinien on ruszać od razu po przekręceniu kluczyka, jeździć płynnie, właściwie dobierać biegi i hamować silnikiem. Dodatkowo bardzo ważna jest obserwacja otoczenia, co pozwoli mu szybko zareagować np. na zmianę świateł lub hamowanie innych pojazdów.  

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Jakie zalety posiada rower elektryczny?

Wielki wybór napojów izotonicznych: czym się kierować przy wyborze?

Presta vs Woocommerce - co wybrać do sklepu internetowego?

Ranking najbezpieczniejszych cyfrowych metod płatności online dla graczy

Co zabrać na wakacje za granicę?