W małych łazienkach bardzo często musimy korzystać z niekonwencjonalnych pomysłów, aby pomieścić
Czy można zamontować umywalkę nad pralkę?
artykuł sponsorowany

W małych łazienkach bardzo często musimy korzystać z niekonwencjonalnych pomysłów, aby pomieścić wszystkie meble i sprzęty. W takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabudowy, ale też wielozadaniowe meble. Pralkę możemy umieścić w wysokiej szafce lub też ukryć ją pod umywalką. Jakie są sposoby na połączenie tych dwóch elementów, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń w małej łazience?

Umywalka podwieszana nad pralką

Jedną z opcji jest zakup specjalnej umywalki, którą możemy zamontować bezpośrednio nad pralką. Ma prostokątny lub kwadratowy kształt oraz jest dopasowana pod względem wymiarów do standardowych pralek. Istnieje kilka modeli, które należy wcześniej przeanalizować pod kątem szerokości, długości i głębokości, aby we właściwy sposób dostosować je do rozmiaru pralki. Umywalka jest podwieszana, montujemy ją bezpośrednio do ściany. Trzeba pamiętać o pozostawieniu ok. 1 cm odległości od górnej powierzchni pralki. Bardzo ważne jest, aby pralka nie emitowała zbyt dużych wibracji, które będą przenoszone na ceramiczną umywalkę. Może to doprowadzić do jej zniszczenia.

Umywalka nablatowa z pralką pod blatem

Ze względu na bardzo duże różnice w wielkości pralek, jak też ryzyko zbyt dużych wibracji, nie zawsze możemy zdecydować się na zamontowanie umywalki bezpośrednio nad sprzętem. Alternatywą jest umieszczenie pralki pod blatem, na którym zamontujemy umywalkę nablatową. Jest to często stosowany patent w małych pomieszczeniach. Oprócz tego, że pralka jest ukryta, to skutecznie wykorzystujemy całą przestrzeń łazienki. Ponadto mamy też dodatkowe miejsce do ustawienia kosmetyków i akcesoriów łazienkowych.

Blat możemy wykonać z płyty meblowej lub płytek ceramicznych. Drugi wariant pozwala na większą swobodę w wyborze kolorów i wzorów. Ponadto jest wyjątkowo odporny na wilgoć i wodę, co w strefie mokrej jest szczególnie ważne. Dobrym wyborem będą płytki do łazienki w formie mozaiki, czyli w małych rozmiarach. Chcąc stworzyć bardziej jednolitą powierzchnię, decydujemy się na wielkoformatowe płytki np. w kolorze naturalnego drewna lub chłodnego, surowego betonu. Elegancji wnętrzu dodadzą płytki inspirowane szlachetnym kamieniem. Trzeba jednak wiedzieć, że duże płytki ceramiczne wymagają docinania w celu dopasowania ich do wielkości projektowanego i tworzonego blatu.

Zabudowa ściany z umywalką z pralką

Decydując się na blat w łazience oraz umywalkę nablatową, a także ukrycie pod nią pralki, możemy wykonać zabudowę na całą ścianę. W ten sposób pod blatem zmieścimy jeszcze dodatkowo szafki, półki i szuflady, a nawet wygospodarujemy miejsce na kosz na bieliznę. Pralkę możemy ukryć za uchylnymi lub przesuwnymi drzwiczkami, pamiętając jednak, że w takim przypadku zabudowa musi być głębsza. Ponadto jeżeli drzwi są uchylne, to przed zabudową musimy pozostawić więcej wolnego miejsca.

Pralka przysparza nierzadko dużo kłopotów przy aranżacji łazienki. Niektórzy decydują się na jej ustawienie w innym pomieszczeniu, np. w kuchni czy też w przedpokoju w szafie. Jeżeli jednak w innych strefach mieszkania również nie ma wystarczająco dużo miejsca lub jesteś tradycjonalistą i wiesz, że pralka powinna znajdować się w łazience, połącz ją z umywalką. To pozwoli Ci lepiej wykorzystać przestrzeń małego pomieszczenia.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl