Przedawnienie w sprawie o zachowek. O co w tym wszystkim chodzi? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale
Drukuj
Przedawnienie w sprawie o zachowek
artykuł sponsorowany

Przedawnienie w sprawie o zachowek. O co w tym wszystkim chodzi? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Przedawnienia roszczenia w sprawie o zachowek to temat wydawać się by mogło prosty, bo przepis nie jest zbyt skomplikowany.

Niestety w polskim prawie nigdy nic nie jest proste.

Art. 1007 k.c.

Jak widać, co do zasady roszczenie o zachowek przedawnia się w terminie lat 5.

Ale od kiedy ten termin liczyć? I kogo on dotyczy?

Już na początku rzuca się w oczy, że przepis regulujący przedawnienie roszczenia zachowkowego składa się z dwóch paragrafów. Należy w związku z tym założyć, że będzie dotyczył co najmniej dwóch różnych sytuacji.

Paragraf pierwszy dotyczy klasycznej sytuacji, w której doszło do dziedziczenia testamentowego, i w której uprawnionymi do zachowku są spadkobiercy ustawowi nie uwzględnieni w tymże testamencie.

(Zasady dochodzenia roszczenia w takiej sytuacji zostały przeze mnie opisane wcześniej we wpisie pt. „Zachowek – najczęściej zadawane pytania”)

Paragraf drugi dotyczy roszczenia przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny.

(O zasadach dochodzenia tego rodzaju roszczenia pisałem wcześniej w co najmniej kilku wpisach np. „Darowizna nie uchroni Cię od wypłaty zachowku”, „Spadek po rodzicach – co w przypadku gdy wcześniej przekazali wszystko w darowiźnie.”, „Darowizna po 10 latach a sprawa zachowku”)

W obu przypadkach ustawodawca przewidział 5 letni okres przedawnienia roszczenia zachowkowego, jednakże rozpoczęcie ich liczenia następuje w różnym czasie.

Pozornie proste, prawda?

Nie zapominajcie jednak o tym co napisałem na początku – w polskim prawie nigdy nic nie jest proste!

Mając na uwadze powyższy podział, moja analiza zostanie wykonana w analogiczny sposób, tj. część pierwsza dotyczyć będzie sytuacji przewidzianej w paragrafie pierwszym, a część druga tyczyć się będzie paragrafu drugiego.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jakim terminie rzeczywiście przedawnia się roszczenie o zachowek i jak to ustalić, odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym wpisie pt. PRZEDAWNIENIE W SPRAWIE O ZACHOWEK.

Osoby zainteresowane innymi tematami dotyczącymi zachowku zapraszam do lektury naszego bloga – ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Do wynajęcia mieszkanie w Wadowicach

Zakupy online – co warto wiedzieć

Tylko do końca czerwca badania profilaktyczne 40+

Bezpłatne badanie prenatalne w ramach NFZ w Allmedica

Podziękowanie od Macieja Koźbiała