Jak uniknąć zachowku? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach
Jak uniknąć zachowku?
artykuł sponsorowany

Jak uniknąć zachowku? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Celem zachowku jest ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny spadkodawcy wymienionych w art. 991 § 1 k.c. przez zapewnienie im, niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli, roszczenia pieniężnego odpowiadającego określonej ułamkowej wartości udziału w spadku, który by im przypadł przy dziedziczeniu ustawowym.

Spadkobierca może być pozbawiony prawa do zachowku w razie uznania go za niegodnego dziedziczenia albo wydziedziczenia.

Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują natomiast możliwości obniżenia sumy należnej z tytułu zachowku, powstaje zatem pytanie, czy jest to możliwe na podstawie art. 5 k.c.

W orzeczeniu z dnia 11 listopada 1954 r., I CR 1573/54 wydanym jeszcze na gruncie dekretu z dnia 8 października 1946 r. - Prawo spadkowe oraz ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. - Przepisy ogólne prawa cywilnego Sąd Najwyższy stwierdził, że żądanie niezwłocznej zapłaty zachowku przez uprawnionego o uregulowanej sytuacji materialnej może być uznane na podstawie art. 3 p.o.p.c. za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, jeżeli mogłoby zagrozić podstawom egzystencji zobowiązanego do zapłaty zachowku.

Wskazał na konieczność badania z tego punktu widzenia sytuacji materialnej i życiowej uprawnionego i zobowiązanego do zachowku.

W uchwale z dnia 19 maja 1981 r., III CZP 18/81 Sąd Najwyższy uznał z kolei, że w sprawie o zachowek nie jest wyłączone obniżenie wysokości należnej z tego tytułu sumy na podstawie art. 5 k.c.

Chcesz dowiedzieć się, czy jest to rzeczywiście możliwe kontynuuj czytanie tu „Jak uniknąć zachowku?”

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o zachowku i nie tylko, zapraszamy również do lektury naszego BLOGA: ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl