Sycylia i Sardynia to jedne z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych we Włoszech. Obie wyspy wyr
Sycylia i Sardynia – dwie włoskie wyspy, które trzeba odwiedzić
artykuł sponsorowany

Sycylia i Sardynia to jedne z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych we Włoszech. Obie wyspy wyróżniają się zróżnicowaną linią brzegową, gdzie urwiska przeplatają się z pięknymi plażami i zatokami ze szmaragdową wodą. Sycylia słynie z mafijnej przeszłości, barwnej historii oraz malowniczych krajobrazów, nad którymi góruje wulkan Etna. Z kolei Sardynia to oaza spokoju z urokliwymi miasteczkami i kryształowo czystym morzem. Który z regionów warto, więc wybrać na wczasy?

Włochy to doskonały kierunek na wakacyjny wypoczynek. Kraj przyciąga zarówno gorącym klimatem, pięknymi krajobrazami z szerokimi plażami i ciepłym Morzem Śródziemnym, jak i bogatą historią i kulturą. Co więcej, każdy z regionów Włoch charakteryzuje się własnym, niepowtarzalnym charakterem.

Chcąc zaznać prawdziwego dolce vita, warto wybrać się na wyspy: Sycylię lub Sardynię. To właśnie tutaj można spróbować lokalnych specjałów kuchni włoskiej, wylegiwać się na gorących plażach i kąpać w lazurowej wodzie. Wakacje uprzyjemnia także gwarantowana, słoneczna pogoda z temperaturami, które sięgają 27 stopni Celsjusza, a także ciepłe morze. Urlop uprzyjemniają również liczne atrakcje, które na każdej z włoskich wysp są jedyne w swoim rodzaju. Oferty takich wyjazdów można znaleźć np. na R.pl: https://r.pl/wlochy/sardynia.  

Prawdziwe włoskie wakacje – Sycylia

Perłą Morza Śródziemnego jest Sycylia, która co roku przyciąga turystów z całej Europy. W tutejszych kurortach można wypoczywać w luksusowych hotelach i opalać się na pięknych plażach. Wczasy i błogie lenistwo warto także urozmaicić poznawaniem mafijnej przeszłości wyspy, wspinaczką na masywny wulkan Etna, zabawą w parku wodnym czy poznawaniem słynnych, zabytkowych miast. Wyspa ma bowiem wiele atrakcji do zaoferowania.

Zabytkami i urokliwym starem miastem położonym na wyspie przyciągają Syrakuzy. Trzeba zobaczyć tutaj m.in. najstarsze, chrześcijańskie katakumby w Europie, a także spróbować kawy na starówce, która otoczona jest ze wszystkich stron morzem. Chcąc poznać historię Sycylii, warto wybrać się także do dziewiętnastowiecznej Taorminy, w której znajduje się grecki amfiteatr, a także jeden z najpiękniejszych ogrodów na wyspie. Warte zobaczenia jest także kolorowe Palermo oraz zabytkowe Cefalu z zachwycającą architekturą normańską.

Co robić na Sycylii? Aktywni nie będą się nudzić!

Wczasowicze spragnieni wrażeń, powinni wybrać się na imponujący i czynny wulkan Etna. Można tam podziwiać krajobrazy z kraterami, a także zboczami pokrytymi zastygłą lawą i pyłem wulkanicznym. Z kolei chwilę wytchnienia i dobre towarzystwo można znaleźć w Giardini Naxos, gdzie można bawić się w klubach nocnych do białego rana.

Najlepsze włoskie smaki, czyli wakacje na Sycylii

Włoskie wakacje to także uczta dla podniebienia. Podstawą lokalnej, sycylijskiej kuchni są bowiem świeże owoce morza, takie jak: małże, sardynki i mieczniki, a także soczyste owoce i warzywa. Popisowym daniem w tradycyjnych trattoriach są oczywiście makarony, które są podawane z prostymi i pysznymi sosami, przyrządzanymi na bazie oliwy z oliwek, czosnku i pomidorów. Spróbować trzeba także specjału spaghetti al nero di sepia, czyli czarnego makaronu barwionego atramentem kałamarnicy.

Wczasy na Sardynii, szmaragdowej wyspie Włoch

Atrakcji nie brakuje także na Sardynii, drugiej co do wielkości włoskiej wyspie. Znakomite położenie w centrum Morza Śródziemnego sprawia, że klimat jest tu przyjemnie łagodny, a krajobrazy niezwykle malownicze. Piaszczyste, szerokie plaże, zatoki ze szmaragdową wodą czy urwiska, z których rozpościerają się piękne widoki – to zaledwie kilka walorów Sardynii. Wyspa ma także bogatą historię, a jej świadectwem są pozostałości cywilizacji nuorskiej. Na wyspie można podziwiać kilkaset zachowanych nuragów, czyli budowli w kształcie ściętego stożka.

Gratka dla miłośników historii i architektury

Na wyspie nie brakuje też urokliwych, średniowiecznych miasteczek, w których można przechadzać się wąskimi uliczkami i zrobić przystanek w kawiarni na włoskie cappuccino. Warto wybrać się m.in. do stolicy – Cagliari, miasta położonego na wzgórzach, które może pochwalić się zabytkowymi dzielnicami z historycznym bastionem i rzymskim amfiteatrem, gdzie odbywały się walki gladiatorów. Miasto nie tylko słynie z zabytkowej architektury, ale także z kulturalnych imprez. Chcąc poznać historię wyspy, trzeba zobaczyć także Castello di Pedres, zamek, którego historia sięga XII w. Nudzić nie pozwoli się także Olbia, dziś prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny, a dawniej kolonia fenicka.

Sardynia – wakacje z nutą egzotyki

Szmaragdowa, włoska wyspa wyróżnia się także bujną roślinnością i zielonymi krajobrazami. Podczas wakacji na Sardynii można podziwiać bogatą faunę i florę, a także zaznać egzotyki, odwiedzając Park Narodowy Archipelagu di la Maddalena z ponad 700 gatunkami roślin. Park składa się z grupy wysp, położonych między Sardynią a Korsyką. Wrażenie robi tu krystalicznie czysta, lazurowa woda, a także liczne plaże zamknięte w dzikich zatoczkach. Krajobrazy Sardynii to także malownicze wzgórza, wąwozy, a także jaskinie, do których często można dostać się tylko łodzią.

Atrakcje Sardynii najlepiej poznać podczas zorganizowanego wyjazdu, które oferuje np. R.pl: https://r.pl/wlochy/sardynia.  

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl