Wielu pracowników dąży do przekucia swoich pasji w pracę. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie
Jak połączyć pasję z pracą?
artykuł sponsorowany

Wielu pracowników dąży do przekucia swoich pasji w pracę. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Zanim zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej, przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak możesz zacząć zarabiać na swoim hobby oraz czy będzie to dla Ciebie opłacalne.

Praca i pasja - korzyści

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”, powiedział Konfucjusz, jeden z najznamienitszych chińskich filozofów. Praca wraz z połączeniem swojej pasji to marzenie każdej aktywnej zawodowo osoby. Pracownicy, którym się to udało są bardziej zaangażowani w swoje obowiązki zawodowe, łatwiej i szybciej przychodzą im sukcesy, są szczęśliwsi oraz bardziej zmotywowani. Nie mają oni problemów z nawiązywaniem relacji ze współpracownikami, a ich poczucie wartości jest wyższe. To również pozytywnie wpływa na realizowanie planów nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Warto również dodać, że połączenie pasji z pracą w przypadku wielu zajęć, może stać się źródłem głównego dochodu. 

Pasja i praca - zagrożenia

Połączenie pasji i pracy, choć ma wiele korzyści, nie jest wolne od zagrożeń. Osoby, które kochają to, co robią, zwykle wkładają w swoją pracę całe serce. Kosztuje je to zatem znacznie więcej wysiłku i w krótkim czasie może przyczynić się do wyczerpania. Trudniej przychodzi im przyjmowanie słów krytyki czy niezadowolenia, ponieważ są związane emocjonalnie z tym, co robią i odbierają je personalnie. Łączenie pasji z pracą spotykane jest bardzo często wśród artystów, którzy oferują portrety, obrazy oraz inne wyroby na zamówienie. Niestety, osoby te niejednokrotnie spotykają się ze stwierdzeniem, że to, co robią nie jest prawdziwą pracą, a jedynie hobby. Stereotyp ten jest bardzo krzywdzący, szczególnie, że artyści często pracują więcej niż 8 godzin dziennie. Niekiedy zdarza się również, że osoby, dla których praca jest jednocześnie pasją, nie potrafią oddzielić jej od czasu wolnego, w związku z czym pracują dniami i nocami. Tym sposobem żyją w ciągłym stresie, nie potrafią odpoczywać i szybko popadają we frustrację oraz pracoholizm. Kluczowe jest zatem znalezienie granicy między życiem zawodowym, a prywatnym, rezygnacja z wykonywania zamówień po godzinach, a także przyjmowanie słów krytyki z dystansem. W przeciwnym razie, praca może stać się destrukcyjna. 

Praca i pasja - jak je połączyć?

W jaki sposób połączyć pasję z pracą? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytania: „Co lubię robić?”, „Jakie aktywności dają mi satysfakcję?”, „Co daje mi energię w pracy?”, „W czym jestem najlepszy?”. Dzięki nim, znacznie łatwiej będzie Ci określić swoją pasję. 

Przekucie pasji w pracę często wiąże się z założeniem własnej działalności gospodarczej. Warto przemyśleć, czy pozwoli nam ona na bezproblemowe utrzymanie się - pensja w tym przypadku nie jest stała i początkowo może być mniejsza, niż na etacie.

Konieczne jest również poznanie swojej konkurencji i wybicie się na jej tle. W tym przypadku niezbędne mogą się okazać dodatkowe kursy doszkalające, uczestnictwo w warsztatach oraz wykładach, samodzielna praca nad szlifowaniem swoich umiejętności, a także czytanie branżowej prasy i książek. 

Kolejnym krokiem jest zbadanie rynku, czyli zorientowanie się, czy na Twoje usługi jest popyt, ile osób będzie chciało skorzystać z Twojej oferty oraz jak dużo będą w stanie za nie zapłacić zapłacić. 

Pomocne będzie także zbudowanie swojego portfolio, zwłaszcza w dziedzinach artystycznych lub związanych z copywritingiem. Dzięki temu, klient będzie mógł poznać Twój warsztat i zdecydować, czy chce podjąć z Tobą współpracę.

Osoby, które zdecydują się na połączenie pasji z pracą i założenie swojej działalności gospodarczej powinny również nastawić się na ewentualną porażkę. Praca na własną rękę nie jest łatwa i nie zawsze wychodzi od razu, dlatego warto nie poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu i stawić czoła komplikacjom. 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl