Z roku na rok klimat w Polsce coraz bardziej się zmienia. Zimy są zdecydowanie chłodniejsze, natomiast
Chłodzenie pomieszczeń latem? Poznaj skuteczny sposób
artykuł sponsorowany

Z roku na rok klimat w Polsce coraz bardziej się zmienia. Zimy są zdecydowanie chłodniejsze, natomiast lata o wiele bardziej upalne. Obecnie, gdy coraz więcej osób funkcjonuje w trybie home office, wizja pracy w bardzo wysokich temperaturach może być problematyczna dla naszego samopoczucia. Warto się zatem zastanowić, w jaki sposób możemy zadbać o przyjazną temperaturę w naszym domu.

Klimakonwektor – co to jest?

Klimakonwektor to urządzenie, które służy zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Ma on zazwyczaj wbudowany wymiennik ciepła zasilany wodą oraz wentylatory, które wymuszają obieg powietrza. Dodatkowo, urządzenie posiada nowoczesny system automatyki, która odpowiada za sterowanie jego pracą. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury przy jednoczesnym ograniczeniu strat energii. Aby klimakonwektor mógł ogrzewać pomieszczenie zimą, konieczne jest połączenie go  z kotłem centralnego ogrzewania lub pompą ciepła. . Jednak na chłodzenie domu latem pozwoli już tylko współpraca z pompą ciepła, która posiada tryb pracy odwróconej (grzanie lub chłodzenie).  Wentylator, który znajduje się w urządzeniu, wymusza ruch powietrza, w efekcie zapewniając skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie. Najbardziej popularne są klimakonwektory przypodłogowe, które w prosty sposób obsługuje się za pomocą pilota. Dzięki filtrom, klimakonwektory pomagają też filtrować powietrze, jednocześnie oczyszczając je, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Klimakonwektor a klimatyzacja – poznaj różnice

Klimatyzacja również pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu. Jednak funkcjonuje na nieco innych zasadach niż klimakonwektor. Klimatyzacja jest oddzielną instalacją i jej działanie polega na pobieraniu energii w jednym miejscu i oddaniu w innym. Do tego procesu potrzebne są dwa oddzielne urządzenia, z których jedno jest zamontowane wewnątrz, a drugie na zewnątrz budynku. Klimatyzacja ze względu na swoją budowę może służyć również do podgrzewania powietrza, jednak klimakonwektor będzie sprawdzał się lepiej ze względu na mniejsze koszty zużycia prądu. Klimatyzacja również zadba o jakość powietrza, należy jednak pamiętać o jej regularnych przeglądach i czyszczeniu. Zabrudzona klimatyzacja może być bowiem źródłem wielu dolegliwości zdrowotnych. Podsumowując, główną różnicą pomiędzy urządzeniami jest to, że w przeciwieństwie do klimakonwektora, klimatyzacja wykorzystuje sztuczne substancje chłodzące, natomiast klimakonwektor wykorzystuje do tego celu jedynie wodę znajdującą się w instalacji grzewczej i zarazem chłodzącej budynku.

Zalety klimakonwektora w Twoim domu

Klimakonwektory stanowią świetne rozwiązanie dla domów posiadających centralne ogrzewanie. Z powodzeniem zastąpią tradycyjne grzejniki. Do głównych zalet tego urządzenia w domu należą:

  • szybko nagrzewa oraz chłodzi pomieszczenia;
  • dzięki wentylatorowi dużo skuteczniej rozprowadza ciepło niż ogrzewanie podłogowe lub tradycyjny grzejnik;
  • naturalnie schładza powietrze, dzięki czemu nie wdychamy sztucznych substancji;
  • mechanizm dba o zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza;
  • regulator temperatury pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu;
  • z powodzeniem łączy funkcję tradycyjnego ogrzewania oraz klimatyzacji w jednym;
  • dzięki nowoczesnemu designowi z powodzeniem zastępują tradycyjne systemy grzewcze.
artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl