Jak się bronić przed zasiedzeniem nieruchomości?  Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kance
Jak się bronić przed zasiedzeniem nieruchomości?
artykuł sponsorowany

Jak się bronić przed zasiedzeniem nieruchomości?  Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Pytanie, jak bronić się przed zasiedzeniem, jest pytaniem najczęściej zadawanym przez osoby mające obawy utracić swoją własność właśnie w ten sposób.

Oczywistym wydaje się, że najłatwiej bronić się przed zasiedzeniem naszej nieruchomości poprzez przerwaniem biegu zasiedzenia.

Ale jak to zrobić?

Wbrew pozorom, sposobów jest niemało.

Najłatwiej poznać je możemy poprzez analizę orzecznictwa Sądu Najwyższego, dlatego też pozwoliłem sobie poniżej przedstawić zestawienie moim zdaniem najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego, który w ten sposób tworzy otwarty katalog działań umożliwiających przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości.

A, oto moje zestawienie orzecznictwa SN:

Wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia przez samoistnego posiadacza własności nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U. Nr 27, poz. 250 ze zm.), przerywa bieg terminów zasiedzenia (art. 175 w zw. z art. 123 § 1 pkt 1 KC) w stosunku do posiadacza tej nieruchomości, który brał udział w postępowaniu uwłaszczeniowym.

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 23 lutego 1998 r. III CKN 384/97

Wytoczenie przez spadkobiercę powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym przez wpisanie w tej księdze również jego prawa własności, nabytego w drodze dziedziczenia, przerywa bieg terminu zasiedzenia w stosunku do pozwanego współspadkobiercy, wpisanego w księdze wieczystej i będącego w posiadaniu nieruchomości spadkowej.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 lipca 1992 r.III CZP 87/92

  1. Skutek w postaci przerwania biegu zasiedzenia wywiera jedynie akcja skierowana przeciwko posiadaczowi, a nie przez posiadacza; zarzuty zgłaszane przez przeciwnika wniosku o zasiedzenie stanowią tylko obronę w sprawie i nie są czynnością „(...) przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia (...) roszczenia;” w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 KC. Dla przerwania biegu zasiedzenia ma znaczenie akcja skierowana przeciwko posiadaczowi, a nie - skuteczne czy bezskuteczne - akcje posiadacza, z którego punktu widzenia rzeczywiste znaczenie ma faktyczne spokojne posiadanie rzeczy.
  2. To nie wykonanie czy nawet wydanie wyroku, lecz wytoczenie powództwa przerywa bieg zasiedzenia, podobnie jak nie wyegzekwowanie, lecz wszczęcie egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego jest konieczne dla osiągnięcia takiego rezultatu przez właściciela występującego przeciwko posiadaczowi. Intencja ustawy, aby sankcjonować faktyczny stan władania cudzą rzeczą ze skutkiem do nabycia jej własności włącznie, nie sięga tak daleko, by trwanie w posiadaniu na skutek odmowy wykonania orzeczeń sądowych wywierało pozytywne dla posiadacza konsekwencje prawne.

To dopiero początek zestawienia, chcesz poznać pozostałe sposoby na przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości zapraszam do kontynuowania lektury na naszym blogu we wpisie pt.: Jak się bronić przed zasiedzeniem nieruchomości?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa nieruchomości, zapraszam do lektury naszego bloga - ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl