Kaszka na czole to często występująca, nieestetyczna zmiana, która może mówić o ogólnym stanie or
Kaszka na twarzy – skąd się bierze? Jak ją usunąć?
artykuł sponsorowany

Kaszka na czole to często występująca, nieestetyczna zmiana, która może mówić o ogólnym stanie organizmu. Najczęściej występuje na czole i skroniach. Sposoby na pozbycie się kaszki są różne w zależności od jej pochodzenia. Pokazujemy najważniejsze z nich!

Kaszka na twarzy może mieć podłoże alergiczne, hormonalne lub wynikać z nieprawidłowej higieny twarzy. Często pojawia się także wtedy, gdy używamy niewłaściwych dla rodzaju cery kosmetyków. Na występowanie tego rodzaju niedoskonałości najbardziej narażone są osoby o cerze tłustej, która ma skłonności do zatkanych porów. Kaszka na twarzy przyjmuje wygląd charakterystycznych, podskórnych grudek, niepodobnych do zmian trądzikowych czy prosaków, zawsze występuje w skupiskach. Zazwyczaj pozbywanie się kaszki z twarzy polega na opanowaniu pierwotnego problemu, który doprowadził do jej powstania. Ważna jest tutaj zmiana dotychczasowych nawyków oraz przyjrzenie się zawartości swojej kosmetyczki.

Alergiczna kaszka na czole

Zmiany tego typu często pojawiają się po zjedzeniu czegoś alergizującego. Czasem zmiany skórne mogą być jedynym widocznym objawem alergii, dlatego, jeśli zaobserwujesz u siebie kaszkę na twarzy, przeanalizuj, co ostatnio zjadłaś. Najczęściej alergie wywołują orzechy, kakao, cytrusy, a także laktoza i gluten. Kaszka na twarzy na tle alergicznym swędzi i czerwienieje pod wpływem dotknięcia czy zadrapania. Kaszka na twarzy pojawiająca się po niektórych pokarmach jest częstym objawem u niemowląt i małych dzieci.

Aby pozbyć się alergicznej kaszki na twarzy, należy wyeliminować z diety uczulające produkty. Doraźnie można stosować łagodzące maści i kremy. Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy skórne są związane z alergenami, skontaktuj się z lekarzem.

Kaszka na twarzy a odpowiednie kosmetyki

Kaszka na czole często pojawia się także w wyniku stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Zwłaszcza osoby o cerze tłustej powinny unikać ciężkich i tłustych kremów, które zapychają pory skóry. Komedogenne składniki obecne w niektórych kosmetykach zatykają pory skóry, uniemożliwiając odprowadzanie łoju. Komedogennie działają niektóre sztuczne barwniki i aromaty oraz niektóre związki alkoholi.

W takim wypadku warto wybierać kosmetyki o naturalnym i jak najkrótszym składzie. Co więcej, kaszka na czole, która jest wynikiem zatkanych porów, nie powinna być zasłaniana kosmetykami. W związku z tym, na czas pozbywania się niedoskonałości, postaraj się zrezygnować z wielu warstw makijażu, zwłaszcza ciężkich, mocno kryjących podkładów i pudrów. Postaw na kremy BB i lekkie, oddychające kosmetyki.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kaszki na czole, należy również przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację. Być może twarz jest myta zbyt delikatnymi lub zbyt mocnymi płynami? Może niedokładnie zmywasz makijaż? Spróbuj kilkuetapowej wieczornej pielęgnacji twarzy, dzięki której odpowiednio oczyścisz skórę, nawilżysz ją i uelastycznisz. Wieczorne oczyszczanie twarzy połącz z dokładnym masażem, dzięki któremu zwiększysz ukrwienie w twarzy i dokładnie wymyjesz wszelkie pozostałości dnia.

Pamiętaj, by nigdy nie rozdrapywać ani nie próbować wyciskać pojawiających się podskórnych grudek. Takie działanie tylko przedłuży walkę z kaszką na twarzy, a nawet może doprowadzić do pojawienia się infekcji w powstałej rance. 

Kaszka na twarzy a hormony

Zmiany hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się zmian skórnych w ogóle. To właśnie w okresie burzy hormonów zmagamy się z szalejącym trądzikiem. Jeśli pojawiła się kaszka na twarzy, warto sprawdzić poziom hormonów. Kaszka może występować przy okazji trądziku. Jest wtedy tak samo bolesna i zaczerwieniona, jak i on. Pojawia się także przy chorobach hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników i zaburzeniach w funkcjonowaniu tarczycy. Jeśli więc kaszce na twarzy towarzyszą jakieś inne objawy chorobowe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który zleci dalsze badania.

W takich przypadkach pozbywanie się kaszki jest efektem stosowania określonych leków. Warto zaopatrzyć się w cierpliwość i skupić na odpowiednim oczyszczaniu i pielęgnacji cery.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl