Nadgodziny w pracy mogą być w różnych porach, uwzględniając przy tym dany tryb pracy, jaki posiada
Ile nadgodzin w miesiącu może mieć pracownik
artykuł sponsorowany

Nadgodziny w pracy mogą być w różnych porach, uwzględniając przy tym dany tryb pracy, jaki posiada dana firma oraz stosuje to w przepisach, a także w umowach o pracę dla poszczególnych osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Firmy z reguły używają także podstawowych narzędzi, systemów do rozliczania różnego rodzaju czasu. Właściciele firm zgodnie z przepisami pracy muszą prowadzić rejestracje godzin, w których jest zapisywany początek oraz koniec pracy. Program można również wykorzystać do zapisywania godzin nadliczbowych. Warto poznać tego rodzaju aplikacje. Ile maksymalnie powinny wynosić nadgodziny w danym miesiącu pracy?

Nadgodziny w danym miesiącu pracy

Kodeks pracy nie określa jasno maksymalnej liczby nadgodzin w danym dniu. Natomiast zawiera informacje dotyczące nieprzerwanego wypoczynku, który zgodnie z Kodeksem pracy powinien trwać 11 godzin w ciągu doby pracowniczej. Warto również wspomnieć, że maksymalny czas poświęcony na obowiązki w pracy to 13 godzin. Limit godzin w trybie pracy 8-godzinnej jest równy 5 godzin. W tygodniu nadgodzinny nie mogą przekroczyć ośmiu godzin. Jest to uzależnione od obowiązku przestrzegania pięciodniowego tygodnia pracy. Miesięcznie liczba nadgodzin będzie więc równa 32. Godziny nadliczbowe pracownicze zależą od długości okresu rozliczeniowego w danym przedsiębiorstwie. W zależności od ilości przepracowanego dodatkowego czasu przez danego pracownika będzie wynikał dany okres rozliczeniowy tych nadgodzin.

 

Prowadzenie ewidencji godzin w programie internetowym

Rejestracja czasu pracy online - czy jest istotna? Warto zastosować nowoczesne programy do prowadzenia ewidencji czasu pracy. Korzyści z użycia tego rodzaju rozwiązania są bardzo duże. Pomagają zaoszczędzić czas, ponieważ systemy te umożliwiają rejestrację godzin elektronicznie, także z zastosowaniem różnego rodzaju skanerów. Istnieje także możliwość rejestracji godzin z użyciem do tego celu smartfonu z dostępem do kodów QR. Programy online mają także dodatki pozwalające na integracje z wieloma systemami księgowymi, biurowymi, handlowymi. Umożliwiają zdefiniowanie własnych terminów pracy, urlopów. Pozwalają określić spóźnienia, nadgodziny. Z pomocą tych aplikacji będziesz w stanie kontrolować czas w swojej firmie jako właściciel i jako pracownik. Warto rozważyć wdrożenie tego rodzaju rozwiązania.

Wzory Karty Ewidencji Czasu Pracy na https://www.inewi.pl/ to przydatne formularze umożliwiające powodzenie rejestracji godzin w przedsiębiorstwach. Są to darmowe wzory miesięcznych, a także rocznych kart do ewidencji czasu pracy przewidzianych na rok 2021, dostępnych w popularnych formatach xls (Excel) czy też pdf. W systemach online przeznaczonych do tego rodzaju możemy importować formularze do rejestracji godzin oraz uzupełniać je zgodnie z określonym czasem na zajęcia, sprawy w pracy. Programy internetowe oprócz importowania plików, posiadają również możliwość eksportowania formularzy do innych systemów. Warto poznać te mechanizmy, które powalają zapanować nad obiegiem dokumentów w każdej firmie.

Nadgodziny są zależne od długością danego okresu rozliczeniowego w firmie. Każdy z pracowników ma możliwość przepracowania maksymalnie w ciągu miesiąca 32 nadgodzin. Do ewidencji czasu pracy warto uwzględnić wdrożenie programów online wspierających tego rodzaju procesy. Systemy internetowe są pomocne dla małych, średnich i dużych firm. Każdy pracownik musi być świadomy swoich praw dotyczących godzin pracy, w tym limitów nadgodzin oraz kwestii dotyczących rekompensaty za ten czas.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl