Jak uzasadnić wniosek o zasiedzenie i się bronić? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancel
Jak uzasadnić wniosek o zasiedzenie i się bronić?
artykuł sponsorowany

Jak uzasadnić wniosek o zasiedzenie i się bronić? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Bardzo często – i nie bez racji – nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna i opłacalna inwestycja. Rzeczywiście, zwłaszcza w przypadku ich dogodnego położenia, właściwego uzbrojenia, czy uregulowanego stanu prawnego kupno nieruchomości może okazać się naprawdę dobrą lokatą kapitału. Jednak nie zawsze przeniesienie prawa własność nieruchomości następuje w drodze jej sprzedaży. Ciągle często dochodzi do jej zasiedzenia – czyli nabycia własności nieruchomości na podstawie samego korzystania z niej. Jednak w praktyce wykazanie, że rzeczywiście doszło do zasiedzenia nie jest łatwe, a składający stosowny wniosek do sądu powinien przede wszystkim wyposażyć się w dobre i przekonujące argumenty. Jak się obronić przed sądem wniosek o zasiedzenie?

Trzeba zachowywać się jak właściciel

W pierwszym rzędzie trzeba pamiętać o podstawowym zagadnieniu. Udowadniając cokolwiek przed sądem należy odwoływać się do dwóch kwestii: obowiązujących w danej materii przepisów prawa oraz faktów świadczących na naszą korzyść. Te – co prawda nieco uproszczone z prawniczego punktu widzenia, jednak z pewnością uniwersalne – zasady z powodzeniem można odnieść także do kwestii zasiedzenia nieruchomości. Kiedy więc ono następuje? Jasną odpowiedź na to pytanie daje nam Kodeks cywilny.

Zgodnie z jego przepisami posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze – wówczas konieczny jest upływ trzydziestu lat takiego posiadania. W każdym razie z naszego punktu widzenia kluczowa jest ustalenie, czym jest „posiadanie samoistne”.

Mówiąc najprościej, z posiadaniem samoistnym mamy do czynienia wówczas, gdy dany podmiot włada nieruchomością tak jak jej właściciel. W praktyce oznacza to korzystanie z danej nieruchomości z wyłączeniem innych osób, zamieszkiwanie w niej czy uprawianie. W tym kontekście warto przypomnieć, ze zasiedzieć można zarówno nieruchomości gruntowe, jak i budynkowe oraz lokalowe. Przy czym w każdym z tych przypadków, np. zasiedzenie służebności gruntowej, przepisy prawa przewidują pewne ograniczenia w możliwości nabycia własności w drodze zasiedzenia. Przykładowo w przypadku gruntów rolnych zasiedzenie możliwe jest wówczas, gdy nabywcą jest rolnik indywidualny, którego gospodarstwo – wraz z nieruchomością podlegającą zasiedzeniu – nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć kto i co udowadnia w postępowaniu o zasiedzenie czytaj dalej tu à „Jak uzasadnić wniosek o zasiedzenie i się bronić?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa nieruchomości, zapraszam do lektury naszego bloga - ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl