Chociaż czynniki rozwoju nowotworu jelita grubego nie są do końca znane, to wiadomo na pewno, że jedn
Dieta w profilaktyce raka jelita grubego
artykuł sponsorowany

Chociaż czynniki rozwoju nowotworu jelita grubego nie są do końca znane, to wiadomo na pewno, że jednym z nich jest dieta. To, co spożywamy na co dzień ma duży wpływ na nasze zdrowie, a sama dieta może działać na naszą korzyść lub niekorzyść. W takim razie, co jeść, by ograniczyć ryzyko powstania i rozwoju raka jelita grubego? Przede wszystkim dużo owoców i warzyw – zwłaszcza bogatych w błonnik, a przetworzone mięso lepiej zastąpić np. rybami. Ważna jest również kwestia eliminacji produktów, które nie służą organizmowi.

Produkty roślinne w diecie antyrakowej

Jednym z zaleceń diety antynowotworowej w przypadku raka jelita grubego jest wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ błonnik zwiększa masę stolca i wiąże potencjalne kancerogeny, co pozwala na wydalenie ich z organizmu. Dodatkowo obniża pH treści jelitowej i bardzo dobrze wpływa na mikroflorę organizmu. Ponadto błonnik zapobiega transformowaniu się komórek nabłonka jelita w komórki nowotworowe. A najlepiej postawić na naturalne źródła błonnika, którymi są m.in.:

 • rośliny strączkowe (np. fasola, groszek),
 • marchew,
 • brukselka,
 • jabłka,
 • gruszki,
 • rodzynki,
 • suszone morele,
 • pieczywo razowe,
 • kasza (jęczmienna i gryczana),
 • brązowy ryż.

Ryby w diecie profilaktycznej

W diecie profilaktycznej warto zastąpić przetworzone mięso rybami. Nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji z mięsa, lecz dobrym pomysłem jest zminimalizowanie smażonych, grillowanych i tłustych potraw na rzecz ryb. Ryby zawierają w sobie m.in. kwasy Omega 3, które działają antyoksydacyjnie, a do tego są naturalnym źródłem wapnia (głównie ryby spożywane wraz z ośćmi, czyli sardynki, szprotki itd.).

Wapń jest o tyle ważny w diecie profilaktycznej, że hamuje wzrost zmienionych komórek jelita grubego, co opóźnia lub wręcz niweluje procesy rakowe. Warto jednak pamiętać, że wapń niejako współpracuje z witaminą D, więc ją również należy dostarczać do organizmu – zwłaszcza w naszym klimacie. Witamina D powstaje za sprawą syntezy skórnej, jednak osoby żyjące w naszej szerokości geograficznej często cierpią na niedobór tej witaminy, dlatego należy ją suplementować lub spożywać pokarmy, które ją zawierają – w tym również ryby. Dodatkowo ryby są naturalnym źródłem selenu, który wzmacnia odporność komórkową i blokuje syntezę DNA.

 

Produkty kancerogenne, czyli, z czego warto zrezygnować w codziennej diecie

Dobra dieta profilaktyczna polega nie tylko na spożywaniu właściwych produktów, ale również na ograniczeniu tych, które nie służą organizmowi. Wyżej wspomnieliśmy o rezygnacji z mocno przetworzonego mięsa i z tłustych oraz smażonych potraw i zastępowaniu ich rybami. Dodatkowo warto ograniczyć cukry proste w codziennej diecie, czyli m.in.:

 • biały cukier i wyroby cukiernicze (np. ciasta, ciastka, batony i inne słodycze itd.),
 • ketchup,
 • gotowe dania,
 • zupy w proszku.

Warto sprawdzać składy produktów przed ich zakupem i ograniczać te, w którym cukier znajduje się na jednym z pierwszych miejsc.

 

Używki

Używki – zwłaszcza alkohol i papierosy – są wrogiem zdrowego trybu życia, dlatego należy je odstawić w diecie profilaktycznej. W przypadku papierosów warto to zrobić bezwzględnie, ponieważ przyczyniają się one do rozwoju także wielu innych chorób, także nowotworów (np. rak płuc). Z kolei kwestia spożywania alkoholu nie jest tak jednoznaczna, jednak warto go ograniczyć, a zamiast piwa wybierać np. czerwone wino (max. 1-2 lampki).

 

Dieta i ruch

Ostatnią kwestią jest aktywność fizyczna, gdyż mówi się, że jelita lubią ruch. Wbrew pozorom nie muszą to być wymagające ćwiczenia, ponieważ wystarczy krótki spacer. Najważniejsze, aby zadbać o regularny ruch, który wspomoże procesy trawienne i dotleni organizm.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego" można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

Źródła:

Dieta w profilaktyce raka jelita grubego - zalecenia żywieniowe (akademiadietetyki.pl)

https://www.nfz-rzeszow.pl/files/sr_z_prof/24_03_2021_ulotka.pdf

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl