Planujesz sprzedać swoje auto? Dowiedz się, co powinieneś zrobić, aby nie płacić następnej składk
Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC. O czym warto wiedzieć
artykuł sponsorowany

Planujesz sprzedać swoje auto? Dowiedz się, co powinieneś zrobić, aby nie płacić następnej składki OC, a także jakie dokumenty powinieneś przekazać osobie nabywającej Twój samochód. A może dopiero co dokonałeś zakupu samochodu i myślisz nad tym, czy będziesz mógł korzystać z OC poprzedniego właściciela? Zapraszamy do lektury!

Sprzedaż auta a OC – istotne kwestie

Jeżeli dokonujesz sprzedaży auta, to powinieneś wiedzieć, jakie formalności należy spełnić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Należy pamiętać o tym, aby pamiętać o wszelkich formalnościach w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym dokonałeś wykupu OC. W innym razie może nastąpić sytuacja, w której polisa może zostać odnowiona na następny rok. Wtedy to Ty będziesz musiał opłacać składki albo trudzić się podczas wyjaśniania tego zdarzenia.

Dokument, który poświadcza wykupienie OC po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży auta, musisz przekazać nowemu posiadaczowi samochodu. Razem z nim osoba kupująca powinna dostać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenia przejścia corocznego technicznego badania z wynikiem pozytywnym, kartę pojazdu oraz kluczyki. Następnie powinieneś skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym drogą mailową czy telefoniczną w ciągu 14 dni i dowiedzieć się, jak powinno wyglądać zawiadomienie o transakcji sprzedaży samochodu u Twojego ubezpieczyciela. Najczęściej jest ono składane pisemnie. O czym jeszcze warto pamiętać? Wyrejestrowanie pojazdu - co warto wiedzieć? (więcej na NajtaniejuAgenta.pl)

Czy możliwe jest zatrzymanie OC poprzedniego właściciela?

Jeżeli kupujesz auto i chcesz korzystać z OC poprzedniego właściciela, to jest to możliwe. Możesz korzystać z opłaconej i wcześniej wykupionej polisy ubezpieczeniowej, szczególnie wtedy, kiedy będzie ona ważna jeszcze przez parę miesięcy. Powinieneś jednak wiedzieć o tym, że sprzedawca powiadomi w ciągu 14 dni towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela samochodu. Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki oraz ponownie dokonać oceny poziomu ryzyka.

Przykładowo, jeżeli posiadasz w swojej historii jazdy kolizje bądź wypadki albo jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą, to powinieneś wiedzieć o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe może domagać się dopłaty. Ile to może kosztować? Sprawdzisz to na stronie https://najtaniejuagenta.pl/. Pamiętaj jednak, że jest to w dalszym ciągu korzystne finansowo – po zakupie wysokość dopłaty OC pojazdu będzie mniejsza niż całkowita składka u innego ubezpieczyciela.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl