Ograniczanie kontaktów może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej.  O tym i nie tylko, do
Ograniczanie kontaktów może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej
artykuł sponsorowany

Ograniczanie kontaktów może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej.  O tym i nie tylko, dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Nie sposób zrozumieć dlaczego, pomimo, że żyjemy jakby się wydawało, w cywilizowanym społeczeństwie na płaszczyźnie  kontaktów z dziećmi wciąż dochodzi pomiędzy rodzicami do walk i sporów.

Najgorsze jest to, że w sporze tym w istocie nie chodzi o dobro dziecka, choć każda ze stron oczywiście hasło to niesie na swoich sztandarach.

Prawda jest taka, że strona, której powierzono piecze nad dzieckiem wykorzystuje tą sytuację do swoich własnych rozgrywek z drugim rodzicem.

Polegają one zwykle na ograniczaniu bądź pozbawianiu drugiego rodzica możliwości kontaktu z dzieckiem w celu uzyskania od niego korzyści majątkowych (lepszych warunków w ramach podziału majątku, wyższych alimentów), bądź niemajątkowych (chęć zemsty za nieudany związek, czysta złośliwość, etc.)

Bez względu na to, jakimi intencjami rodzic rzeczywiście się kieruje, nie mają one nic wspólnego z głoszonym przez niego dobrem dziecka.

Jestem daleki od generalizowania, ale niestety statystycznie to matki zdecydowanie częściej wykorzystują dzieci do rozgrywania swoich interesów z byłymi mężami, bądź partnerami.

Moje zdziwienie jest tym większe, kiedy w zachowaniu takiej matki zauważam brak konsekwencji; z jednej strony zarzuca ojcu dziecka brak zaangażowania w wychowanie dziecka, a z drugiej, kiedy tenże ojciec bardziej chce, ogranicza bądź zupełnie pozbawia go możliwości kontaktu z dzieckiem.

Pomijając jednak aspekt związany z płcią rodzica.

Drodzy rodzice!

Pamiętajcie proszę, że regulacja kształtująca stosunki po rozpadzie rodziny powinna w możliwie szerokim zakresie odpowiadać stosunkom wewnątrzrodzinnym, istniejącym zanim to nastąpiło.

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia.

To nie jest mój wymysł. Tak stanowią przepisy.

Mało tego. Orzecznictwo idzie jeszcze dalej.

Sad Najwyższy w swoim postanowieniu zdefiniował na czym m.in. polegać ma tak przez wszystkich mocno podkreślane dobro dziecka. Definicja jest zaskakująco krótka, ale jednocześnie celna:

„Dobro dziecka wymaga z reguły, by dziecko było wychowywane przez rodziców.”

Nie pod warunkiem, że będzie płacił tyle alimentów ile żądam, nie pod warunkiem, że zgodzi się na nierówny podział majątku. Po prostu, dziecko ma być wychowywane przez oboje rodziców. Na tym polega i tak należy rozumieć jego dobro.

Co, jeżeli pomimo to, kontakt rodzica z dzieckiem jest ograniczany bądź rodzic jest kontaktu pozbawiony?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu, który znajduje się na naszym blogu we wpisie pt.: Ograniczanie kontaktów może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa rodzinnego, zapraszam do lektury naszego bloga – Prawo Rodzinne.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl