Czy płacenie podatku od nieruchomości wpływa na możliwość jej zasiedzenie? Tego i nie tylko dowiesz
Czy płacenie podatku od nieruchomości wpływa na możliwość jej zasiedzenie?
artykuł sponsorowany

Czy płacenie podatku od nieruchomości wpływa na możliwość jej zasiedzenie? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Bardzo często pojawiające się pytanie w trakcie konsultacji z zakresu zasiedzenia nieruchomości brzmi:

Jaki wpływ na zasiedzenie ma płacenie podatku od nieruchomości?

Pytają o to zarówno ci którzy korzystają z nieruchomości, która do nich nie należy, jak i Ci którzy są właścicielami nieruchomości objętych w posiadanie przez osoby trzecie.

Na tak zadane pytanie postaram się odpowiedzieć opisując sprawę, która odbyła się przed krakowskim Sądem.

Pan Tomasz wraz ze swoją małżonką Ireną pod koniec lat 80-tych kupili w jednej z podkrakowskich miejscowości nieruchomość niezabudowaną o pow. 20 arów. Płaska działka o regularnym kształcie idealnie pasowała do realizacji celu jakim było wybudowanie domu.

Z uwagi na charakter ich pracy – oboje byli bardzo aktywni zawodowo - a także z uwagi na to, że w Krakowie mieli duże wygodne mieszkanie, plan budowy domu był ciągle odkładany na tzw. „później”.

Wychodząc z założenia, że „nieruchomość jeść nie woła”, czekali na dogodny moment, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Pomimo upływu już ponad 30 lat, działka pozostała nieogrodzona. Wydawać się więc mogło, że małżonkowie o niej zapomnieli.

Nic bardziej mylnego!

W tak zwanym między czasie, skupili się na uzyskaniu koniecznych pozwoleń związanych z budową, uzyskali służebność drogi koniecznej. Zlecili badania geologiczne, a także  wykonanie mapy do celów projektowych.

Tomasz i Irena przyznają, że z uwagi na obowiązki w pracy, rzadko bywali na działce. Za to rzetelnie i sumiennie płacili należny podatek od nieruchomości.

Nie ogradzali jej, bo nie uważali żeby była taka potrzeba. Nie mieli nigdy sporu o granice. Sąsiad dokładnie znał jej przebieg.

Mało tego, z uwagi na dobrosąsiedzkie stosunki, małżonkowie pozwolili sąsiadowi na przechowywanie na ich działce opału na zimę, a także maszyn rolniczych. W zamian za to sąsiad miał dbać o działkę, głównie poprzez jej koszenie.

Taki stan rzeczy trwał, aż do momentu, w którym małżonkowie Tomasz i Irena postanowili przystąpić do budowy domu.

Jakież było ich zdziwienie kiedy otrzymali z Sądu wniosek o zasiedzenie ich nieruchomości!

Domyślacie się kto był Wnioskodawcą?

Sąsiad – oczywiście!

Co zrobił Sąd?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie było rozstrzygnięcie tej sprawy wejdź na naszego bloga, który znajduje się pod tym linkiem: https://bit.ly/2NaBBsj

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl