Prawo do zachowku a umowa przekazania gospodarstwa rolnego? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kanc
Prawo do zachowku a umowa przekazania gospodarstwa rolnego
artykuł sponsorowany

Prawo do zachowku a umowa przekazania gospodarstwa rolnego? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Przedstawiam kolejny temat powodujący totalną utratę orientacji prawnej wśród osób spotykających się z tą problematyką. Z resztą nic dziwnego, przecież nasz wspaniały ustawodawca nam tego nie ułatwia.

Ale, gdzie jest problem?

Problem polega na tym, jak traktować umowę przekazania gospodarstwa rolnego?

Czy jak umowę nieodpłatną, w konsekwencji czego można by traktować ją zaliczyć jako umowę darowizny, czy jak umowę odpłatną, co oczywiście powodowałoby, że darowizną by nie była.

Skutki prawne ostatecznego rozstrzygnięcia, dla osoby zainteresowanej są ogromne!

Dlaczego?

Otóż, jeżeli uznamy, że umowa o przekazaniu gospodarstwa rolnego jest umową nieodpłatną, wówczas osoby uprawnione do zachowku będą miały wobec osoby, która  gospodarstwo otrzymała, skuteczne roszczenie zachowkowe.

Odwrotnie, jeżeli uznamy, że umowa o przekazaniu gospodarstwa rolnego jest umową odpłatną.

Jak już pisałem wcześniej, ustawodawca poprzez swoja mnogość w tworzeniu prawa nie ułatwia nam oceny prawnej.

Proszę sobie wyobrazić, że problematyka dotycząca tej umowy została przedstawiona w aż trzech ustawach, w tym dwie z nich już nie obowiązują!

Zaczynamy od 1977 r. gdzie w ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin stanowił, iż gospodarstwo rolne mogło być przekazane tylko jednemu następcy lub następcy i jego małżonkowi.

Ustawa ta stanowiła, że umowa sporządzana była w formie zwykłej pisemnej przez naczelnika gminy, nie miała ona zatem formy aktu notarialnego. Obowiązywała ona w okresie od 1 stycznia 1978 r. do 31 grudnia 1982 r.

Następnym aktem prawnym regulującym ten temat była ustawa z 1982 r. Nosiła nazwę o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Dla skuteczności umowy wymagany był akt notarialny. Umożliwiała jednak przekazanie gospodarstwa nie jednemu, a kilku następcom. Ustawa ta obowiązywała od 1 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r

I wreszcie, obowiązująca od 1 stycznia 1991 r. po dzień dzisiejszy – ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przez umowę z następcą, rolnik będący właścicielem gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat własność i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie.

Dodatkowo, umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę. Umowa z następcą, a także umowa w celu wykonania umowy z następcą, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

I jak się tu nie pogubić?!

Może to mało pocieszające, ale gubią się w tym nie tylko zwykli śmiertelnicy – Sądy też miały z tym duży problem.

Mając to na uwadze, poniżej przedstawię sprawę, której rozstrzygnięcie ujednoliciło późniejsze orzecznictwo i stanowi ostateczna odpowiedź na pytanie: czy od osoby na rzecz której przekazano gospodarstwo rolne można dochodzić zachowku?

Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie wejdź na naszego BLOGA.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

(MG)

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl