Wyjazd na narty lub snowboard to jedna z najpopularniejszych form spÄ™dzania czasu zimowÄ… porÄ…. Ty takÅ
Drukuj
Na stoku ze smartfonem – jak zadbać o swoje urządzenie?
artykuł sponsorowany

Wyjazd na narty lub snowboard to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu zimową porą. Ty także planujesz wyjazd? W takim razie potrzebujesz na pewno odpowiedniego przygotowania motorycznego, dobrze dobranego sprzętu i specjalistycznej odzieży. A czy pamiętasz o zabezpieczeniu swojego telefonu? Sprawdź, o co musisz zadbać, by uniknąć uszkodzenia swojego smartfona w zimowych warunkach.

Telefon na stoku to podstawa

Bez względu na cel swojej podróży w góry, bezwzględnie potrzebujesz mieć przy sobie telefon. W niektórych sytuacjach sprawne urządzenie może nawet uratować Tobie lub komuś innemu życie. Koniecznie zapisz w telefonie numery alarmowe. W wielu państwach ten numer to 112, ale warto, wychodząc w góry, dowiedzieć się, czy lokalna grupa ratunkowa ma swój numer telefonu. Numer Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który także powinieneś zapamiętać to: +48 601 100 300. Zanim ruszysz na stok, sprawdź, czy bateria w twoim telefonie jest w pełni naładowana, byś w razie potrzeby mógł skorzystać z urządzenia. Dodatkowo upewnij się, że latarka w smartfonie działa sprawnie. Zimą dość wcześnie robi się na zewnątrz ciemno, a w razie ewentualnego urazu latarka okaże się jednym z potrzebniejszych akcesoriów.

Mróz wrogiem Twojego smartfona

Niska temperatura to jeden z tych czynników, które negatywnie wpływają na stan Twojego urządzenia. Zaledwie kilka godzin ekspozycji na minusowe temperatury grozi uszkodzeniem urządzenia. Problemem jest wilgoć. Niestety, duża różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynków prowadzi do skraplania pary wodnej wewnątrz obudowy urządzenia. Po powrocie ze stoku najlepiej więc po prostu odłóż telefon choć na 30 minut, by pozostał w temperaturze pokojowej, zanim zaczniesz z niego korzystać. Ale uwaga! Nie kładź telefonu w pobliżu źródła ciepła, gdyż to może przyspieszyć proces skraplania pary wodnej.

Jak korzystać z telefonu na mrozie

Ogólna zasada jest taka: jeśli nie jest to naprawdę konieczne, powstrzymaj się od korzystania ze smartfona podczas minusowych temperatur. Bateria pod wpływem mrozu może stracić swoją pojemność nawet o kilkadziesiąt procent, a w skrajnych przypadkach uszkodzeniu może ulec nawet płyta główna lub ekran telefonu. Inna sprawa, że samo korzystanie ze smartfona na mrozie nie jest zbyt komfortowe. Jednym ze sposobów, by sobie to ułatwić, jest zakup specjalnych rękawiczek do obsługi smartfona. Gwarantują one pewny chwyt, dzięki czemu urządzenie nie wyślizgnie się z dłoni. Dostępne są także specjalne rysiki do ekranów pojemnościowych. Ich wybór jest naprawdę duży. Poniżej kilka innych, praktycznych wskazówek, jak korzystać ze smartfona na mrozie, kiedy jest to konieczne, by nie narażać go na łatwe uszkodzenie.

 

Upadek na stoku a bezpieczeństwo smartfona

Nieodłączną częścią nauki jazdy na nartach czy snowboardzie są upadki. Warto mieć to na uwadze i wcześniej zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia. Jak wspominaliśmy, swojego smartfona trzymaj w zapinanej kieszeni, najlepiej znajdującej się w miejscu, które jest nieco mniej narażone na uderzenia. Z pewnością nie jest dobrym pomysłem wkładanie urządzenia do tylnej kieszeni spodni, ponieważ w razie upadku może dojść do naprawdę poważnego uszkodzenia.

