Czy do zachowku można doliczyć darowiznę, której obdarowany już nie posiada? Tego i nie tylko dowies
Drukuj
Czy do zachowku można doliczyć darowiznę, której obdarowany już nie posiada
artykuł sponsorowany

Czy do zachowku można doliczyć darowiznę, której obdarowany już nie posiada? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Zakładam, że doskonale już wiecie, że przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Pewnie również już wiecie, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Zapewne wiadomym jest Wam, że przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

A także, że przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Jeżeli tego wszystkiego nie wiecie, to możecie to wszystko szybko nadrobić czytając o tym w moich wcześniejszych artykułach, które są publikowane na blogu – ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE.

W szczególności polecam artykułu bezpośrednio związane z niniejszym tematem, tj. Darowizna nie uchroni Cię od wypłaty zachowku”, Spadek po rodzicach – co w przypadku gdy wcześniej przekazali wszystko w darowiźnie.”

A w tym artykule będzie o czymś, czego zapewne nie wiecie…

Przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ jestem o to pytany na co drugiej konsultacji prawnej dotyczącej zachowku.

W czym rzecz?

Zwykle wygląda to tak:

- Panie Mecenasie, czytałem Pana artykuł odnośnie możliwości doliczenia darowizny do spadku. Wiem, że mogę to zrobić. Mam jednak inny problem…

- Jaki? – pytam się z zaciekawieniem.

- Mój brat, który otrzymał darowiznę zdążył ją przekazać na swojego syna. Czy w związku z tym mogę żądać doliczenia do spadku darowizny, której zobowiązany do zapłaty zachowku już nie posiada?

I na to właśnie pytanie postaram się Wam w tym tekście odpowiedzieć.

Standardowo, aby klarownie objaśnić temat, posiłkował się będę sprawą, która prowadzona był przed jednym z Sądów Okręgowych, a która finał swój znalazła w Sądzie Najwyższym.

Wyrokiem z dnia 28 maja 2014 r. Sąd Okręgowy zasądził od pozwanego Pana Andrzeja na rzecz powódki Pani Barbary kwotę 33.950 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zachowku, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił i zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 3.000 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd Okręgowy ustalił, iż w dniu 2 września 2005 r. zmarł spadkodawca Pan Ferdynand. Do kręgu spadkobierców ustawowych po nim należą: żona oraz dzieci Andrzej, Barbara i Ignacy.

Spadkodawca pozostawił dwa testamenty notarialne, w których każdorazowo do całości spadku powołał syna Andrzeja oraz wydziedziczył dzieci z pierwszego małżeństwa, tj. Barbarę i Ignacego.

Postanowieniem z dnia 29 grudnia 2006 r. Sąd Rejonowy stwierdził, iż spadek po Ferdynandzie nabył w całości syn Andrzej, na podstawie testamentu.

W dniu 4 października 1996 r. spadkodawca wraz z żoną Alicją darowali synowi Andrzejowi stanowiące ich współwłasność nieruchomości w postaci: działki zabudowanej domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi oraz działki niezabudowanej o nr 184/10.

Jeżeli interesuje Cię ciąg dalszy i rozstrzygnięcie tej sprawy zapraszam do kontynuowania lektury na naszym blogu we wpisie pt.: „Czy do zachowku można doliczyć darowiznę, której obdarowany już nie posiada”.

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa spadkowego, zapraszam do lektury naszego bloga -  ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Męskie wieczory sportowe – jak je urozmaicić? 5 najlepszych sposobów

Wapno (wapń) na alergię - jak działa?

Oprogramowanie usprawniające pracę administracji – jak to działa?

Jak kalkulator leasingowy może pomóc Ci zaoszczędzić na firmowym samochodzie?