Zdania o polskim rynku pracy są podzielone. Politycy i media głównego nurtu przekonują o istnieniu ry
Drukuj
5 mitów ma temat pracy w Krakowie, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz
artykuł sponsorowany

Zdania o polskim rynku pracy są podzielone. Politycy i media głównego nurtu przekonują o istnieniu rynku pracownika, a więc sytuacji, w której to nie ludzie mają problem ze znalezieniem pracy, lecz firmy borykają się z brakiem pracowników. Ci, którzy pracy szukają, twierdzą z kolei, że to mity, bo w rzeczywistości jeśli nawet etaty są oferowane, to na warunkach nie do przyjęcia. Jak jest w Krakowie?

Każde polskie miasto to szansa na znalezienie dobrej pracy, jednak nie dla wszystkich. Łatwo jest niekiedy ulec mitom o miejscowym rynku pracy, dlatego postaramy się rozwiać kilka z nich.

W Krakowie praca czeka na człowieka

Statystykom łatwo jest uwierzyć, zwłaszcza gdy dane są bardzo wyraziste. Stopa bezrobocia w Krakowie jest niezwykle niska, bo utrzymuje się na poziomie poniżej 3 procent. Zdawać by się mogło, że oznacza to wręcz deficyt rąk do pracy, który byłby jeszcze większy, gdyby nie Ukraińcy.

Rzeczywistość nie jest tak różowa, bo w Krakowie poszukiwani są przede wszystkim fachowcy o wysokich kwalifikacjach, z doświadczeniem i dorobkiem. Owszem, zatrudnienie znajdą także osoby niewykształcone, np. jako sprzątaczki w szkołach, ale trudno wtedy liczyć na kokosy. Liczy się albo solidny fach w ręku, albo udokumentowana, specjalistyczna wiedza.

Kraków to raj dla humanistów

Historia i tradycja miasta to oczywiście znakomity grunt dla przedstawicieli zawodów humanistycznych. Niestety, sytuacja w stolicy Małopolski nie różni się pod tym względem od reszty kraju. Filolodzy, filozofowie, socjologowie, historycy i absolwenci nauk politycznych będą tu mieli spore trudności ze znalezieniem pracy odpowiadającej ich wykształceniu.

Receptą jest uzupełnienie wiedzy o którąś z dziedzin sprawdzających się na rynku pracy. O wiele łatwiej powiedzie się przecież komuś, kto opanował marketingowe rzemiosło albo czuje się jak ryba w wodzie w mediach społecznościowych. Pracownicy potrzebni są w biznesie – tam, gdzie trzeba reklamować i sprzedawać.

Pewien wyjątek stanowią neofilolodzy: biegła znajomość języka obcego może w Krakowie oznaczać szansę na pracę i niezłe zarobki, np. jako konsultant outsourcingowy w firmie operującej na rynkach zagranicznych.

Zobacz również: Szukasz pracy w Krakowie? Praktyczny przewodnik po krakowskim rynku pracy

W Krakowie nie ma pracy dla robotników

To również mit. Pracownicy wykwalifikowani są wciąż potrzebni, o czym nietrudno się przekonać choćby w serwisie z ofertami pracy – https://www.aplikuj.pl/praca/krakow. Jest więc pod dostatkiem ofert dla budowlańców, elektryków, operatorów maszyn, mechaników czy magazynierów.

Można znaleźć pracę w gastronomii, myjniach samochodowych, na produkcji, przy pakowaniu i spedycji oraz w innych branżach. Oczywiście im wyższe kwalifikacje, tym i zarobki.

W krakowskich biurach etatów brak

Wiele ich rzeczywiście nie ma, ale swoją szansę mogą tu znaleźć zarówno osoby mające kwalifikacje do pomocniczych, niemerytorycznych prac biurowych, a więc szukające posady asystentki lub asystenta, sekretarki etc., jak i specjaliści. Potrzebni są więc inżynierowie, ekonomiści, księgowi i przedstawiciele handlowi.

Nieco trudniej jest znaleźć pracę w kadrach lub jako informatyk, poszukiwani są natomiast doradcy do spraw nieruchomości. Nie brak również propozycji dla recepcjonistek i recepcjonistów, przede wszystkim hotelowych, choć nie tylko.

W Krakowie marnie płacą

Nieprawda, bo są też oferty pracy zawierające szokujące wręcz pięciocyfrowe kwoty, a agenci nieruchomości mogą liczyć na jeszcze więcej. Kilkanaście tysięcy złotych może w Krakowie zarobić kierownik projektu, analityk biznesowy oraz specjalista w dziedzinie programu SAP.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Życzenia od władz Powiatu Wadowickiego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Dieta niskowęglowodanowa a aktywność fizyczna: Jak utrzymać energię bez węglowodanów

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Czy wysłanie paczki do Danii jest trudne? Mając tę wiedzę, pójdzie Ci jak z płatka!

Męskie wieczory sportowe – jak je urozmaicić? 5 najlepszych sposobów