Wybór odpowiedniego miejsca na przechowywanie swojego smartfona to jednak dopiero połowa sukcesu. Trzeba także urządzenie w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed uderzeniami. Nowoczesne telefony nie są niestety niezniszczalne. Producenci dążą do zapewnienia pełnej funkcjonalności przy zachowaniu niewielkiej wagi urządzenia, co niestety odbija się na trwałości i wytrzymałości poszczególnych elementów. Właśnie dlatego smartfon bezwzględnie powinien się znaleźć w odpowiednio dobranym etui, które przyjmie siłę uderzenia w czasie upadku i pozwoli uniknąć uszkodzenia wyświetlacza. Etui na telefony są tak zaprojektowane, by zapewnić skuteczną ochronę newralgicznych elementów urządzeń. Do nich właśnie należą ekran oraz obudowa. Zakup pełnego etui jest uzasadnione, gdyż stanowi zazwyczaj pierwszą linią ochrony telefonu przed bardzo przykrymi konsekwencjami upadku czy uderzenia o twarde podłoże. Na stoku, w związku z rozwijaniem dużych prędkości i ryzykiem upadku najlepiej zdecydować się na pełny pokrowiec, który ochroni zarówno wyświetlacz, jak i obudowę telefonu.

 

Aby dodatkowo zabezpieczyć delikatny wyświetlacz smartfona, warto także zamontować na nim ochronną folię hydrożelową. Jej nakładanie jest wygodne, a dzięki specjalnym liniom pomocniczym także bardzo proste. Co ważne, taka folia hydrożelowa gwarantuje bardzo dobrą widoczność, zabezpiecza przed powstaniem nieestetycznych odcisków palców oraz smug.

Akcesoria przydatne w podróży

Wybierasz się na narty samochodem? W takim razie przydadzą Ci się podróży także inne akcesoria do telefonu. Jednym z nich jest bez wątpienia uchwyt do telefonu. Do wyboru są uchwyty montowane na szybę, deskę rozdzielczą lub do kratki wentylacyjnej. Dzięki solidnemu uchwytowi możesz wygodnie i bezpiecznie korzystać z nawigacji w telefonie czy różnych aplikacji bez zajmowania rąk i sprawdzania, gdzie znajduje się urządzenie. Stabilne mocowanie urządzenia w uchwycie niweluje ryzyko jego wypadnięcia w trakcie gwałtownego skrętu czy wykonywania manewru wyprzedzania.

Innym, bardzo praktycznym rozwiązaniem w trasie jest oczywiście ładowarka. Do wyboru są różne modele, przewodowe i bezprzewodowe np. ładowarki indukcyjne. Ciekawym urządzeniem, które łączy kilka funkcji praktycznych w podróży, jest transmiter fm. Dostępny w sklepie Alget.pl pozwala nie tylko wygodnie naładować telefon w trakcie podróży, ale także bezpiecznie odbierać połączenia głosowe bez narażania siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego na kolizję. Transmiter fm posiada wbudowany mikrofon oraz algorytm redukcji echa, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie posiadają zestawu słuchawkowego do odbierania połączeń. Urządzenie pozwala także na odtwarzanie muzyki z pamięci przenośnej pendrive lub słuchanie muzyki bezprzewodowo z aplikacji takich YouTube, OpenFM czy Spotify. Dzięki transmiterowi możesz także odbierać dźwięki z nawigacji, by cały czas utrzymać dobry kurs na drodze.

 

Telefon dobrze zabezpieczony na stoku

Dzięki smartfonowi możesz utrzymać stały kontakt z innymi na stoku, na bieżąco monitorować stan pogody, a przede wszystkim w razie potrzeby, poprosić o pomoc. By w pełni cieszyć się z aktywności na stoku, pamiętaj o wcześniejszym, dobrym zabezpieczeniu urządzenia. Jeśli jeszcze nie masz pełnego etui na telefon, to koniecznie przed wyjazdem, go kup, bo jego koszt jest wielokrotnie niższy niż naprawa uszkodzonego urządzenia. Bez względu na to, czy spędzasz ferie w kraju, czy za granicą nie zapomnij o tym, co najważniejsze i kompleksowo zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Przydatne akcesoria w podróży do ładowania, ochrony i wygodnego korzystania z telefonu znajdziesz na stronie: https://www.alget.pl/

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Życzenia od władz Powiatu Wadowickiego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Dieta niskowęglowodanowa a aktywność fizyczna: Jak utrzymać energię bez węglowodanów

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Czy wysłanie paczki do Danii jest trudne? Mając tę wiedzę, pójdzie Ci jak z płatka!

Męskie wieczory sportowe – jak je urozmaicić? 5 najlepszych sposobów