Sekator ogrodniczy w wielu przypadkach okazuje się niewystarczającym narzędziem do pielęgnacji ogrodu
Jakie nożyce do żywopłotu kupić? Rodzaje i kryteria wyboru
artykuł sponsorowany

Sekator ogrodniczy w wielu przypadkach okazuje się niewystarczającym narzędziem do pielęgnacji ogrodu czy samego żywopłotu. Cięcie takim narzędziem zajmuje dużo czasu, wymaga niemało siły fizycznej, a efekt i tak może nie być zadowalający. Znacznie lepszym wyborem jest więc zakup nożyc do żywopłotu. Na rynku dostępne są modele ręczne, akumulatorowe i elektryczne oraz spalinowe. Niektóre wykorzystuje się do profesjonalnej pielęgnacji sadów lub parków, inne świetnie sprawdzą się zarówno na działce, jak i w przydomowym ogrodzie.

  1. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe - wady i zalety
  2. Nożyce do żywopłotu spalinowe - wady i zalety
  3. Nożyce do żywopłotu ręczne - wady i zalety
  4. Nożyce do żywopłotu - czym kierować się przy zakupie?
  5. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe - wady i zalety

Bardzo popularnym rozwiązaniem dostępnym w sklepach ogrodniczych są nożyce do żywopłotu akumulatorowe. W porównaniu z nożycami elektrycznymi nie wymagają one długiego kabla lub przedłużacza. Podobnie jak modele elektryczne nożyce akumulatorowe generują zaś niewielki hałas i co bardzo ważne, nie wytwarzają spalin. Brak kabla zapewnia zaś dużą ich mobilność. Minus jest natomiast taki, że w zależności od modelu nożyce takie działają około godziny. Sprawdzają się więc na niewielkich powierzchniach, działkach i przydomowych ogrodach.

Nożyce do żywopłotu spalinowe - wady i zalety

Spalinowe nożyce do żywopłotu to narzędzia stworzone głównie z myślą o profesjonalistach, którzy potrzebują wsparcia w przycinaniu żywopłotów otaczających parki lub sady, a także duże działki. Dzięki silnikowi spalinowemu są one mobilne, nie ogranicza ich kabel, a jednocześnie są w stanie pracować bez przerwy znacznie dłużej. Nie trzeba ich ładować, wystarczy dolać paliwa i można dalej pracować. To wszystko sprawia, że zapewniają one wysoką wydajność. Plusem jest także to, że można nimi pracować na wilgotnej powierzchni. Minus to oczywiście cena, która w przypadku użytkowników indywidualnych w większości przypadków okazuje się zaporowa, ponieważ zakup tak drogiego urządzenia przy mniejszych potrzebach ogrodniczych jest po prostu nieuzasadniony. Minusem są także spaliny, które produkuje pracujący silnik urządzenia. Wśród wad tego rozwiązania wskazać należy także wysoki poziom generowanego przez spalinowe nożyce do żywopłotu hałasu.

Nożyce do żywopłotu ręczne - wady i zalety

Ręczne nożyce do żywopłotu nadają się przede wszystkim do niewielkich ogrodów lub sadów. Niestety nie umożliwiają one szczególnie równego przycinania, sprawdzają się natomiast przy konieczności jedynie sporadycznej korekty żywopłotu. To dobry wybór do pielęgnacji pojedynczych krzewów. Warto po nie sięgnąć, jeśli ma się do czynienia z delikatnymi pędami. Zaletą takiego narzędzia jest z pewnością jego niska cena, a także brak ograniczeń w postaci kabla lub ograniczonego zasilania. Do większych żywopłotów wykorzystuje się nożyce dźwigniowe, do mniejszych - te z przekładnią. Nowoczesne nożyce są wyposażone w systemy zapewniające lżejszą i bardziej komfortową pracę, natomiast niepodważalną wadą ręcznych nożyc jest to, że w pracę nimi mimo wszystko trzeba włożyć sporo siły. Przy naprawdę dużych żywopłotach praca nimi może się okazać bardzo uciążliwa. 

Nożyce do żywopłotu - czym kierować się przy zakupie?

Nożyce to najlepsze narzędzie do cięcia żywopłotów. Z ich pomocą można ciąć żywopłoty z żywotników, pęcherznicy kalinolistnej, bukszpanu, ligustru, cisów, jałowców czy berberysów. Aby nożyce spełniały swoje funkcje, warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Ważna jest długość ostrze i jego rodzaj:

  • nożyce jednostronne wyróżniają się dłuższym cięciem, co przekłada się na krótszy czas pracy; rozwiązania to świetnie sprawdza się przy szerokich i płaskich żywopłotach
  • nożyce dwustronne przeznaczone są do dokładnych cięć, są nieco krótsze, dzięki czemu sprawdzają się przy żywopłotach o  bardziej skomplikowanym kształcie; ich zaletą jest także mniejsza ilość wibracji, co przy dłużej pracy nie jest bez znaczenia.

Ważne jest także, aby ostrze było wykonane ze stosunkowo lekkiego, a jednocześnie odpornego na korozję materiału. Najlepsze ostrza wycinana się laserowo i szlifuje diamentowo, co zapewnia ich odpowiednią twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rękojeść powinna być wyściełana dobrym materiałem. Cennym rozwiązaniem jest także perforacja, która ułatwia stabilne trzymanie nożyc w ręku. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia wagi narzędzia. Dobrze, aby nie przekraczała on 3 kilogramów, inaczej utrzymanie nożyc po dłużej pracy będzie po prostu kłopotliwe. Nożyce do cięcia żywopłotów powinny również płynnie chodzić. Należy pamiętać, aby nie dokręcać zbyt mocno śruby łączącej dwa ostrza. Inaczej części tnące będą się blokować. Dodatkowa kwestia to sprawa prędkości ostrza przy elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych urządzeniach. 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając nożyce do żywopłotu

Do żywopłotów np. z tawuły lub bukszpanu dobrze jest wybierać nożyce z prostym ostrzem. Idealnie sprawdzają się one przy cięciu korekcyjnym i formującym młode pędy. Do żywopłotu ze świerka lub tui warto kupić nożyce z pofałdowanym ostrzem. Zapobiega ono wyślizgiwaniu się grubszych pędów z ostrzy podczas cięcia. Wybierając uchwyt, warto zwrócić uwagę by był on ergonomiczny i dostosowany do trzymania oburącz. Dobrze jest sprawdzić, czy nożyce mogą pracować zarówno w poziomie, jak i pionie.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl