Mieczyki, znane także pod nazwą gladiole, to jedne z najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych,
Mieczyki – ciekawe kwiaty cebulowe
artykuł sponsorowany

Mieczyki, znane także pod nazwą gladiole, to jedne z najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych, których smukłe, strzeliste kwiatostany zachwycają latem prawdziwą feerią barw. Ich łacińska nazwa Gladiolus wywodzi się od słowa Gladius, oznaczającego miecz, które ma być odzwierciedleniem wyglądu ich wysmukłych, wznoszących się, spiczasto zakończonych liści.

Gatunki i odmiany

Mieczyki to rośliny cebulowe należące do rodziny kosaćcowatych, które obejmują aż 180 różnych gatunków i aż 600 barwnych odmian. Możemy je spotkać na terenach południowej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz rejonach Europy odznaczających się łagodniejszym klimatem. W ogrodach największą popularnością cieszą się odmiany mieszańcowe, czyli mieczyki ogrodowe. Wyróżniają się wyjątkowo efektownymi kwiatami zebranymi w kwiatostany o wyglądzie kłosów. Możemy spotkać odmiany o przeróżnych barwach, począwszy od odcieni żółci, pomarańczy, purpury, czerwieni, szkarłatu, różu, a nawet bieli. Soczyście zielone liście o kształcie „mieczy” są dopełnieniem kolorowych kwiatów i razem z nimi tworzą idealnie prezentującą się roślinę ozdobną, osiągającą wysokość od 70 do nawet 150 centymetrów. Doskonale nadają się zarówno do uprawy w ogrodzie, w pojemnikach, a także z przeznaczeniem na kwiat cięty

Decydując się na uprawę mieczyków mamy do wyboru wiele kolorowych odmian mieszańcowych, różniących się między sobą nie tylko kolorem ale również wielkością kwiatów oraz wysokością. 

Sadzenie mieczyków

Mieczyki to rośliny kwitnące latem, od lipca do września, dlatego termin ich sadzenia przypada na koniec kwietnia lub początek maja. Ważne aby ziemia przed posadzeniem bulw zdążyła nagrzać się do co najmniej 10 st. C, ponieważ rośliny te nie tolerują zimnego podłoża. Bulwy wysadzamy na głębokości, która równa się ich trzykrotnej wysokości, w odległościach 20 centymetrów. Warto zwracać uwagę na wygląd samej cebuli, wybierajmy zdrowo wyglądające okazy, bez przebarwień czy odkształceń. Takie cebule mieczyków kupisz pod tym linkiem.

Gladiole doskonale sprawdzą się również do uprawy w pojemnikach i donicach. Do tego szczególnie nadają się miniaturowe odmiany tj. „The Bride” o subtelnych, śnieżnobiałych kwiatach czy wielobarwna „Perky” wyróżniająca się różowymi i czerwono-żółtymi kolorami. Do sadzenia mieczyków wybierajmy głębokie pojemniki, o odpowiednio dużych rozmiarach i stabilnej konstrukcji. Bulwy wysadzamy na głębokość około 10 centymetrów.

Wymagania glebowe

Mieczyki to rośliny lubiące stanowiska słoneczne oraz osłonięte od wiatru. Z uwagi na ich wysokość są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane silniejszymi podmuchami wiatru. Warto zwrócić uwagę, aby gleba na której sadzimy gladiole była wilgotna ale przepuszczalna, próchniczna, bogata w składniki pokarmowe, najlepiej o charakterze lekko kwaśnym lub obojętnym. Są wrażliwe zarówno na przesuszone jak i zbyt mokre podłoże.

Przed posadzeniem mieczyków najlepiej wzbogacić glebę przefermentowanym nawozem organicznym. W trakcie kwitnienia podłoże zasilamy nawozem wieloskładnikowym, co najmniej 2-3 krotnie, natomiast w doniczkach co dwa tygodnie. W sklepach znajdziemy specjalne nawozy przeznaczone do uprawy roślin cebulowych, które zawierają takie składniki jak wapń, potas, azot i fosfor. Wpływają one na prawidłowe wybarwienie kwiatów, intensywne kwitnienie a także odżywienie i poprawę zdrowotności cebul.

Pielęgnacja

Mieczyki są roślinami łatwymi do pielęgnacji, dlatego z ich uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Wymagają regularnego podlewania, szczególnie te hodowane w donicach. Łodygi wyższych gatunków mają tendencję do łamania a także uginania się pod ciężarem swoich kwiatów, dlatego mogą potrzebować zastosowania podpór.

Ojczyzną mieczyków są rejony cechujące się ciepłym klimatem, dlatego w Polsce byliny te nie przetrzymają zimowania w gruncie. W związku z tym konieczne jest wykopywanie bulw pod koniec września lub na początku października i przechowywanie ich w temperaturze 5-10 st. C, w suchym miejscu. Jeśli szukasz innych ciekawych cebulek kwiatowych to zajrzyj tutaj.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl