Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?
artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to popularna i chętnie stosowana metoda korekcji rozmaitych niedoskonałości widzenia. Stanowią one wygodniejszą w noszeniu i bardziej estetyczną alternatywę dla tradycyjnych okularów. Dostępne na rynku szkła kontaktowe można sklasyfikować wedle różnych kryteriów, m.in. materiału wykonania (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe) czy zastosowania (korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze). Wśród soczewek korekcyjnych wyróżniamy warianty sferyczne (odpowiednie dla krótko- i dalekowidzów), toryczne (stosowane przez astygmatyków) i progresywne (używane do niwelowania skutków prezbiopii). Z tak różnorodnej oferty każdy użytkownik jest w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Szkła kontaktowe możemy podzielić również pod względem czasu użytkowania. W przygotowanym przez nas artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje soczewek według trybu noszenia.

 

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe to specjalny typ szkieł przeznaczonych do użytku jednorazowego. Codziennie rano wyjmujemy z opakowania nową parę, by pod koniec dnia zdjąć ją z oczu i po prostu wyrzucić do śmieci. Szkła jednodniowe są uznawane za najbezpieczniejsze dla zdrowia – przede wszystkim dlatego, że każda para jest zamknięta w sterylnym blistrze. Higienicznie zapakowane soczewki to bardzo dobry sposób na zmniejszenie ryzyka wniknięcia do oczu szkodliwych drobnoustrojów czy zanieczyszczeń pyłowych, co jest szczególnie istotne dla osób z alergiami. Taki tryb użytkowania szkieł zmniejsza też prawdopodobieństwo przedostania się do gałki ocznej bakterii chorobotwórczych. Niewątpliwą zaletą soczewek jednodniowych jest fakt, że nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Przy ich zakładaniu trzeba jedynie pamiętać o właściwej higienie rąk i okolic oczu. Niezaprzeczalnym atutem szkieł jednodniowych jest również łatwość i wygoda korzystania z nich. Ponieważ zdjęte soczewki od razu wyrzucamy do kosza, nie musimy wykonywać żadnych czynności pielęgnacyjnych. Stosując soczewki jednodniowe oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ nie musimy kupować płynów dezynfekujących ani pojemników do przechowywania. Takie szkła świetnie sprawdzają się u osób, które noszą soczewki jedynie okazjonalnie, na przykład podczas uprawiania sportów, na co dzień pozostając wiernymi okularom.

 

Soczewki wielokrotnego użytku

 

 

Soczewki wielokrotnego użytku, wśród których najpopularniejsze to miesięczne, są przeznaczone do systematycznego noszenia przez określony czas, np. dwa tygodnie, miesiąc czy kwartał. Takie szkła wymagają zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz przechowywania w specjalnych pudełeczkach. Zdjęte z oczu szkła należy dokładnie oczyścić, a następnie odłożyć do pojemnika na soczewki z wcześniej odmierzoną porcją płynu. Następnego dnia rano wyjmujemy z opakowania i zakładamy tę samą parę. Zaletą soczewek o dłuższym trybie wymiany jest to, że całkowity koszt ich użytkowania jest niższy niż w przypadku szkieł jednodniowych, ponieważ kupuje się ich po prostu mniej. Dla przykładu: stosując soczewki miesięczne przez cały rok potrzebujemy jedynie 12 takich par. Osoby troszczące się o ekologię z pewnością będą zadowolone z takiego rozwiązania. Soczewki przeznaczone do systematycznego stosowania wykonane są z bardzo nowoczesnych materiałów: wysoko uwodnionego hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego nowej generacji, posiadającego lepsze właściwości gazoprzepuszczalne. Dzięki nim oczy oddychają lepiej, a użytkownik czuje się bardziej komfortowo.

 

Soczewki całodobowe

Niektóre szkła kontaktowe można nosić bez zdejmowania ich na noc. Tak zwane soczewki całodobowe są zatwierdzone do użytkowania w trybie przedłużonym, tzn. przez cały dzień i całą noc. Takie szkła nosi się przez określony czas (np. tydzień lub miesiąc). Obecne w nich rozwiązania technologiczne gwarantują im wysoki poziom nawilżenia i tlenoprzepuszczalności, dzięki czemu takie soczewki zapewniają komfort noszenia przez całą dobę, nie powodując podrażnień i nie wysuszając oczu. Przed zakupem soczewek całodobowych, jak zresztą każdych innych szkieł kontaktowych, zasięgnij porady profesjonalisty. Specjalistami w dziedzinie diagnozowania wad wzroku i dopasowywania pomocy optycznych, zarówno soczewek, jak i okularów korekcyjnych, są optometryści. Aby mieć pewność, że stosujemy produkt przebadany i spełniający wymagane standardy jakości, soczewki kontaktowe kupujmy wyłącznie w dobrych salonach optycznych. Możemy zrobić to stacjonarnie bądź online, np. w sklepie internetowym swiatSoczewek.com.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl